Poređenje cijena pravljenja i prodaje jednog hljeba

Jedan čovjek iz BiH izračunao je koliko zapravo košta proizvodnja jednog hljeba, a brojke koje je dobio šokirale su mnoge. Prema njegovim izračunima, trošak proizvodnje jednog hljeba iznosi samo 0.37 feninga, dok je prodajna cijena na tržištu čak dvije marke po komadu.

Bosna i Hercegovina 01.02.2025 | 21:34
Poređenje cijena pravljenja i prodaje jednog hljeba

On je podijelio svoje proračune na društvenim mrežama, gdje je izložio cijeli proces proizvodnje hljeba. Prema njegovoj matematici, potrebno je brašno, vode, kvasca, soli i trošak struje za pečenje hljeba da bi se proizveo jedan hljeb.

Kada je izračunao troškove sirovina, rezultat je bio sljedeći:

300g brašna – brašno 20.000 – 25 kg – 0,800 po kg

200ml vode – voda 1.100 – 1000l – 0,001 po litru

7g kvasca – kvasac 10,757 kg – 0,011 po gramu

10g so – so – 1,400 – 1kg – 0,001 po gramu

20 minuta pečenje – struja . 0,170 – 1 kWH – o,003 po minuti

Cijena materijala za 1 proizvod hljeba je sljedeća:

Brašno 300g – 0,24 feninga

Voda 200ml – 0,00022 feninga

Kvasac 7g – 0,07532 feninga

So 10grama – 0,014 feninga

trošak struje 20 minuta – 0,039667 feninga

SUMA: 0,369 feninga po komadu

Da se napravi jedan hljeb treba sirovine 0,37 KM. Kako je onda prodajna cijena hljeba 2 KM?

"Niko ne pravi samo jedan hljeb u pekarama nego 20 hljebova za 20 minuta" tvrdi čovjek u svom izračunu što bi matematički bilo još jeftinije jer se gleda proizvodnja na količinu.

Zvanične informacije iz pekarskih sektora potvrđuju ove tvrdnje. Otkupna cijena pšenice u BiH kreće se između 30 i 40 feninga po kilogramu, dok je otkupna cijena brašna ispod jedne marke, piše "Crna hronika". S obzirom na to, lako je izračunati da od jednog kilograma brašna, koji košta manje od marke, može se napraviti četiri hljeba, a svaki od njih prodaje se za dvije marke. To znači da kilogram brašna, koji košta samo marku, rezultira kilogramom hljeba koji na tržištu dostiže cijenu od osam maraka.

Iako proizvođači hljeba često navode da cijena hljeba uključuje dodatne troškove poput plata radnika, najma prostora i električne energije, ostaje nejasno zašto cijena proizvodnje hljeba i dalje ostaje tako visoka, posebno u odnosu na cijenu brašna.

Pitanje koje se postavlja je: ako je proizvodnja hljeba tako jeftina, zašto potrošači i dalje plaćaju značajno više? Mnogi smatraju da bi kupovina brašna kao osnovnog sastojka mogla biti daleko isplativija opcija za krajnje potrošače.

(Radio Sarajevo) Foto: Serious Eats/Vicky Wasik

Komentari / 53

Ostavite komentar
Name

Stupar

01.02.2025 21:41

Ukalkulisi i radnike!!!

ODGOVORITE
Name

Rade

02.02.2025 00:41

I zenu i djecu i ljubavnicu i mobitele i lukuz pa moraju gazde biti na nivou!

Name

Suks

02.02.2025 07:24

Ukalkulisi i radnika i sve.Ukalkulisi i reketase...Cijena 1.00KM.Prodaju za 1.80.O kiflama da ne pricam.Nekada je to poso bio ,,halal dinar".Sada ih ljudi kunu.

Name

Re st...

02.02.2025 07:57

Računajte nabavne cijene brašna kvasca na veliko su 3x manje To pokrije sva ostala davanja i radnike

Name

c

02.02.2025 08:00

Ima tu još troškova radna snaga, održavanje, transport, investicije itd. Veliki problem su i male pekare sa malim kapacitetom to poskupljuje proizvodnju, ova vlast je uništila sve velike sisteme, pa joj narod plaća pijačarsku stručnost ministara.

Name

Re:

02.02.2025 13:34

А државне намете не рачунамо, а то је најгрђе! Осим тога, струју је рачунао по цијени за домаћинства. Па на све 17% ПДВ-а.

Name

Vlad

03.02.2025 01:15

Pa eto, moze svako sebi napraviti

Name

Trosak

01.02.2025 21:43

Ko pravi hljeb? Koliki je trosak rada? Koliki je trosak transporta? Kolika je marza u pekarama? To je kapitalizam sta ste ocekivali

ODGOVORITE
Name

Jaffa

01.02.2025 23:37

Kupio pekač hljeba prije par godina. Hljeb je ekstra, znam da nema aditiva. A košta me tih para.

Name

Nije uračunao

01.02.2025 21:52

Da vlasnik pekare mora nositi sat na ruci od 50 000 e.

ODGOVORITE
Name

Đuro

02.02.2025 01:45

Хахаха, тако је. А опет то је легитимно, док има оваца биће и вуне. Када би се масовно, због нереално надуваних цијена почели пећи опет домаћи хљебови, и ако би то значајно оборило промет код оних који имају скуп хљеб, онда би и дошло до нивелисања цијена. Овако, докле се купује, биће исто или још скупље, јер од сата од 50000 евра бољи је онај од 100000 евра. Ово вриједи за цијене свих артикала, не само хљеба.

Name

Re

02.02.2025 09:00

Da li svako u stanu kuci ima šporet pec treba peci hljeb u sopstvenoj režiji zar je normalno i čime pravdate 1 kifla 2 kg pšenice da li treba zemlju pripremiti za sjetvu posijati održavati požnjeti i moliti ko ce otkupiti po 30 fen da li su ratari uložili sreytva a vi samo priznajete utrošak pekara jako ste neobjektivni predlog 2 mjeseca ko može praviti hljeb u sopstvenoj režiji pa ce kifla biti 0 ,5 kg brašna

Name

Pekar

02.02.2025 10:30

Ne samo sat tu je i moderni SUV da ne kazem Dzip.

Name

B. L

01.02.2025 21:53

Zato je sve vise i vise pekara u gradu. Od svakog proizvoda njia ostaje 60 :

ODGOVORITE
Name

Ne brinite,

01.02.2025 21:55

Podići će oni cijenu brašna

ODGOVORITE
Name

Voxpopuli

01.02.2025 21:58

Ovo nije bas realno izračunato,treba tu dodati pdv,radnu snagu,prostor,treba da se i nesta zaradi ali nije ni realno da je hljeb 2.00 km

ODGOVORITE
Name

Idealno

01.02.2025 22:34

Pa covjek je izracunao koliki je trosak za jedan ispecen hljeb u pekari...

Name

Mm

02.02.2025 00:40

Poenta priče je da se pravi hljeb u kući ili stanu, a da se ne kupuje dok ne smanje cijenu

Name

Zato

02.02.2025 07:02

Ja eadim u pekari gazde su milioneri,a ja samo radnik,oni rastu ja na istom

Name

Istina

02.02.2025 08:24

Jedan pekar i pomoćni radnik ispeku u smjeni 400 hljebova, ako samo hljeb peku. Ukupna bruto plata ako im je 5000KM :26 dana = 192 KM bruto ukupne dnevnice. Kad podijelimo 192KM na 400= 0,48 pfeninga je trošak maksimalni za njihov rad. Kad ukalkulismo radnika i sve troškove za proizvodnju hljeba i kirije i pdv cijene hljeba ne prelazi 1KM. Zašto vlasnici moraju da zarađuju na narodu 100% i više. Konkretno u Čajniču je cijena najjeftinijeg hljeba 2,20KM. Katastrofa šta je država dozvolila.

Name

Dervisi

01.02.2025 22:16

Koliko kosta objekat za proivzodnju, radnici, peci i njihovo odrzavanje, hladnjace, dostava i kirija za maloprodajne objekte, amortizacija i ono sto se ne proda? Svi su pametni a u zivotu knjige jedne nisu procitali, gledaju farmu i pametuju drugima. Ja nisam pekar ali sjasite vise sa njih, otvorite sebi pekaru i uzmite kes kad je to vec tako lako. P.S Radite nesto i ne gledajte preko tarabe.

ODGOVORITE
Name

Bravo

02.02.2025 12:18

Sve tačno! Uhvatili se jedne od najtežih branši, niko ne računa koliko koštaju pramenovi, nokti i sminkanje u salonima ljepote??

Name

Mirko

01.02.2025 22:17

Prvo je trebo napisati kakva 4 hljeba od kg brasna,od kg brasna se dobije se masa sa vodom zavisno od kvaliteta 1,5-1,6kg.Kad se ispece dobije su dvi vekne od 600gr.Kome se skup nek sebi pece za 0,37pfeninf

ODGOVORITE
Name

Mrki

01.02.2025 22:32

Pa kome je skup 2 km izvolite pecite sami. Sigurno je zdravi i jeftini

ODGOVORITE
Name

Arsa

01.02.2025 22:47

A šta tek reći za kalkulaciju: 1 kg kafe 20-40 KM Od 1kg kafe napravi se 125 kafa Sa uračunatim troškom mleka, šećera vode i struje kafa košta jedva 50 feninga a prodaje se za 2-3 KM. Pekari sa svojim maržama ispadaju dobrotvorna društva . 100 prodatih kafa dnevno, puta 2KM zarade, puta 30 dana jednako 6000 KM !!! Odbijte sve troškove i plate, čak i sa najmom kafića ostaće profita bar 1000 KM na 100 kafa na dan. To se na viđenijim mestima proda do podne...

ODGOVORITE
Name

Posmatrač

02.02.2025 10:01

Tako je Arso. Na hljeb zinuli svi a na kafu ne gleda niko. Neka smo mi viđeni na kafi u nekom ekskluzvnom mjestu. Bože kafe a hljeba će biti! :)

Name

Www

01.02.2025 22:51

Jel' ukalkulisan gazdin porše. Nije, tako da kalkulacija ne valja.

ODGOVORITE
Name

abc

01.02.2025 22:56

pa sto onda ne proizvodi i ne prodaje za 0.60 KM? Ah, da: Radnici Poslovni prostor Porezi Mašine Troškovi administracije Energija Aditivi Profit Proizvodnja hrane, govorim o ovim esencijalnim namirnicama, je proizvodnja sa namjanjim marzama i najvecim rizikom. Kad je tako pametan, a i vi iz BN koji necete objaviti ovaj komentar, ne razumijem kako tako plitko razmisljate.

ODGOVORITE
Name

Jasin

01.02.2025 22:57

Pa ako je bas toliko jeftinije, neka svako pravi kod kuce, u stanu....

ODGOVORITE
Name

MeNAGER

01.02.2025 23:48

Bilo kako bilo covek je izracunao koliko kosta da se napravi jedan hljeb Znaci toliko ce kostati da se napravi kod kuce Imate izbor Pravite ga kod kuce a u pekari onda moze da bude i 5KM ako hoce

ODGOVORITE
Name

SgtBrutalisk

02.02.2025 00:04

Ljudi nisu svjesni koliko ih pekari deru. Ja sam pričao sa pekarom koji je govorio da bi za jedno veče napravio 3.000 lepinja, a bilo ih 3-4 u pekari koji su radili noćnu. Dakle, taj jedan pekar napravi cca. 100.000 lepinja mjesečno, a vi sad vidite cijenu jedne lepinje u maloprodaji, tako da nema smisla da povećani troškovi radne snage dovode do trenutnog skoka svih pekarskih proizvoda.

ODGOVORITE
Name

24

02.02.2025 10:34

Je li ti rekao kako je taj posao težak i da zamijene noć za dan. Zato pekar treba da ima pristojnu platu i da ga se poštuje. Kao i svaki drugi posao nosi svoju odgovornost. Nije lako biti pekar.

Name

Šta reći

02.02.2025 12:07

Koliko koštaju drva ili struja na koja pec radi? Koliko košta servisiranje peći? Koliko košta prostor u kom rade ili sama ta peć na kojoj rade, i koja će se morati zamijeniti jednog dana? Nijedna masina ne radi bez dodatnih ulaganja i ima vijek trajanja, a od čega da je zamijeni pekar ako ne zarađuje na tom sto proizvodi?? Osim toga, pogledajte kolike su plate po FBiH za majstore za somun ili pogledajte u Sloveniji (Etno Hiša), pa pre racunajte koliko je potrebno platiti majstora u RS da ne bi prešao u FBiH i sl. Ovo za noćni rad je takođe tačno..

Name

Dragan Modriča

02.02.2025 05:50

Ja pravim za tri kuće, sebi i rodbini. Ja pravim mjesec, drugi mjesec po jedna od kuća. U zadnjih 6 mjeseci smo po kući uštedjeli po 250 maraka. Ko ne vjeruje neka proba lično.

ODGOVORITE
Name

Zoran

02.02.2025 07:46

Ovo je samo dio troškova,jer amortizacija mašina ili poslovnog prostora ili zakup istoga,te bruto plate zaposlenih,te PDV,te oni nameri za parazita javna preduzeća i na kraju profit poslodavca i to bi bila konačna cijena.A siguran sam da sam ispustio još nešto od parafiskalnih nameta,komore i sl.Dakle ko je uradio ovu proizvodnu cijenu ne zna šta ke i prodajna cijena i kako se formira.

ODGOVORITE
Name

Tacno

02.02.2025 12:09

U pravu ste. Plus transport prozivoda, a da ne pričamo da je uvedeno još tokom korone pakovanje svakog hljeba, pa koliko je to komada kesa i radnika koji samo pakuju? Sve to košta..

Name

Ranko

02.02.2025 08:14

Jeste ali nije računao bahatog pekara koji traži od jadnog gazde privrednika minimalac od 1000 km

ODGOVORITE
Name

Strasno

02.02.2025 08:23

A zasto je cijena hljeba u Srbiji daleko jeftiniji, i kod njih su troskovi proizvodnje slicni, ili pekari smatraju da smo mi toliki debili. Trebaju gospode da bojkotuju pa da neko vrijeme same prave hljeb, ali i drzava treba da ogranici cijenu. Kako pekari u Srbiji imaju zaradu na dosta nizoj cijeni, a ovima nasima niska i postojeca cijena.

ODGOVORITE
Name

abc

02.02.2025 08:29

Vlasnici pekara su najbogatiji ljudi. Voze se džipovi od 400 000 maraka a radnici rade za 900 maraka. Kada god poskupi gorivo ili struja diži cijene. Kada poraste najniža plata, kuknjava i opet diži cijene. Nema kontrola i inspekcija. U stvari, ima inspekcija, ali su svi kupljeni, redovno dolaze po mjesečnu piksu.

ODGOVORITE
Name

001

02.02.2025 08:47

Treba biti 5 maraka. Gledam svaka žena ima nokte od par centi, a vodi po dvoje djece. Ni jedna ne pravi domaće proizvode.

ODGOVORITE
Name

Znaj

02.02.2025 10:15

Imaš i ti nokte, a one imaju umjetne nokte, nadogradnje plastične uglavnom. Nemaju to sve žene i neke prave hljeb, kolače.

Name

BATO

02.02.2025 08:48

Odgovorno tvrdim da jedno domaćin stvo sa četiri člana godišnje uštedi do 500 maraka samo na hljebu ako sebi pravi u kunoj radinosti.

ODGOVORITE
Name

abc

02.02.2025 13:25

Uštedi više, sigurno. Onaj njihov jedan hljeb mogu pojesti za obrok. Postoji samo kora i unutra nešto što liči i podsjeća na hljeb. Nekad je hljeb iz pekare ličio na nešto, i po kvalitetu a i po količini. Sad ništa ne valja. Kupiš sječeni, a to je u stvari hljeb iz povrata, star dva tri dana, isječen i umotan u najlon. Kada se kod kuće ispeče domaći hljeb, "onaj točak", ništa ga nemože zamijeniti. Ali jbg. neće sve žene da peku hljeb, ima posla, lakše je kupovati...

Name

Slobo

02.02.2025 09:07

Zašto ne ispečete sami sebi hljeb?

ODGOVORITE
Name

Firga

02.02.2025 09:41

Pričo mi čojk, radi u pekari. Od vreće brašna napravi se 65 vekni hleba. A tek kifle, veća dobit nego na drogi.

ODGOVORITE
Name

Sve,

02.02.2025 10:22

Ja to razumijem, vi pričate da će poskupiti, a u Višegradu već 20 dana poskupio sa 1,90 na 2,20,najjeftiniji hljeb, ko im je dozvolio i koja je to kalkulacija ne znam.

ODGOVORITE
Name

Malena

02.02.2025 10:55

Jest lijep domaci hljeb.I sad malo pavlake i soli po skriski hljeba.Uzitak

ODGOVORITE
Name

Velika

02.02.2025 11:14

Za vise od toga i niste. Samo uzivajte i cekajte neki miting ili izbore, mozda dobijete i snitu parizera.

Name

Gkhg

02.02.2025 11:20

Problem je u narodu,današnjim ženama je preče provesti dva sata gledajući umobolije na Pinku nego odvojiti sat da se napravi hljeb

ODGOVORITE
Name

ROBOVLASNIŠKO DRUŠTVO

02.02.2025 12:18

Neka se bogate neopravdano . N8kad pekarima nebilo dosta sve što zaradili neopravdano za lijekove dabogda dali njihova je immovina po nekoliko desetina miliona u BL 400 g hljeb skoro 3 km to je 1.5 € niti pola kg kifla marka nemogu vjerovati koja je to pekarska mafija rade šta hoće zakona nema robovlasničko društvo a ne pekarstvo

ODGOVORITE
Name

Narod

02.02.2025 19:02

Mijesite hljeb, sedite po kafićima, igraonicama ,tipkate mobilnim telefonima imate vremena ali nećete!!!!Sve neka "gospoda" ali bez podloge veštačko, sve teško.Nokti od 10cm ,napumpana usta .Sta hocete????????

ODGOVORITE
Name

Go

03.02.2025 10:10

Sve je ovo u redu računica koliko šta košta , ako je privatnik i plaća porez , socijalno i penziju , kupio je mašine zapošljava radnika zašto smatrate da je hleb skup ??? Država ili bolje rečeno republika određuje namete poreze , namete PIO , cjene mašina pa opet PIO , a gdi je prodajmo mesto kako će on to isplatiti . Najbolje Pekari da zatvore Pekare jedan mesec da krenu u štrajk ali svi pekari pa će te videti koliko je njima koji rade noću jeftin hleb . Svi bi vi hteli hleba preko pogače , nemoj kupovati hleb meso sam i imaj ga za 2 feninga ako možeš jedimo ako kradeš struju

ODGOVORITE
Name

Realno

21.03.2025 08:40

Vidim mnogi brane pekare a da navedem amortizacija neka bude 10 posto, troskovi zakupa isto 10 posto to je normativ ali treba biti rigorozan u higijenskim uslovima kojih 50 posto pekara nema znaci jedi a dal ces oboliti jbg znace se kada im je tesko odakle dzipovi stanovi kuce a neka neko posteno pocne dolaze ovim redom ljudi koji upozoravaju da mora povecati cjenu da mu se sta ne desi, inspekcija sanitarna koja gleda fugne plocica u tek zavrsenom objektu ali ne i beton i paucinu jer nema plocica a radi 20 godina bojkot peci sebi mjesec pa ce doci na realnu cijenu do max 1,5 km i to za 600 gr a ne za 400-450 gr

ODGOVORITE