Jedan od najgorih poraza Zapada
Avganistan je pao. Pao je prije nego je iko mislio da je to moguće. Pao je nakon dvadeset dugih godina, nakon što je SAD potrošio više od dva bilijuna dolara za ratovanje (po procjeni Sveučilišta Brown), nakon što je u tom ratu poginulo 2.448 američkih vojnika i 3.846 civilnih kooperanata ili plaćenika, još oko hiljadu savezničkih vojnika i nekih 66 hiljada avganistanskih vojnika.
Svijet 16.08.2021 | 07:43
“Padom svakog grada ruše se snovi, istorija, budućnost, umjetnost, kultura, život i ljepota. Naš svijet propada. Molim da neko to zaustavi”, napisala je na Twitteru Avganistanka Rada Akbar.
Njena očajna molba ostala je neodgovorena. Nakon 20 godina surovog rata, niko nije ostao da spasi ovu nesretnu zemlju. A nije moralo biti tako, piše Index.
Jedan od najgorih poraza Zapada
“U Kabulu sam i stalno razmišljam, nije moralo biti ovako. Nije bilo neizbježno. Afganistanci, žene, muškarci, muzičari, studenti, naučnici i mnogi drugi, marljivo su radili dvadeset godina samo da bi vidjeli kako sve propada”, napisao je na Twitteru dopisnik NBC-ja Richard Engel.
“Amerika se vratila”, poručio je Bajden trijumfalno prošle godine, nakon pobjede nad Donaldom Trampom na izborima koju je Tramp do kraja osporavao.
“Vjerovatnost da će Talibani pregaziti sve i posjedovati cijelu državu vrlo je mala”, rekao je Baden, iako je tada već pomalo postajalo jasno da demoralizirana i disfunkcionalna afganistanska vojska neće moći zaustaviti talibane.
A onda je došlo brzo i bolno suočavanje sa stvarnošću potpunog poraza.
“Tokom 20 godina, koliko je naša zemlja bila u ratu u Afganistanu, Amerika je poslala svoje najbolje mladiće i djevojke, uložila gotovo 1 bilijun dolara, obučila preko 300.000 afganistanskih vojnika i policije, opremila ih najsuvremenijom vojnom opremom i održavala vazdušne snage u sklopu najdužeg rata uistoriji SAD-a.
Još jedna godina, ili još pet godina američkog vojnog prisustva ne bi napravili razliku ako afganistanska vojska ne može ili neće držati svoju državu. A beskrajna američka prisutnost usred građanskog sukoba druge zemlje nije mi bila prihvatljiva”, napisao je pak Bajden u svom službenom saopštenju u subotu, priznajući da je rat u Afganistanu nakon 20 godina definitivno izgubljen i da Amerika tu više ništa ne može ili ne želi napraviti.
Tramp počeo kapitulaciju, Bajden je dovršio
Opravdanje za ovaj samonametnuti, potpuno nepotrebni poraz Bajden je potražio u potezima svog prethodnika Trampa:
“Kad sam došao na dužnost, naslijedio sam dogovor koji je sklopio moj prethodnik – a za koji je pozvao talibane na pregovore u Camp Davidu uoči 2019. – koji je talibane ostavio na vojnom najjačem položaju od 2001. godine i nametnuo rok (za povlačenje) za američke snage do 2021.
Neposredno prije nego što je napustio dužnost, takođe je smanjio američke snage na sami minimum od 2500 ljudi. Stoga, kad sam postao predsjednik, suočio sam se s izborom – slijediti dogovor, s kratkim produljenjem kako bismo sigurno povukli naše snage i snage naših saveznika, ili pojačati prisutnost i poslati još američkih vojnika da se opet bore u građanskom sukobu u drugoj zemlji.
Bio sam četvrti predsjednik koji je predsjedao prisutnošću američkih trupa u Afganistanu – dva republikanca, dva demokrata. Ne bih, i neću, ovaj rat prenijeti na petog.”
Mirovni sporazum s talibanima na koji se Bajden referirao zaista je bio katastrofalno naivan i nepromišljen, ali i tipičan za diplomatske napore Trampove administracije. Vođen budalastom ambicijom da zavrijedi Nobelovu nagradu za mir za kojom je žudio, Tramp je pristao povući američke snage (kao i ostale snage NATO-saveznica) iz zemlje u roku od 14 mjeseci a talibani su se zauzvrat obvezali da neće napadati američke ciljeve, da će pregovarati s međunarodno priznatom vladom u Kabulu i spriječiti da Al Kaida operira na teritoriju pod njihovom kontrolom, kao što je bio slučaj dok su bili na vlasti prije američke invazije 2001.
Iako su talibani nastavili sa svojom ofenzivom na teritorij pod kontrolom afganistanske vlade, Tramp je smanjio broj američkih vojnika u zemlji na samo 2.500 do kraja svog mandata, uz 16 hiljada civilnih kooperanata. Bajden je zaista, u neku ruku, doveden pred gotov čin kad je preuzeo vlast. Ali ultimativna odluka svejedno je bila njegova, podsjeća Index.
Trijumf populističke politike
Mogao je poništiti Trampov sporazum, baš kao što je Tramp poništavao sporazume i odluke svog prethodnika Baraka Obame.
Predsjednik koji je od početka svog mandata naglašavao važnost saveznika i multilateralizma mogao je odlučiti da ne može tek tako ostaviti svog saveznika na cjedilu i da će ostaviti američke snage, u najmanjem održivom broju, dok afganistanska vojska ne postane zaista samodostatna i sposobna braniti zemlju od islamističkih militanata.
Umjesto toga, objavio je da se američke snage povlače bezuslovno.
To je na neki način bio trijumf populističke, površne i performativne politike, trijumf simbolike i stila nad sadržajem i racionalnim kompromisom, trijumf politike koju je Obama već ustoličio u progresivnom ruhu, a Tramp nastavio.
To je, svakako, i tragični trijumf antiintervencionizma s desnice i ljevice – ideje da je svaka vojna intervencija u stranoj zemlji neopravdana i nepoželjna, bez obzira na razloge i okolnosti, barem kad je riječ o SAD-u i njegovim zapadnim saveznicima.
Kad su Rusija, Iran i njihovi saveznici ti koji vojno intervenišu, doduše, ovi selektivni pacifisti nisu ni izbliza toliko kritični.
Povlačenje Amerike iz uloge “svjetskog policajca”
Ali brojni Amerikanci i nebrojeni drugi diljem svijeta agitirali su za okončanje uloge Amerike kao “svjetskog policajca” i njenih “vječnih ratova” i Biden je, bilo iz iskrenih principa ili kalkuliranog političkog interesa, odlučio prihvatiti taj zahtjev.
Saznanje da bi s Trampom na vlasti situacija bila praktički ista slaba je utjeha.
Činjenica da je izdašno naoružavana i obučavana afganistanska vojska predala zemlju bez borbe, od prvih pobjeda daleko malobrojnijih talibana, zaista je teško shvatljiva i poslužila je Bajdenovoj administraciji kao opravdanje.
Argument da se Amerikanci, Britanci, Nijemci i ostali zapadnjaci ne mogu boriti za Avganistan ako se Avganistanci ne žele boriti za njega svakako zvuči uvjerljivo.
(Agencije)
Komentari / 39
Ostavite komentarRASPUCHIN
16.08.2021 06:01Који пораз запада? Ово је договорено и то се види из авиона.
ODGOVORITEre
16.08.2021 07:39Nema tu šta pričati,to je razlika između šerijata i paradi ponosa.
Intergaj
16.08.2021 08:13Hoce li sad gorivo pojeftiniti?
Jaffa
16.08.2021 08:15Baš tako. NATO izvlači svoje ljude sa aerodroma dok Talibani zauzimaju grad, koordinacija.
radosnevijesti
16.08.2021 06:20Sretna zemlja ...
ODGOVORITEbob
16.08.2021 06:20Talibani treba da ovladaju cjelim zapadom(hriscanstvom)da sprjece njen nestanak .Ovi vladari vode u neminovni nestanak.
ODGOVORITEAdvokat
16.08.2021 08:09Bob-beže, ne čekaj sekunde, hvataj prvi avion i produži se muslimanskoj braći - na istoku. Za zapad ne brini, snaći ćemo se već nekako i bez vas
Timotije
16.08.2021 06:23A SSSR? Sto oni odose 80tih godina?
ODGOVORITEAnalitičarka
16.08.2021 06:25Na isti način se zapadnjaci jednog dana ostaviti na cedilu i saradnike u BiH. Biće zanimljivo gledati kada oni budu bežali, ali neće dobiti azil na Zapadu, nego u nekoj takođe nesrećnoj zemlji, kao što sada traže za Afganistance na Kosovu i Albanija. Ovo je najbolja lekcija za sve one koji olako sarađuju sa okupatorima protiv svog naroda
ODGOVORITEPero
16.08.2021 07:22Tačno. 100% tačno. Onda će Srbi valjati naravno.
Deblokada razuma
16.08.2021 07:51Blago vama kad se to desi
re
16.08.2021 09:43haha, kako si naivna
Gotova stvar
16.08.2021 06:31Prihvatiti vlast Talibana kao realnost i više se ne petljati u stvari suverene države
ODGOVORITEDa li bi ti
16.08.2021 09:19Prihvatio da ti talibani budu vlast?
Rey
16.08.2021 06:43Ameri su vec rekli da ce Kosovo da primi veci broj Afganistanaca "dok im papiri ne budu spremni za prebacivanje u USA" do tog prebacivanja nece doci nikad!
ODGOVORITETrump
16.08.2021 07:00Biden je slab predsednik.
ODGOVORITEKleptik
16.08.2021 07:01A sve prodje.
ODGOVORITEKad ne valjaju
16.08.2021 07:03SAD, Rusija, NATO i SSSR onda ne valjaju ni vasi komentari. Dodaju komentatorima status stoke i poluraspada.
ODGOVORITEGenocid
16.08.2021 07:13Amerika u Avganistanu.
ODGOVORITEAJDO
16.08.2021 07:18Prvo ta zemlja je nesretna već 42 godine toliko je u ratu, drugo jel vi verujete da zapadnjaci(ovde Amerikanci) su potrošili tolike pare a da nisu zaradili 10 puta više, treće za jednu toliku zemlju tih par hiljada poginulih vojnika je ko za nas 10 naših, ajd recite da nije tako
ODGOVORITEJoco
16.08.2021 10:17Nije ba Ajdo. Nisu oni zaradili 10x više, nego su njihove budžetske pare otišle u privatne firme čiji su vlasnici njihovi senatori, a te firme ko fol rade usluge američkoj vojsci.
premijer
16.08.2021 07:46Nije ovo poraz "zapada". Poražen je narod, kako god da ga zovemo. Samo kažem...
ODGOVORITEJoco
16.08.2021 09:58Koji narod? Čiji narod?
Mrkva
16.08.2021 08:02Svaka cast za talibane, cestitamo
ODGOVORITEPao??
16.08.2021 08:12Ostavljeno je ovo za novi sukob, kad pocne osveta talibana nad narodom koji je pruzao otpor, tad ce amerika da se umijesa i kaze aha! Opet se tucete, aha! E evo nas opet tamo jedno 20 godina.
ODGOVORITEKomentar
16.08.2021 08:17Sad ce u Evropu kod Angele jos dva miliona migranata... sve po planu...
ODGOVORITEDurmitor
16.08.2021 08:24Pobjednik je onaj ko bude imao najveću korist.
ODGOVORITEOpasnost
16.08.2021 08:25Situacija u Avganistanu je katastrofalna, ćmogu talibani ugroziti ikolne zemlje susednih zemalja. Ako dodje do pogorsanja situacije ii drugim zemljama koji se granici Avganistan, mora se vojno intervenisati i zbrisati teroriste i vratiti drzavu na fabricka podesavanja. Rusija i Kina imaju nameru da intervenisu u slucaju da situacija eskalira.
ODGOVORITEHe He
16.08.2021 08:25Sukobi će se proširiti na bivše Sovjetske Republike, sve sa ciljem da se Rusija uvuče u Rat.
ODGOVORITEPa...
16.08.2021 23:14...opasne igre igraju protiv Rusije, Rusi su vec pokazali sa vojnom vjezbom da ako naruse granice RF. da nece sutiti kao u proslom ratu sa mudzahedinima,a naseljavanje na Kosovo je drugi krak americke diplomatije da se oslabi granica EU i zemlje koje nisu clanice kao i istocna Evropa budu opet na tapetu za nemire i revolucije,suma sumare ameri ne mogu bez ratova prezivjeti, jasno kao dan...
Sssr
16.08.2021 08:27Znaci Rusi opet
ODGOVORITEKloparalo0
16.08.2021 08:39A da malo obrnemo pricu. Da Talibani nisu mozda ono sto narod hoce.Oni su oslobodioci. Dosta im je zapadnjacke okupacije. Talibani su sproveli revoluciju. Narod ih je docekao bez metka,sta to govori,da se raduju oslobodjenju. Sta li su iz Afganistana izvukli AMERI,i ostali to je pitanje,zlato,dijamante,srebro ili ko zna sta a tako rade i na Kosovu i Metohiji i vise su oni izvukli za 20 godina nego svi okupatori za 500 godina.
ODGOVORITElvano
16.08.2021 08:51Žao mi jadnog naroda koji je u poslednjih 20 godina vidio šta je civilizacija, šta je sloboda, školovanje kako muške tako i ženske djece, izlazak žena iz kuča, neobavezno prekrivanje lica i t d.Donekle krivim i domicilno stanovništvo što nije ustalo i borilo se za prosperitet sebe i svoje djece, več su se samo uzdali u zaštitu zapada.
ODGOVORITEĆure
16.08.2021 08:55Dok amuri propadaju u Kabulu, njihov veleposlanik derneči u sa.
ODGOVORITEDobro pamtim sve
16.08.2021 08:56Zašto su se Oružane Snage BiH povukle iz Avganistana kada i Amerikanci? Nisu bili tamo zbog Amerikanaca već zbog interesa BiH. Zadaci su bili borba protiv terorizma i podrška demokratskoj vlasti i ti zadaci nisu izvršeni. Oužane Snage BiH su svojim povlačenjem izdale i saveznike i narod Avganistana. Ministar odbrane Sifet Podžić da preuzme odgovornost i podnese ostavku. Izabrati novog ministra koji će vratiti OS BiH u Avganistan da ponovo uspostave red i vladavinu zakona!
ODGOVORITEIlija
16.08.2021 09:33Crko konj.
ODGOVORITEJoco
16.08.2021 10:12Talibani će pobijediti kad se ujedine sa 17 miliona Paštu u Pakistanu.
ODGOVORITENENAD NEŠIĆ
16.08.2021 10:34Ja mislim da je za ovu situaciju, isključivo kriv, niko drugi nego Milorad Dodik!
ODGOVORITE?
16.08.2021 16:58Bolje reci jeddna od najjacih licemjernih pobjeda zapada.
ODGOVORITE