Brojčanik na Trgu Krajine upozorenje na dug koji raste
Šefica kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Tanja Vukomanović izjavila je da je „Brojčanik zaduženja“, postavljen na Trgu Krajine u Banjaluci, simboličan prikaz, kako tvrdi, stvarnog stanja javnog duga Republike Srpske i upozorenje na posljedice kontinuiranog zaduživanja.
Republika Srpska 30.06.2026 | 21:44
„Ovaj brojčanik ovdje, ove brojke su jedan slikovit prikaz kako Vlada Republike Srpske jedno govori, a potpuno drugo radi. Ovo su milioni i milijarde koje se iz sekunda u sekund povećavaju i pokazuju koliko je Republika Srpska u stvari zadužena“, rekla je Vukomanović.
Ona je kritikovala izjave predstavnika vlasti o zaduživanju, navodeći da građanima ne nude rješenja za poboljšanje ekonomske situacije.
„Umjesto da pokažu zabrinutost i na neki način obećaju neke bolje uslove, ministar u Vladi Republike Srpske govori, umjesto onog čime se svi vodimo – da uvijek može bolje – da uvijek može gore i da smo mi zaduženi onoliko koliko treba i čak da može više“, istakla je.
Vukomanović je podsjetila i na obećanje koje je, kako je navela, prije godinu dana dao, tada još predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik o osnivanju fonda dječije štednje.
„Godinu dana kasnije, ne samo da fond ne postoji, da djeca nemaju tih 1.000 konvertibilnih maraka, nego zahvaljujući njihovoj nebrizi i enormnim zaduženjima svako dijete Republike Srpske je zaduženo 6.000 maraka. To je veliki poraz ovog društva i, kao što kolege u opoziciji govore, dužničko ropstvo, jer mi se ne zadužujemo da bismo gradili neke velike projekte. Mi se zadužujemo da bismo servisirali osnovne obaveze i usput malo dodali neka povećanja pred izbore“, kazala je.
Govoreći o samom brojčaniku, Vukomanović je naglasila da je riječ o performansu kojem je cilj da građanima približi razmjere javnog duga.
„Da, ovo je jedan performans. Neki ljudi pitaju se i zašto i čemu to, ali vi morate znati da ovo nije jedini način koji smo mi pokušali. Mi smo pokušali da sve ove godine upozoravamo na ta zaduženja. Pokušali smo da u Skupštini zaustavimo ta velika zaduženja. Glasali smo protiv. Pokušali smo na sve načine da skrenemo pažnju da se to ne radi. I ovo je jedan od posljednjih alata da se građanima prikaže koliko oni ne vode računa o našoj zemlji i koje su to cifre u pitanju“, rekla je.
Dodala je da su milionski iznosi građanima često apstraktni, zbog čega brojčanik prikazuje rast duga iz sekunde u sekundu.
„Građanima možda milion maraka zvuči apstraktno jer niko od nas nema doticaja sa tolikim novcem. Upravo zato ovdje jeste taj brojčanik koji broji svaku hiljadu, svaku marku i pokazuje čak koliko se iz sekunde u sekundu zaduženja u Republici Srpskoj povećavaju. Zaduženja na neki način znaju biti dobra stvar, ali u ovom slučaju kada Republika Srpska ovako radi, ne da bi pravila neke projekte ili bilo šta, već da bi krpila rupe u budžetu i plaćala ono što je godinama trošila, to je problem“, rekla je Vukomanović.
Ona je iznijela i kritike na račun načina upravljanja javnim finansijama, navodeći da u radu Vlade Republike Srpske postoji mnogo nelogičnosti i netransparentnosti.
„Građani Republike Srpske, vjerujem, ne vjeruju ovoj vladi i već su godinama naviknuti na takvo stanje, ali ovo je jedan slikovit primjer gdje se iz sekunde u sekundu pokazuju enormne cifre – milijarde i milioni – koji će vraćati ne samo naša djeca, nego i naši unuci, jer neke od posljednjih rata dospijevaju 2058. godine. Oni ovim današnjim krpljenjem budžeta kradu budućnost sljedećim generacijama kojima će ostati strašni dugovi za vraćanje, a neće im ostati neki veliki projekti ili ulaganja.
Bukvalno ih dižu kako bi kupili socijalni mir, isplatili penzije, plate i dali neke mrvice ljudima pred izbore. Što je sramotno i ponižavajuće. Ove godine zabilježeno je rekordno zaduženje u Republici Srpskoj“, zaključila je Vukomanović.
(BN) Foto: BN

Komentari / 3
Ostavite komentarIskrica
30.06.2026 21:58Šta pokazuje brojčanik na mašini za brojanje para Klošaraca?
ODGOVORITEБорац
30.06.2026 22:02Šefica pdp,kojeg pdp,jeli to postoji....
ODGOVORITEMilorad
30.06.2026 22:08Dabogda se povećao za 500 odsto da se opametimo
ODGOVORITE