ABA: 221 poen - Partizanovi Ameri srušili Igokeu!

Košarkaši Partizana savladali su Igokeu u neverovatno efikasnoj utakmici petog kola ABA lige – 117:104.  Dobar je Rajt, ali Vilijams Gos je penicilin - Partizan brojao do 117! Partizanov plejmejker dao 30 poena, Igokein ubacio 34.

Košarka 21.10.2017 | 23:05
Dve ekipe su odigrale još jedan efikasan meč, drugi put uzastopno primili više od 100 poena, a u takvom odnosu bolje se snašao domaćin, nošen sjajnom igrom američkih igrača.

Najdžel Vilijams-Gos je odigrao fantastično i na kraju se zaustavio na 30 poena (10-13 za dva, 2-2 za tri), uz 4 skoka i 8 asistencija, dok je Patrik Miler dodao 23 poena (7-8 za dva, 9-10 penali) i imao 11 asistencija i 5 uhvaćenih lopti. Njima dvojici pomagali su Đoko Šalić sa 16 poena, jedan manje imao je Andrić, dok je Marinković postigao 13.

Njih dvojica su uspeli da nadoknade učinak nestvarnog Dorela Rajta na drugoj strani – NBA pojačanje gostiju postiglo je 34 poena (8-12 za dva, 4-7 za tri, 6-11 penali), uz 7 skokova i dva uspešna dodavanja.

Takođe, Vilijams-Gos i Miles su bili inicijatori serije od 17:0 u toku treće četvrtine, kojom su definitivno prelomili ovaj nesvakidašnji duel u hali Aleksandar Nikolić, za treći trijumf u ABA ligi, uz dva poraza.

’Crno-beli’ su bolje otvorili utakmicu i došli do ranog vođstva, ali su se našli u problemu, pošto je startni centar Đoko Šalić za manje od pet minuta napravio tri faula. U tim trenucima gosti su počeli da preuzimaju kontrolu, a onda je na scenu stupio Dorel Rajt – vezao je 12 poena i Igokea je preokrenula.

Imala je ekipa iz BiH i devet poena viška tokom druge deonice, ali su se igrači Mute Nikolića trgli i polako topili zaostatak. U finišu je zablistao Vanja Marinković – prvo je monstruozno blokirao Gajića, a onda i sa dve trojke doneo egal na poluvremenu – 50:50.

Drugi deo igre bio je jednako efikasan, ekipe su se smenjivale u vođstvu, da bi onda spomenuti Vilijams-Gos i Miler uzeli stvari u svoje ruke. Pokrenuli su neverovatnu seriju od 17:0 sredinom treće deonice, nastavio je Mihajlo Andrić trojkama, pa je domaći tim u poslednjih 10 minuta ušao sa dvocifrenom razlikom.

U nekoliko navrata protivnik je pokušavao da se vrati, Partizan je imao odgovor i na kraju zasluženo slavio u ovoj utakmici koja će verovatno oboriti rekorde.

Kakav meč je videlo oko 4.000 gledalaca u hali “Aleksandar Nikolić“ svedoče i statistički podaci – ukupan indeks korisnosti košarkaša Partizana je bio 146, dok su gosti “zabeležili“ 103 poena.

Miler je zabeležio 40 indeksnih poena, Vilijams-Gos 38, a Šalić 23 za nešto manje od 20 minuta.

Na drugoj strani, u tom parametru, najbolji je bio Rajt (32), a Milošević, Radivojević i Ljubičić su meč završili sa indeksom korisnosti od 12. Za svega 16 minuta Ponjavić je upisao 13 poena – toliki mu je bio i indeks.

Partizan sada ima tri pobede i dva poraza, a Igokea dve pobede i tri poraza.

U šestom kolu Partizan će u petak igrati u Zagrebu protiv Cibone, dok će Igokea dočekati FMP u nedelju.

Kakva košarka u Beogradu! Partizan je na svom terenu savladao Igokeu sa 117:104 u utakmici petog kola Jadranske lige koja će svakako ući u istoriju takmičenja barem kao jedna od najefikasnijih od osnivanja.

Dorel Rajt u Pionir je došao kao igrač koji je obeležio prva četiri kola na Jadranu, ali je Partizan pronašao pravi odgovor na njega. A on se večeras zvao Najdžel Vilijams Gos. Partizanov američki plejmejker bio je pokretač i glavni realizator serije od 15:0 kojom su crno-beli došli do 12 poena prednosti (80:68) u trećoj četvrtini.

I od tog trenutka Vilijams Gos i Patrik Miler bili su prave gazde na terenu, a crno-beli su kontrolisali situaciju. Generalno gledano, ovo su verovatno bile najbolje partije Partizanovih Amerikanaca u dosadašnjem toku sezone, a valja pomenuti da se na teren posle tri meča pauze zbog povreda vratio i Marko Čakarević.

Imao je Partizan četiri minuta pre kraja meča i 15 poena viška (108:93), gosti su zapretili serijom 9:0, ali nisu imali snage za preokret.

Miler je meč završio sa 23 poena, 11 asistencija i pet skokova, Vilijams Gos je postigao 30 i podelio je osam uspešnih dodavanja. Veoma dobri u domaćem timu još su bili Đoko Šalić sa 16 i Mihajlo Andrić sa 15 poena, dok je Vanja Marinković dodao 14. Na drugoj strani Dorel Rajt je zabeležio 34 poena i sedam skokova.

Slaba odbrana ili izostanak iste je nešto što je postalo zaštitni znak Partizana u ovom uvodnom delu sezone. Doduše, nije se ni Igokea proslavila u tom segmentu, pogotovo u prvom poluvremenu.

Iako su crno-beli za nijansu bolje počeli utakmicu od večerašnjeg rivala, stvari su se promenile posle nekoliko minuta kada se probudio odlični Amerikanac Dorel Rajt.

Ovaj iskusni krilni košarkaš radio je bukvalno šta je hteo odbrani Partizana u većem delu utakmice. Već posle tri četvrtine na svom kontu imao je 30 poena, ali Partizan je imao fenomenalnog Vilijamsa Gosa.

Igokea je u drugoj četvrtini igrala veoma dobro, u jednom trenutku imala i plus devet. Imali su gosti dobar ritam i na startu trećeg perioda, činilo se da kontrolišu situaciju.

A onda je motore Partizana upalio američki tandem Vilijams Gos - Miler i beogradska ekipa je krenula po pobedu.

PARTIZAN - IGOKEA 117:104 (19:23, 31:27, 30:21, 37:33)

Sudije: Tomislav Hordov, Matej Špendl i Ivan Stefanović
Gledalaca: 4.000

PARTIZAN: Miler 23, Vilijams Gos 30, Aranitović 2, Marinković 14, Veličković 4, Tomić, Pecarski, Gavrilović 8, Andrić 15, Čakarević 5, Stevanović, Šalić 16.

IGOKEA: Ponjavić 13, Rajt 34, Gajić, Glogovac 6, Vašington 7, Milošević 6, Jevtović 4, Radivojević 13, Ljubičić 13, Šibalić 2, Vuković, Rikić 6.