Deklaracija o OHR ide na Ustavni sud RS zbog veta Bošnjaka

Zajednička komisija Narodne skupštine i Vijeća naroda nije postigla saglasnost o Odluci o usvajanju Deklaracije o zatvaranju Kancelarije visokog predstavnika u BiH, akt proslijeđen Ustavnom sudu Republike Srpske na donošenje konačne odluke.

Republika Srpska 10.06.2026 | 14:38
Deklaracija o OHR ide na Ustavni sud RS zbog veta Bošnjaka

Zajednička komisija Narodne skupštine Republike Srpske i Vijeća naroda Republike Srpske za usaglašavanje zakona, propisa i akata danas nije postigla saglasnost o Odluci o usvajanju Deklaracije o zatvaranju Kancelarije visokog predstavnika u BiH, zbog čega će ovaj akt biti proslijeđen Vijeću za zaštitu vitalnog interesa Ustavnog suda Republike Srpske na razmatranje i donošenje konačne odluke.

Klub bošnjačkog naroda u Vijeću naroda Republike Srpske donio je Odluku o pokretanju postupka zaštite vitalnog nacionalnog interesa u vezi sa Odlukom o usvajanju Deklaracije o zatvaranju Kancelarije visokog predstavnika u BiH, broj 02/1-021-660/26, usvojenoj na Devetnaestoj redovnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske, održanoj 26. maja 2026. godine.

Delegat Armin Hamzić, u ime Kluba bošnjačkog naroda, na sjednici Zajedničke komiisije, ostao je pri stavu je Deklaracijom povrijeđen vitalni nacionalni interes bošnjačkog naroda, navodeći da navedeni akt, sadržajem i političkim ciljevima, direktno zadire u pitanja koja čine vitalni nacionalni interes bošnjačkog naroda, u smislu člana 70 Ustava Republike Srpske, zbog čega su pokrenuli mehanizam zaštite.

S druge strane, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske dr Nenad Stevandić, predlagač Deklaracije, istakao je na sjednici Zajedničke komisije da navedenim aktom nije povrijeđen vitalni nacionalni interes nijednog naroda u BiH, pa samim tim ni bošnjačkog, obrazlazlažući da se sadržaj Deklaracije ne odnosi na pitanja identiteta, kulturnog nasljeđa i vitalnog nacionalnog interesa bošnjačkog naroda, već da je njen politički cilj zatvaranje Kancelarije visokog predstavnika u BiH.  

Budući da nije došlo do usaglašavanja na Zajedničkoj komisiji Narodne skupštine i Vijeća naroda Republike Srpske, predmetno pitanje prosljeđuju se Ustavnom sudu Republike Srpske, odnosno Vijeću za zaštitu vitalnog interesa da donese konačnu odluku u skladu sa članom 70 dopunjenim Amandmanom LXXXII Ustava Republike Srpske.

Narodna skupština Republike Srpske je na Devetnaestoj redovnoj sjednici, održanoj 26. maja 2026. godine, usvojila Deklaraciju o zatvaranju Kancelarije visokog predstavnika u BiH – prijedlog predsjednika Narodne skupštine.  

Sjednicom Zajedničke komisije je predsjedavao predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske.

(BN) Foto: NSRS

Komentari / 17

Ostavite komentar
Name

Uff

10.06.2026 14:47

Koja po redu "deklaracija" presvete skupštine

ODGOVORITE
Name

Zamajavanje

10.06.2026 17:43

Po ko zna koji put

Name

🫩

10.06.2026 14:48

🥱🥱🥱🥱

ODGOVORITE
Name

Mile

10.06.2026 14:53

Samo mlaćenje prazne slame! Šta je sa pravima osoba sa invaliditetom, pravo na posao i život dostojan čovjeka?!

ODGOVORITE
Name

KO JE DEBELI KRMAK

10.06.2026 15:37

Naravno sve s radi zbog novca koji sadasnje rukovodstvo Srpske masovo krade i sebi prisvaja, a borcima i ratnim invalidima od toga nema nista oni jedva prezivljavaju...

Name

Miroslav S.

10.06.2026 14:54

Gde je tu vitalni interes? Skupstinnka odluka je donesena, i mora se postovati.

ODGOVORITE
Name

Đuro

10.06.2026 15:52

Skupština može donositi odluke samo što je nadležnosti entiteta RS a ne što je u nadležnsti države.

Name

Re

10.06.2026 18:35

Skupstina ponistava svoje odluke,o cemu ti pricas.

Name

Re

10.06.2026 18:51

Ta tvoja Skipština je donosila zakone koje isti ti likovi već nakon 5 min nisu poštovali, tak da pišam ti se na skupštinu

Name

Replika

10.06.2026 15:10

Jedni donose deklaraciju o zatvaranju nečeg sto ne mogu zatvoriti, a drugima je nacionalni interes da im vladaju druge nacije tj da budu moderni robovi i slušaju nekog glavnog a da nije njihov! Zemljo….

ODGOVORITE
Name

BOBA

10.06.2026 15:28

Ne vjerovatno koliki smo paćenici zbog njihovih priča.To je izgubljeno vrijeme za njihove glupe izmišljotine.Narod ih posmatra a oni se igraju sa narodom izgubljeno vrijeme se ne može vratiti.

ODGOVORITE
Name

Milo

10.06.2026 15:37

Skupstina RS e je sprdnja ..a samim i tim RS a..naźalost...iako sam borac to je stvarnist...sve ste unistili i devastirali bagro jedna!!!

ODGOVORITE
Name

Milini piuni

10.06.2026 15:40

Sve starci u vecu. Srebrenka Golic 69,Nada Tesanovic 75...a ima ih jos. Uz penziju dobiju jos po platu.

ODGOVORITE
Name

Pero

10.06.2026 15:49

Konačnu odluku donosi Ustavni sud BIH...Ne lažite narod višeŽelje se ispnjavaju 1 Aprila.

ODGOVORITE
Name

ре

10.06.2026 15:53

најгори облик робовласништва долази прекомјерним задуживањима икредитима са високим каматама.шта би било да нам недају један велики кредит.

ODGOVORITE
Name

Exotiska

10.06.2026 15:54

Treba vidjeti šta će se i kako sa koralnim grebenom kod Indonezije. Da se skupština hitno izjasni o tome!

ODGOVORITE
Name

Zaharije Radivojevic

10.06.2026 18:00

Hajmo ljudi, svako svojoj kuci, BiH je drzava bez ikakvog smisla!

ODGOVORITE