Zorannah popularnija od Miljenka Jergovića
Predajom Otvorene knjige ruskog ambasadora Aleksandra Čepurina otpravniku poslova ambasade Irana Naseru Ehsani Faridu juče je završen najveći praznik knjige u ovom delu Evrope.
Zabava 03.11.2015 | 10:40
Utisak ovogodišnjeg sajma jeste da je najveću pažnju posetilaca izazvala modna blogerka Zorana Jovanović Zorannah.
Tokom njenih gostovanja na štandu izdavača, centralnim krugom Hale 1 nije bilo moguće proći. Dugačak red prvenstveno devojčica, ushićenih što će dobiti potpis na skupocenu knjigu i zagarantovani selfi sa autorkom bio je nešto što mnogi književnici nisu uspeli da dožive u toj meri i s tim stepenom euforije.
A publika je imala priliku da se sretne i sa Zaharom Prilepinom, Sergejom Lukjanjenkom, Vedranom Rudan, Miljenkom Jergovićem, Antom Tomićem, Igorom Štiksom, Stivenom Votsonom...
- To nije ništa zabrinjavajuće. Mi živimo u potpuno tabloidnoj kulturi, počev od zvanične politike, i zbog toga je to normalno i zato ona treba da proda više knjiga nego Jergović - kaže Milan Vlajčić, filmski kritičar koji je svakodnevno posećivao sajam.
On dodaje da ipak treba imati na umu da u državi gde se zatvaraju knjižare postoji ovaj Sajam knjiga na kome je izloženo sve što se tokom godine objavi. Njegov najveći utisak su mali izdavači koji su uspeli da izlože svoja izdanja.
- Recimo, izdavačka kuća „Karpos“ koja objavljuje najznačajnije svetske teoretičare. Takav izdavač ne postoji nigde u svetu. Čovek koji ulaže u kulturu i uvek je na gubitku. Takvim izdavačima bi država morala da pomogne, da ih ohrabri. Takav je „Gradac“, pa „20. vek“ koji nije imao sredstava da iznajmi štand... - navodi Vlajčić koji kao zamerku ističe da poslednjih 15 godina ne postoji odštampana mapa sa rasporedom štandova kako bi se posetioci lakše snalazili.
Kada je o utiscima reč, čuveni scenograf Mića Tabački, čija izvrsna monografija privlači pažnju na štandu „Clia“, kaže da je za njega Sajam knjiga jedan od najvažnijih kulturnih događaja.
- Svojevrstan fenomen čudesne atmosfere. Interesuje me šta se dešava u svetu izdavaštva kako na štandovima domaćih tako i na štandovima stranih izdavača - priča Tabački.
Po rečima pisca Dragana Velikića, Sajam je sam po sebi svojevrstan „fenomen koji opstaje 60 godina, u državi koja je mnogo mlađa od Sajma“.
- Ovo je apsolutno najveća svetkovina knjige u ovom delu sveta, posle Lajpciškog Sajma ne znam ima li u Istočnoj Evropi većeg od Beogradskog. Sajam je uvek i prilika da dođeš do knjiga koje si propustio il čak nisi znao da postoje. Oduševljen sam knjigom “Spisi i ljudi”, sa podnaslovom “priče iz advokatskearhive”, Tibora Varadija (“Akademska knjiga”). Čita se u dahu, kao napeti roman a zadivljujuće je kako Varadi, kroz pojedinačne slučajeve, oslikava vremena u kojima je kancelarija njegovog dede, zatim oca trajala.
Čitav jedan vek, od Prvog svetskog, preko Drugog svetskog rata na ovamo i impresivno je kako u tim vremenima prepoznajemo i odlike današnjeg - navodi Velikić.Ovogodišnji Sajam, između ostalog, obeležilo je i to da, recimo, po prvi puta nema izdavačke kuće „Prosveta“, a ima izdavačke kuće „Fraktura“ iz Hrvatske. Štand zemlje gosta Rusije, po oceni mnogih, bio je prilično skroman, naročito nakon prošlogodišnjeg impresivnog nastupa Kine.
Možda je najbolju ocenu upravo završenog Sajma knjiga dao pesnik Dragan Jovanović Danilov koji je istakao da je Sajam ogledalo i pisaca i čitalaca te da, bez obzira na sve krize, knjiga ipak preživljava.
Blic
Komentari / 1
Ostavite komentarDragan
04.11.2015 08:04Jergović, Rudan, Bazdulj, da ne nabrajam - ima ih za izvoz, su deo tabloidne kulture koliko i modna autorka. Dežurni 'intelektualci', koji se oglašavaju na svaku aktuelnu temu, ozbiljnom čoveku ne ulivaju previše poverenja.
ODGOVORITE