Neodgovorna politika ugrozila budućnost Srpske
Upisni rok na fakultetima u Republici Srpskoj počinje 22. juna, u trenutku kada se visoko obrazovanje suočava sa ozbiljnim problemima. Dok fakulteti očekuju novu generaciju studenata, podaci pokazuju zabrinjavajuću činjenicu – broj studenata u Republici Srpskoj u posljednjih 15 godina skoro je prepolovljen.
Republika Srpska 22.06.2026 | 11:23
Izjavila je ovo predsjednica Žena PSS i član Predsjedništva PSS Sanja Grubačić, koja kaže da prema podacima Republičkog zavoda za statistiku Republike Srpske, u akademskoj 2011/2012. godini bilo je upisano 46.574 studenata, što je predstavljalo najveći broj studenata na domaćim visokoškolskim ustanovama.
U akademskoj 2025/2026. godini taj broj iznosio je svega 23.878.
- Ovaj pad pokazuje koliko su ozbiljni demografski problemi sa kojima se suočavamo. Nekada su amfiteatri bili puni, a danas se fakulteti bore za svakog novog studenta.
Zbog ovih podataka nameću se važna pitanja. Kako smo došli u situaciju da za manje od 15 godina izgubimo polovinu studentske populacije i zašto se na ovaj problem nije reagovalo ranije?
Razlozi su dobro poznati. U Republici Srpskoj se rađa sve manje djece, a veliki broj mladih odlazi na studije u Srbiju, Sloveniju, Austriju, Njemačku i druge evropske zemlje. Mnogi od njih nakon školovanja ostaju da žive i rade u inostranstvu. Istovremeno, stanovništvo Republike Srpske je sve starije, a mladih je sve manje - navodi Grubačić i dodaje:
- Zato se postavljaju ozbiljna pitanja. Ko će nas u budućnosti liječiti, obrazovati i graditi ako najbolji učenici i studenti odlaze? Šta se mladima nudi nakon diplomiranja i možemo li ih uopšte kriviti što odlaze ako im, po završetku fakulteta, ne možemo ponuditi sigurnost, posao zasnovan na znanju i sposobnostima, a ne na partijskoj knjižici, kao ni uslove za dostojanstven život?
Ako se ova situacija ne počne mijenjati, posljedice neće osjetiti samo fakulteti. Nedostatak mladih i obrazovanih ljudi pogodiće privredu, zdravstvo i ukupan razvoj Republike Srpske. Zato pitanje broja studenata nije samo tema za univerzitete, već pitanje budućnosti cijelog društva - kaže ona.
Krajnje je vrijeme, navodi Grubačić, da institucije Republike Srpske zadržavanje mladih i jačanje visokog obrazovanja stave među svoje najvažnije prioritete.
- Potrebno je stvoriti uslove u kojima će mladi ljudi imati razlog da ostanu, studiraju, rade i grade svoju budućnost ovdje.
Na kraju, ostaje najvažnije pitanje: postoji li jasan i konkretan plan da se ovo stanje promijeni? Borba za svakog studenta danas nije samo pitanje obrazovanja. To je pitanje opstanka, razvoja i budućnosti Republike Srpske - zaključila je ona.
(BN) Foto: PSS

Komentari / 7
Ostavite komentarIstočna RS
22.06.2026 11:38Čemu sikiracija,nakon radnika ide uvoz i studenata iz Burme, Nepala, Turske.
ODGOVORITEOli
22.06.2026 11:38Čemu sttudirati ako se nema sektaska knjižice.Na vlasti mesari
ODGOVORITESemberac
22.06.2026 11:40Kakav smo to narod? Svi politicari se bore za nas a mi sve gluplji i sve nas manje ima!
ODGOVORITEPrijedorčanin M.
22.06.2026 12:14A ko je taj i ko to može omladini da zamjeri što odlaze sa ovih prostora,kakve vi gospođo institucije pominjete,to je samo na papiru i za javnost,većina tih lopova radi za svoj džep,roditelji tih studenata glasa za ovu vlast,protiv svoje djece i unuka,mislim da si shvatila...
Хаха
22.06.2026 11:47Je li ikad iko ikoga liječio i izlečio u budućnosti? Naravno da nije e pa gospođo draga neće ni nas. Kakva bre budućnost?
ODGOVORITEMiro
22.06.2026 12:05S druge strane u Federaciji je porast od 3% upisanih studenata, i za akademsku godinu 2025/2026 ima ih 55,000. Dno dna sta se u Srpskoj desava!!!
ODGOVORITEBoba
22.06.2026 12:10Fakultetsko obrazovanje je sa kupovinom diploma izgubilo svaki smisao. Danas je bolje biti frizer i policajac sa srednjom školom i imati veću platu od doktora. Sve nam je naopako.
ODGOVORITE