Potencijal za proizvodnju hrane u BiH ogroman, ali uvoz daleko veći od izvoza
Tokom prošle godine, spoljnotrgoovinska razmjena u sektoru agroindustrije, odnosno poljoprivredno-prehrambenog sektora, ostvaren je spoljnotrgovinski promet od oko milijardu i 800 miliona KM, od čega uvoz pokriva milijardu i 400 miliona, dok izvoz neuporedivo manji - tek oko 380 miliona, podaci su Privredne komore Republike Srpske.
Republika Srpska 31.03.2025 | 15:38
Poljoprivredni sektor ima potencijal jer BiH posjeduje dva miliona hektara obradivih površina, a prema podacima Spoljnotrgovinske komore BiH, iskorišteno je oko 400.000 hektara, odnosno svega 20 odsto, kažu u Komori.
Sa druge strane poražavajuće je to što duži niz godina, na dnevnom nivou, desetine kamiona sa poljoprivredno-prehrambenim proizvodima, prelaze našu granicu, gušeći domaću proizvodnju.
Prerađivači kažu da je na tržištu rada sve manje onih koji žele da rade u ovoj privrednoj grani, tako da, neminovno, mašine i postrojenja moraju da zamjene čovjeka.
“Prehrambena industrija u BiH svela se na 5 privrednih subjekata – dva u FBiH i tri u Republici Srpskoj. Nažalost, prije rata svaki grad je imao prerađivačku fabriku, više ih nema”, kaže direktor prehrambene industrije iz Bijeljine Đorđe Slavinjak.
Slavinjak dodaje da je sve manja opravdananost velikog ulaganja u procesnu opremu i rad, a na domaćem tržištu nema dovoljno sirovine, jer nema ko da je pribavi.
“Mladi penzioneri” ne beru više šipak, oni sjede u kafićima i mi ćemo ostati bez marmelade od šipka. Jagodu smo našli da uvozimo iz Turske i Grčke i time nadomjestimo nedostatke domaćeg tržišta”, rekao je Slavinjak.
Iz Privredne komore kažu da sa resornim ministarstvom u Vladi Republike Srpske već godinama sprovode akciju “Domaće je bolje” u cilju animiranja naših potrošača da umjesto uvozne kupuju domaću hranu, iako je skuplja ali i zdravija”.
“Kada govorimo o povećanju konkurentnosti domaćih proizvođača, moramo da napomenemo da ono što je neophodno jeste uvođenje savremenih tehnologija u cilju smanjivanja troškova proizvodnje naših proizvođača, čime bi naši proizvodi bili konkurentniji od proizvoda koje imamo iz uvoza”, navodi Slavica Marković, direktor Područne privredne komore regije Bijeljina.
Iako je tokom 2024. godine spoljnotrgoovinska razmjena u poljoprivredno-prehrambenom sektoru bila poražavajuće loša po BiH, iz Privredne komore Republike Srpske kažu da je, zahvaljujući podsticajima, bila bolja u smislu smanjenja uvoza za oko 3 odsto, odnosno povećanja izvoza za oko 12% u odnosu na 2023. godinu.
(BN) Foto: BN
Komentari / 21
Ostavite komentarGrozda
31.03.2025 16:00Pa ja
ODGOVORITEMirela Z.
31.03.2025 16:04Beteri na vlasti nisu nikada razvijali ni poljoprivredu, ni stocarstvo - glavne grane privredjivanja BiH! Nego su razvijali korupciju, nepotizam i autoritet jacega!
ODGOVORITEJoja
31.03.2025 17:03Hoces da vam vlada sije i obradjuje zemlju a vi da dizete kredite i bezite h zgrade
Одговор
31.03.2025 16:30Људи, не мора да се извози ништа, али зашто баш све морамо увозити, кад имамо све могућности да производимо, ако ништа друго а оно бар храну!!! Зашто да наше њиве буду запарожене, на шталама катанци, а куће по селима закључане јер су становници све оставили и отишли за неким бољим животом, пошто за њих више није било опстанка у родној груди! У нашем селу су до прошле године опстајале још три фарме за узгој стоке...двије нису издржале притисак увоза, а трећа још опстаје! Молимо се од срца да бар та једна опстане!
ODGOVORITE57
31.03.2025 17:03Zato sto je domace skuplje od uvoznog. Pa nemaju svi penzije i plate preko 1000 KM. Od cega narod da kupuje domace???
@Mirela
31.03.2025 17:346% BDP-a čini poljoprivreda u BiH...
TEŠKO NAMA
31.03.2025 16:33Kako bi Klošarac finasirao svoje sponzoruše da nije tolikog uvoza. Ako stane uvoz odmah dobije nogu i ponovo će biti otkupljivač gljiva.
ODGOVORITENikola
31.03.2025 17:26Jeli vama jasno dase placa radno mjesto u javnom sektoru i do 10.000 km.Zasto pa tamo se nista neradi a platu kakvu takvu dobijes.Izmislili smo stotine agencija koje bukvalno nista nerade.Koga da savjetuju nepismeni iz agencija.I normalno da nemamo radnika a u drzavi hiljade neradnika.Da nije dijaspore i dotok svjezeg novca iz inostranstva nebi mogli devizno placati.Mislim dace ovdje zavladati glad za par godina.Nemoguce je da veliki grad zivi a sela mu prazna.Kafici puni guzve u saobracaju pune ulice naroda besposlenog.Veliki broj penzionera.To realni sektor nemoze izdrzati.Ako mi neko reci samo jedno javno preduzece koje je pozitivno.Pogledajte samo vladu kosu ti ljudi i gdje su radili.Nikoga iz realnog sektora nema.Svi su kao utovljenici pa toje sramota za jedan narod.
Ре Никола
31.03.2025 19:02Па и није баш тако! Имају ти "запослени" разна задужења, иако се многима чини да ништа не раде: нпр, морају да ботују по порталима на текстове и прилоге који пишу или причају против њиховог господара, да пишу разне противне коментаре, да вријеђају...кад је гласање морају да скупљају сигурне гласове, да малтретирају и убјеђују родбину, пријатеље и комшије да гласају за тог истог господара, да он увијек добије изборе и да влада док је жив, па даље, морају да иду по разним скуповима, митинзима (што је изван радног времена), да иду на "гласање" аутобусима у другу државу за другог господара...па ко би нормалан за себе пожелио овакво радно мјесто, па да је плата не знам колика?!? Ја бих радије одрадио смјену у руднику и ишао кући поштен и прав!
Miroslav
31.03.2025 16:47Verujem da se moze, ali njive su ostavljene korovu, a njeni vlasnici pobegli u gradove, preko noci postali urbani. Prvo je Broz otimao imanja, gazde isterao u grad, dosta ih je pobeglo iz njegove tvorevine, a od onih sto su pristali ostati, Broz pravi proletere. A onda dosla demokracija, velika nada za razvlascene, ali se desila jos jedna prevara, nema povratka otete imovine. Mi naslednici cekamo, da nam vrate oteta imanja, jer je oteto prokleto.
ODGOVORITEOzna
31.03.2025 18:04Samo je Broz otimao imanja a vlast prije Broza , moj otac je morao kupiti zemlju da izgradi kucu na svojoj djedovini koji je prethodna vlast otela.Isto to radi i sadasnja vlast
Treba,
31.03.2025 16:51Priznati niko neće da radi, lakše je kukati i hvatati zjala. I ovi što nešto rade očekuju podsticaje za sve i svašta. I uvijek kukaju, daj za ovo, ono, te nema radne snage, najbolje sve za njih završiti i dati im zaradu. Uvoziti, pa dok se može žuvjeti. Kakvi naši proizvođači?
ODGOVORITEAli mi
31.03.2025 18:08Jedemo jako nekvalitetnu hranu. Ovaj što Broza pominje, za njegovo vrijeme je paradjz bio paradajz. Uvoz hrane, je uvoz blagog otrova, naročito za balkansko tržište.
Нека
31.03.2025 20:12И једите неквалитетну храну, тако вам и треба! Једите парадајз из Албаније пун пестицида, кад вам је жао да подржите свог сељака!
Joja
31.03.2025 17:06Nece niko da radi , ceka da mu drzava nesta dane, prodaju zemlju dizu kredite da bi ziveli u zgradi , jer ce im toboze deca odrasti na selu, druga vadiona je kako se nista ne isplati raditi a rade kod privatnika za 1000 km . Skapaj bagro
ODGOVORITEЗа Јоја
31.03.2025 20:13А одакле си се ти шљегла тако неписмена? У солитеру сигурно одрасла ниси!
Joja
31.03.2025 23:22Jebo ti citav soliter mater hahaha
Ozna
31.03.2025 17:22Uvozni lobi je taj koji diktira ,iako imamo zakonske mehanizme da ogranicimo uvoz hrane Ali oni to nece.Pored toga i mi smo krivi sto kupjemo uvozno sto ne kupujemo domacem lokalno a ne ovamo pravimo neke dnevne bojkote umjesto da ne kupujemo vice i povrce koje je van sezonsko a ljeti da trazimo samo domacem a oni onda neka bacaju uvozno kada im pocnes da propada Isto tako je sa vodom imamo najkaliteniju vodu u regionu a opet uvozimo i mi to kupujemo i opet kazem da smo mi krivi
ODGOVORITEПитање
31.03.2025 20:15А ко подржава увозни лоби? Чији синови и кћери тамо сједе и убиру плодове?!? Моји сигурно нису!
Istina
31.03.2025 17:43Domaćinski nema sta, sve unistili!!!!
ODGOVORITEBezbednjak
01.04.2025 07:27Koga oni farbaju pa vlada guši domaću proizvodnju svojim mjerama tj.uvoznički lobi.
ODGOVORITE