Kraj arbitraže od 1,3 milijarde KM: RiTE Ugljevik u krizi

Arbitražno vijeće Međunarodnog centra za rješavanje investicionih sporova u Vašingtonu (ICSID) zatvorilo je arbitražni spor koji se vodio po zahtjevu Elektrogospodarstva Slovenije protiv Bosne i Hercegovine, odnosno Rudnika i termoelektrane u Ugljeviku, saopšteno je iz ovog preduzeća.

Svijet 06.08.2026 | 19:30
Kraj arbitraže od 1,3 milijarde KM: RiTE Ugljevik u krizi

Arbitraža je okončana nakon što su dvije strane prethodno postigle nekoliko sporazuma o isplati 158 miliona evra obaveza koje najveći proizvođač struje u Srpskoj ima prema slovenačkom preduzeću, a po osnovu predratnih ulaganja kod gradnje termoelektrane.

„Na navedeni način arbitražni postupak je pravosnažno okončan, te Bosna i Hercegovina, a time Republika Srpska, niti Matično preduzeće i „Rudnik i Termoelektrana Ugljevik” neće imati obaveza u vezi predmetnog arbitražnog postupka“, navodi se u obavještenju iz RiTE Ugljevik.

Podsjećamo, arbitraža je bila teška 1,3 milijarde maraka i jasno je da bi njenim gubitkom došlo do kolapsa u elektroenergetskom sistemu Republike Srpske.

Međutim, bez obzira što je ovaj slučaj zatvoren, RiTE Ugljevik se suočava sa najtežom poslovnom situacijom od rata pa naovamo.

Proizvodnja je odavno obustavljena zbog kašnjenja u skidanju otkrivke, rudarska mehanizacija je zastarjela i nekompletna a državi i dobavljačima se duguje na desetine miliona maraka.

Ruskom oligarhu Rašidu Serdarovu je isplaćeno 240 miliona maraka za koncesiono preduzeće “Comsar energy RS” ali su rudari još daleko od uglja iz površinskog kopa “Ugljevik istok 2”.

(Capital) Foto: BN

Komentari / 16

Ostavite komentar
Name

4M

06.08.2026 19:48

Dužni smo i Bogu i narodu ali vlastima ništa ne fali. Arče banditi, privode kraju pa će početi međusobno otimati. Pacovi su to.

ODGOVORITE
Name

Sta uradise

06.08.2026 22:54

Raspada se gigant , ovi bi i fabriku nafte unistili. Vidi im se na direktoru da je to jedan prevarant, jedan olos stoji oreduzece niko nista kupio par bukadzija. A Diku stjeli razapeti covjek im nudio vecu cjenu rada ovaj smanjio. Narode zavrsite sa nepravdim ne glasajte u Ugljeviku za SNSD. Olis nista im nije vredno sem lopovlika, hajdemo na Madjarski scenario, dosta je vise preslo su sve granice, osiromasise cjelu regiju.

Name

Тошо

06.08.2026 20:05

Што би рекао Саво из Шамца, Српска није никад боље стајала. Зна човек.

ODGOVORITE
Name

Milko

07.08.2026 08:38

Savo se školovao na lovačkim večerima uz lovačke priče.

Name

AJMO

06.08.2026 20:27

Vrlo jednostavno, svako rukovodstvo ili vd ako je u gubitku streljati i vrlo brzo nece biti gubitasa, pouka ce biti jasna i glasna.

ODGOVORITE
Name

lukavica

06.08.2026 21:06

Samo strijeljanje ili vješanje.To je lijek za ovakvo društvo kao što je naše.

Name

Radnik

06.08.2026 22:02

Ukoliko opozicija ima nacina da opotavi rite ugljevik i ostale ugasene firme, neka jasno kazu ,sko niste sposobni sidjite s vlasti mi nudimo rjesenje, i neka pozovu radnike i neka im predoce rjesenje

Name

Joka

06.08.2026 21:56

Rat je preživela ali u miru je došlo do kolapsa. To samo mi možemo uraditi.

ODGOVORITE
Name

Donald

06.08.2026 22:43

Čestitamo našem ruskom bratu Rašidu, a nama kako bude!

ODGOVORITE
Name

SIZOFRENIJA

06.08.2026 23:23

PA KOJI JE SRPSKI STRANACKI MAJMUN SJEDIO U DRZAVNOJ KOMISIJI BIH ZA SUKCESIJU SFRJ I SMJESTIO OVO SRANJ.. NAMA. DAJTE MU IME. NISU SLOVENCI ULAGALI U REPUBLIKU SRPSKU PRIJE RATA. VALJDA. I SRA JE SA PLATAMA STOTINA BIH DRZAVLJANA KOJE SLOVENCI NIKAD NISU ISPLATILI. KO OVDE MUTI VISE.

ODGOVORITE
Name

Upućeni

06.08.2026 23:25

Opet niste u toku (namjerno). Problem je postupak eksproprijacije koji traje više mjeseci na sudu i to za svaku nekretninu i zemljište. Sredstva za isplatu su obezbjeđena, ali proces traje predugo, tako da RiTE ne može da radi otkrivku na tom dijelu.

ODGOVORITE
Name

Agein

06.08.2026 23:45

Opet Snsd pobjedjuje.

ODGOVORITE
Name

Ba

07.08.2026 00:10

Sve ce to Mile pozlatit a narod platit.

ODGOVORITE
Name

Crni

07.08.2026 00:35

Da nije našeg vozda nebi bilo ni serdarova, ista sudbina kao željezare

ODGOVORITE
Name

Marko

07.08.2026 16:07

Ugljevik je pokraden..unistili ga rukovodioci..i bacili na kolena ceo EP..da nije visegrada i heta nebi primili godinama nista..i te kolektive neradom i ne odgovornosti bacili na kolena..zamisli 500 ljudi finansira ovu bagru od 5000h koja nista ne radi..

ODGOVORITE
Name

Vidi se sve

08.08.2026 06:25

Idu izbori, zato i ne radi. Imaju za Rašida (Dodika) a nemaju da isplate vlasnike i uđu u posjed. Čuvaju se pare za izbore. Svaki glasač je bitan, pa i onaj sitan.

ODGOVORITE