44 godine od smrti Josipa Broza Tita

Prošle su 44 godine, od smrti Josipa Broza Tita, koji se na čelu Jugoslavije nalazio punih 35 godina.

Srbija 04.05.2024 | 13:02
44 godine od smrti Josipa Broza Tita

Umro je 4. maja 1980. godine, u Ljubljani, nekolko dana pre nego što bi napunio 88 godina.

Neprikosnovenog lidera socijalističke Jugoslavije danas se uglavnom sećaju po vremenu višedecenijskog mira, relativne stabilnosti i kontinuiranog postepenog uspona.

Upamćen je takođe kao lider pokreta otpora u okupiranoj Jugoslaviji tokom Drugog svetskoga rata. Bio je to, po gotovo nepodeljenoj oceni u istoriografiji, najjači i najuspešniji pokret otpora u okupiranoj Evropi.

Josip Broz Tito rođen je u Kumrovcu, u Zagorju, na samoj granici Hrvatske sa Štajerskom, maja 1892. Otac Franja je bio Hrvat, majka Marija Slovenka. 

U vreme dok je bio šef jugoslovenske države, kao njegov rođendan obeležavan je 25. maj, kao svojevrsni državni praznik, u skladu sa sveprisutnim kultom ličnosti.

Dan mladosti, kako je nazivan 25. maj, proslavljan je nizom manifestacija, čiji je vrhunac bio veliki slet održavan u večernjim časovima, tog dana na stadionu JNA, kada mu je dodeljivana štafeta mladosti. 

Ovome je prethodilo višemesečno kruženje štafete, ili prethodno štafeta, kroz sve krajeve tadašnje Federativne Narodne Republike Jugoslavije, odnosno od 1963, Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije.

Josip Broz Tito rođen je zapravo 7. maja 1892, kao sedmo od petnaestero dece u porodici. 

Bravarski zanat učio je u Sisku. Za poslom se potom kretao od Zagreba, preko Trsta, Kamnika, Čenkova u Češkoj, do Beča i Bečkog novog mesta. Sve u okviru ondašnje Austrougarske. Takođe je izvesno vreme radio u Minhenu kao i u Manhajmu u Nemačkoj.

Godine 1913. odlazi na obavezno odsluženje vojnog roka. U tom periodu, uspelo mu je da osvoji drugo mesto na takmičenju u mačevanju u Austrougarskoj vojsci. Prvoplasirani je bio izvesni nadvojvoda, pripadnik vladarske kuće Habzburg. Stekao je takođe podoficirski čin.

Pošto je sredinom 1914. Izbio Prvi svetski rat ubrzo se našao na frontu. U vreme dok je bio šef jugoslovenske države nije pominjano da je ratovao na srpskom frontu, što je izgleda istina.

Posle boravka u Petrovaradinskoj tvrđavi, gde se, kako je tvrdio, našao zbog neslaganja sa ratnim ciljevima Beča, upućen je u Galiciju, na ruski front. Maja 1915. je zarobljen, posle teškog ranjavanja.  

Revolucije februara i novembra 1917, dočekao je Rusiji. Navodno je, pošto su boljševici preuzeIi vlast, pokušao da im se pridruži.  

U njegovim zvaničnim biografijama, posle Drugog svetskog rata, navođeno je da je učestvovao u Oktobarskoj revoluciji.

U novoobrazovanu Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca dolazi krajem oktobra 1920. 

Radio je potom kod Bjelovara u Velikom Trojstvu, pa u Zagrebu, Kraljevici, Beogradu, Smederevskoj Palanci.  

Sve vreme je pritom sindikalno i politički aktivan. Priključuje se Komunističkoj partiji. Prema pojedinim navodima sa partijskim strukturama je bio povezan i u Rusiji. Sindikalnim radom bavio se, navodno još pre Prvog svetskog rata.

Uhapšen je avgusta 1928. U to vreme on je sekretar mesne partijske organizacije u Zagrebu.

Osuđen je na pet godina. Kaznu služi u Lepoglavi, zatim od početka 1931. u Mariboru.

Godine 1937. izbija na čelnu poziciju unutar KPJ, posle smenjivanja i streljanja Milana Gorkića (Josip Čižinski), prethodnog lidera te partije. Bio je zagovornik povratka rukovodstva KPJ u zemlju iz Beča, u čemu se nije slagao sa dotadašnnim vođstvom. Prema drugim navodima, Moskva ga je za prvu ličnost KPJ prihvatila tek 1940, ili možda 1939.

Radio je i školovao se, 1936. i 1937. u Kominterni u Moskvi. Obavljajući pritom dužnost i u Parizu, tokom rata u Španiji. Bilo je to vreme najoštrijih čistki unutar sovjetske nomenklature, i komunističke internacionale, kada je likvidiran znatan broj i jugoslovenskih  komunističkih prvaka. 

Kao vođa KPJ predvodio je u Drugom svetskom ratu partizanski pokret, zvanično Narodnooslobodilačka vojska i Partizanski odredi Jugoslavije. 

Ustanak podiže leta 1941. posle napada Nemačke na Sovjetski Savez, u skladu sa nalozima iz Moskve. Bio je to ako ne najjači, onda sigurno jedan od ključnih pokreta otpora u Evropi. 

Iz rata je izašao kao legendarni vođa. Od Drugog zasedanja AVNOJ-a, novembra 1943, nosio je zvanje - maršala.

Osim borbe protiv okupatora, jedinice pod njegovom komandom  sprovele su i komunističku revoluciju, tokom i nakon rata, tokom koje su, između ostalog, u sprovođenju revolucionarne "pravde" nestale i desetine hiljada nekomunista, pod vidom "borbe protiv saradnika okupatora". Oštrica je najviše bila uperena protiv aparata međuratne Kraljevine Jugoslavije.

Godine 1948. odbacio je Rezoluciju Informbiroa komunističkih partija, kojom je osuđen on i KPJ. Odnosno, odbio je da se povinuje nalozima iz Moskve.

U teškim okolnostima, u zemlji koja je bila takoreći gladna, odlučuje se na otpor Staljinu. 

Tokom pedesetih godina, Jugoslavija je zbog toga dobijala značajnu finansijsku i vojnu pomoć od SAD.

Visoke stope rasta koje je zemlja imala pedesetih vezane su za preorentaciju spoljne politike zemlje.

Jedan je od osnivača Pokreta nesvrstanih, što je u tadašnjim međunarodnim okolnostima, tokom procesa dekolonizacije, imalo veliki značaj. Njegova uloga u tom Pokretu, u poznijoj fazi, upamćena je i po doslednom nastojanju da se nesvrstani zadrže po strani od uticaja pojedinih problokovski opredeljnih članica. 

U unutrašnjoj politici, sticajem okolnosti, ostavio je ustrojstvo koje se na kraju pokazalo kao neodrživo za funkcionisanje SFRJ - Ustav iz 1974. godine. Prenošenje funkcija savezne države na nivo republika trajalo je zapravo od 1963. Centralna država vodila je nadalje samo odbranu, ali ne u potpunosti, spoljnu i monetarnu politiku.

Pri čemu je takozvani ključ, ravnopravna zastupljenost svih republika i pokrajina, zahtevan i u spoljnoj politici, pa čak i u vojsci. To je značilo da je od stručnosti i kvaliteta važniji bio nacionalni, odnosno republičko pokrajinski ključ.  

Paralelno sa totalnom decentralizacijom, započinje period ekonomske stagnacije. U to vreme privremeno rešenje je pronađeno u otvaranju granica, čime je omogućen odlazak stotina hiljada nezaposlenih.

Specifičan sistem konsenzusa predstavnika republika i pokrajina u Predsedništvu države pokazao se kao nerešiv problem kada se SKJ raspao januara 1990.

Sahrani Josipa Broza Tita, u Beogradu, prisustvovalo je više od 200 visokih ličnosti iz celog sveta, što je nesumnjivo pokazatelj njegove istorijske uloge, odnosno međunarodnog ugleda koji je uživao. 

Zemlja koju je vodio, kao neprikosnoveni autoritet, Jugoslavija, raspala se desetak godina posle njegove smrti, čemu je nesumnjivo doprineo i ishod takozvanog hladnog rata, a ne samo unutrašnji problemi.

(Tanjug) Foto: Tanjug/Shutterstock

Komentari / 30

Ostavite komentar
Name

Nebojsa

04.05.2024 13:09

Poguban za Srbe , a oni ga obozavaju.

ODGOVORITE
Name

Seka

04.05.2024 13:48

Ovi ti nisu pogubni pa uzivajte.

Name

Zox

04.05.2024 13:50

Miran fašista !

Name

Василије 1

04.05.2024 14:53

Умро је он неколико дана прије под именом Slavko Ditrich.

Name

Re

04.05.2024 19:25

Poslije njega su dosli srpski nacionalisti i sve rudili.

Name

Dusan

04.05.2024 13:17

44 godine od smrti ratnog zlocinca

ODGOVORITE
Name

Mali Pera

05.05.2024 11:54

I tacno 44 godine od kada su @Dusan i ostali nacionalisti istrcali iz svojih misijih rupa, gdje su bili dok je Broz bio ziv.

Name

Iskreno

04.05.2024 13:21

Eh od tada je i krenulo sve naopako. Valjalo je ovo sve držat pod kontrolom. Koliko god neki pljuju i vrijeđaju lik i djelo Tita, bila su to najljepša vremena. Živjelo se skromno od svog rada ali sretno, zadovoljno i bezbjedno. Bili smo uvaženi u cijelom svijetu.

ODGOVORITE
Name

re

04.05.2024 13:34

Druže Tito hvala vam na onaj nekada skromni život naroda, mi smo otišli od tada u 3 pm kao narod sa ovim današnjim državicama u rasturenoj BiH na sve što nevalja za narod sa današnjim najbogatijim kriminalcima na vlasti.

ODGOVORITE
Name

Dusan

04.05.2024 13:37

Ubica Srba

ODGOVORITE
Name

Kalinovik kolijevka srpstva

04.05.2024 13:37

Kamo sreće da se nije ni rodio.

ODGOVORITE
Name

Re

04.05.2024 14:36

TAKO JE,AJD SAD OKOPAVAJ NJIVU

Name

Ina

04.05.2024 13:43

Neka mu je laka crna zemlja. Sad udrite negativnim komentarima (mrtav ne moze da se brani) ali za njegova zivota nismo se klali ...,bili smo priznati i postovani u svijetu.

ODGOVORITE
Name

Prijedorčanin M.

04.05.2024 14:23

Komunisti,ŝto krijete,ŝto ne kažete da su vam od 1941-45 bile ustaŝe i ustaŝki pokret saradnici,44 i 45g.većina ustaŝa na poziv broza i komunista prelazi u partizane,koliko samo tih ustaŝa "partizana"posle 45g osta da živi u Beogradu,priznati im ustaŝki činovi prilikom prelaska u partizane plus su unapređivani,samo u Beogradu ostalo ustaŝa oko 80hiljada,gurnuŝe Srpsku omladinu na sremski front,srpske oficire i patriote poslaŝe na Goli Otok,broz 1960g.u Dubrovniku potpisao ulazak yug.u nato,Staljin je brozu kazao Njet,a ne broz njemu.Na Dedinju puno smrdi gdje se i dan danas osjeća smrad od kad je broz zakopan,Beograde,očisti već jednom smrad da vam grad ne smrdi.

Name

Re Prijedorčanin

04.05.2024 14:42

Sve znaš, a pojma nemaš, ali žalićeš zbog ovakvih teških riječi, a nisi siguran u to što govoriš. Zato ćeš osjetiti pakao, zbog ovoga što pričaš nešto bez dokaza. Koji si ti kreten. Bog je čuo, a pisari su zapisali šta si rekao. Jesi hrabar, nema šta.

Name

Aco

04.05.2024 13:55

Neka mu je vječna slava.Tito je Tito,ovo su buranija,hoštapleri,jednom rječju go@na.

ODGOVORITE
Name

Burke

04.05.2024 14:01

Vječni mu pomen i pokoj.Učinio je ove prostore bar pola vijeka sigurne,prosperitetne i sretne.Niko mu se nije smio mješat,ni zapad ni istok a sad ti neki pomoćnik u zapadnoj ambasadi kroji kapu.

ODGOVORITE
Name

Miroslav

04.05.2024 14:53

Diktator, spremao potop posle sebe.

Name

Приједор

04.05.2024 14:04

Мештар свивх хуља. Југославија највећа гробница Спрпског народа. Још се нисмо опоравили од њега и питање када ћемо.

ODGOVORITE
Name

Re

04.05.2024 14:12

Ja ga ne obozavam ziveo Cica

ODGOVORITE
Name

Džaba sve

05.05.2024 09:11

Neki srbi vole gubitnike.

Name

Nisam

04.05.2024 14:29

》KOMUNJARA《

ODGOVORITE
Name

CITIO

04.05.2024 14:35

🐵CITO🐵 koliko je pobio NARODA posle 2sv.rata sacuvaj Boze, lijepo mi je bez Joze !!!

ODGOVORITE
Name

Tuga

04.05.2024 14:38

Smrt je obavila svu Jugoslaviju u crno tog 4.maja 1980,kao da je jučer bilo, a utakmicu Zvezda - Hajduk, plakao je cijeli stadion tada. Čim su ga stavili u grob, počeli su da ruše bratstvo i jedinstvo. I zato će svi biti obaviješteni na Sudnjem danu. Kako će neki drečati, nestaće suza, a ništa im neće pomoći. Živio Sudnji dan, jedini ispravan sud, tamo neće moći niko nikoga lagati.

ODGOVORITE
Name

Miroslav

04.05.2024 14:50

Ima li kakva druga tema na danasnji dan, osim Broza? Mucno je od devedesetih gledati i slusati njegove sledbenike, kako su postali nacjonalno svesni. Brozu bi imao mnogo toga za zameriti, ali oni oko njega su bili puno gori, kad kazem oni oko njega, mislim na njegove sluge iz mog naroda. Od pojave Broza, trecina mi je porodice stradala u logoru Jasenovac, pa dodje sloboda, pa Broz razvlasti porodicu od onoga sto su imali, neki pobegose preko bare, neku u Evropu.To malo sto je ostalo, doceka demokraciju, velika ocekivanja, a oni nista. Do danas nam demokrate nisu vratili ono sto su Brozovi oteli, cekamo. Nas nekoliko zivih od cele porodice, i mi smo otisli, ostadose samo grobovi, neki oznaceni, a na nekim ni imena ni prezimena samo " zrtve fasistickog terora". Citati bilo sta o Brozu i spominjati ga, je mucno, ruzno.

ODGOVORITE
Name

Nostradamus

05.05.2024 08:49

Gospodine @Miroslav, zao mi je sto vam je porodica stradala u Jasenovcu, ali nije mi jasno zasto je Broz kriv za to?. Ako zelite da kazete da nije spasao Srbe iz logora, zato sto je bio Hrvat, onda mi pada na um da pitam, a zasto nase ljude nije spasao Draza, jer on je Srbin?. Zbog cega mozemo Drazi da oprostimo, a Brozu ne mozemo?. Nacionalisti koji danas vladaju Balkanom, nemaju ni jedno realno objasnjenje za bilo sta, pa im je i za rat i sve sto su do sada pokrali, kriv neko drugi, a najvise Broz. Lijep pozdrav.

Name

Xy

04.05.2024 15:20

Jedini covjek koji je valjao na Balkanu kad mu se ime spomene treba ustati kako je mogao ovoliku bagru drzati na uzici i pod kontrolom. Nek mu je vjecna slava i veliko hvala sto sam bio dio tog vremena. Sad ovu stoku ne moze niko obuzdati

ODGOVORITE
Name

Младен

04.05.2024 16:44

Када ће му измјестити гробницу из Србије?

ODGOVORITE
Name

Ajde bre bolan

05.05.2024 09:12

Zini da ti reknem..!!

Name

borac

05.05.2024 09:21

Bio borac a danas imamo dezertere i mafijase na vlasti e jedino sto mi srbi opet biramo vlast hrvatskog porijekla.dali nam je to ostalo od Tita?Zagorzi su po prirodi miran svijet sad imamo herzegovacke hrvate nedaj boze nikom.

ODGOVORITE