Bez Hrama Svetog Save ni srpski narod, ni srpska država ne bi mogli da opstanu

- Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je jutros da bez Hrama Svetog Save ni srpski narod, ali ni srpska država ne bi mogli da opstanu.

Srbija 28.06.2026 | 10:18
Bez Hrama Svetog Save ni srpski narod, ni srpska država ne bi mogli da opstanu

"Podižući ovaj hram zemaljski, verujem da smo učinili veliko delo i za naš narod i za našu svetu crkvu, bez koje ni naš narod ni naša država ne bi mogli da opstanu", rekao je predsednik Vučić nakon što je prisustvovao potpisivanju Ugovora za obezbeđivanje finansijskih sredstava za završne radove na Hramu Svetog Save u Beogradu. 

Istakao je da je srećan što je u poslednjih 12 godina uloženo najviše novca u srpskoj istoriji u izgradnju Hrama Svetog Save. 

Naveo je da je samo u tih 12 godina uloženo 88 miliona evra, sa 6,5 miliona evra, za koliko je danas potpisano, od ukupno 194,5 miliona evra. 

"Za razliku od drugih koji bi to krišom radili plašeći se nečije reakcije, mi to sa ponosom ističemo i mislimo da ne postoji ni lepši, ni svetiji, ni bolji način da utrošimo novac. Podižući ovaj hram zemaljski, verujem da smo učinili veliko delo i za naš narod i za našu svetu crkvu, bez koje ni naš narod ni naša država ne bi mogli da opstanu", kazao je Vučić. 

Zahvalio je patrijarhu srpskom Porfiriju što brine ne samo o toj svetinji, već  što brine i o srpskom ugroženom narodu na, kako je naveo, raspetom Kosovu i Metohiji. 

"Hvala Vam što brinete o našim ljudima i o našem narodu svuda gde god da su oni ugroženi, gde god ih ne doseže srpska država. Hvala Vam i to čini neraskidivim jedinstvo i srpske države i srpskog naroda i srpske crkve", kazao je Vučić obraćajući se patrijarhu. 

Vučić je zahvalio i predsedniku Vlade prof. dr Đuri Macutu navodeći da je danas, potpisivanjem Ugovora, i on ušao u istoriju kao jedan od ljudi koji je ne samo učestvovao, već dao i ključni doprinos u završetku srpske velike svetinje. 

Kako je rekao, veruje da će nakon završnih radova, za neku godinu, biti potrebno neko obnavljanje makar, kako je naveo, krova, spoljnog ulepšavanja, dodatne dorade ambijentalnog svetla.

"Biće država uvek tu na usluzi Srpskoj pravoslavnoj crkvi, baš kao što je Srpska pravoslavna crkva uvek na usluzi srpskom narodu", naglasio je Vučić. 

Navodeći da je danas Vidovdan, a da se na Vidovdan sve jasno vidi, Vučić je citirao vladiku Nikolaja Velimirovića koji je kazao da je Sveti Sava najlepše srpsko dete koje je pošlo za Hristom.

"Tom najlepšem srpskom čedu, tom našem monahu, državniku i prosvetitelju, koliko smo mogli, prinosili smo svoju ljubav i svoj trud, postavši ona generacija koja će završiti ovaj prelepi hram", rekao je Vučić. 

Dodao je da se danas, pod veličanstvenom kupolom Hrama, srpska prošlost rukuje sa budućnošću. 

"Hram nas podseća na to ko smo bili, šta jesmo i kakvi moramo biti", istakao je predsednik Vučić. 

Citirajući reči Miloša Crnjanskog koji je rekao "Ljubav je kao i sunce: koga obasja, tome daje život; koga promaši, ostavlja ga u mraku", Vučić je naveo da građani Srbije imaju sreće da ih je obasjalo sunce ljubavi, a da je Hram Svetog Save najlepši dokaz te ljubavi.

Podsetio je i da je Crnjanski za Svetog Savu rekao da je prvi srpski pisac koji je stvorio književnost koja ne umire i da je napisao prvu srpsku knjigu koja ima trajnu vrednost, ne samo kao crkveni spis, već kao živa reč čoveka koji voli svoju zemlju i svoj narod, a da je njegov odlazak u Atos bio revolucionaran čin jednog mladića, princa, koji je u palati osetio tegobu i prazninu prolaznog sjaja, te je pošao da traži apsolutnu slobodu u duhu.

"Sveti Sava je u svakom smislu prvi. Kada neki Srbi negde nešto dobro učine, to uvek ima neke veze sa Svetim Savom. To je znao Teodosije, to je znao Domentijan, to je znao Dučić, to je znao Sveti Vladika Nikolaj", dodao je Vučić.

Navodeći da je ponosan što je jutros imao čast da prisustvuje, kako je naveo, veličanstvenom događaju potpisivanja ugovora, Vučić je čestitao svima Vidovdan.

Ugovor za obezbeđivanje finansijskih sredstava za završne radove na Hramu Svetog Save u Beogradu potpisali su jutros predsednik Vlade Srbije prof. dr Đuro Macut i patrijarh srpski Porfirije.

(Tanjug) Foto: Tanjug

Komentari / 7

Ostavite komentar
Name

JOJ šuplje

28.06.2026 10:25

Eno češka, 80% ljudi se izjašnjava da su ateisti, pogledajte malo njihov životni standard, a bili su sirotinja za nas! I da li iko ima trunku sujmnje da su oni idalje Česi i da je Češka njihova država, bez mračnjaka iz srednjeg vijeka?

ODGOVORITE
Name

Goran

28.06.2026 10:30

Pogled usmjeren ka srednjem vijeku je samo kod nas bitan, jer donosi glasove neukog puka.

ODGOVORITE
Name

Ре

28.06.2026 10:33

Pošto često idem na utakmice u BG i svaki put posjetim hram ,nije mi jasno kako to da ne mogu završiti te radove, posjeta uvijek velika ,ljudi prilažu ikonama kojih i nije mali broj a svako i kupuje svijeće a u zadnje vrijeme uzimaš koliko misliš i ostaviš novca od srca, gdje ide toliki novac a mislim da nije mali pogotovo što su Rusi donirali uređenje kripte.

ODGOVORITE
Name

RE Pe

28.06.2026 10:40

Druže to je najveća veš mašina za pare na Balkanu, a možda i šire!

Name

BL

28.06.2026 10:41

Pošto autobusi koji su juče dovozili narod u BG nisu plaćali auto put ,hoće li se taj iznos donirati i da li bi neko trebao odgovarati.

ODGOVORITE
Name

Хаха

28.06.2026 10:49

A kako li su onda opstali pre toga hrama sv. Save i srpski narod i srpska država?

ODGOVORITE
Name

Srbijanka

28.06.2026 10:54

Pripadam SRPSKOM narodu,,Pravoslavne VEROISPOVESTI,,,krstena sam,,nisam Vernik,,,!!!!Odrasla sam u vreme Komunizma,,kada ste bili ,,bitni,,ako ste Clan Komunistički partije,,,nikada na to nisam pristala,,,!!;Sada je neko sebi dao za pravo da kaze da su samo ,,pravi Srbi oni koji idu u Crkvu,,,!!!Ja se ne slazem da tim,,,niko u moj Patriotizam ne sme da se mesa,,,veca sam Srpkinja u dusi od 95,%,,onih koji idu uCrkvu,,,!!!!Kada vidim da komisije koje su mozda dileri,,kriminalci ,ratni profiteri su postali BITNI Jel doniraju vecu količinu novca (nije vazno kako je zaradjen?!!!!U kakvim stanju su Skole,,Bolnice,,Domovi kulturu,,,a toliki novac ide za Crkvu,,!!!????Ko hoce da bude Vernik ima pravo,,ali da nekoga osudjuju olosi i kriminalci ko je sto puta veci Patriot aa nego oni NIKADA NECU DA PRIHVATIM,!!!!

ODGOVORITE