Gdje završe milioni: Briga za vozače ili punjenje budžeta?

Kazne rastu, radara je sve više, a prihodi od saobraćajnih prekršaja u Republici Srpskoj prošle godine dostigli su gotovo 37 miliona maraka, kažu podaci iz Ministarstva unutrašnjih poslova.

Republika Srpska 06.06.2026 | 19:36
Gdje završe milioni: Briga za vozače ili punjenje budžeta?

Dok policija tvrdi da pojačane kontrole imaju za cilj veću bezbjednost na putevima, statistika pokazuje da broj nesreća i stradalih ne opada.

Da li su radari postavljeni tamo gdje spašavaju živote ili tamo gdje pune budžet? Da li je ovo briga za bezbjednost ili samo još jedan u nizu unosnih poslova? 

Bebjednost saobraćaja u Republici Srpskoj nije na zadovoljavajućem nivou, upozorava saobraćajni inženjer Dragan Ivić i dodaje da bi situacija bila znatno bolja kada bi svi učesnici u sistemu odgovorno radili svoj posao.

„Nažalost, ljudi koji su najodgovorniji upravo u tim ministarstvima i na tim poslovima koji bi trebalo da rade više na bezbjednosti, nalaze se već dvadeset godina, neki možda čak i više, ne mijenjaju se, naša bezbjednost je svakim danom lošija“, izjavio je Ivić.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske 2019. godine je izdvojilo 10,2 miliona maraka za nabavku stacionarnih i mobilnih radara, a nabavku ove opreme pratile su brojne spekulacije i sumnje u namještene tendere.

Postavljanje ovih radara nije dalo dugoročnu korist kaže Milija Radović iz Agencije za bezbjednost saobraćaja. 

„Ljudi su za godinu dana već navikli gdje se nalaze radari, pa se javlja taj efekat, da prije radara smanje brzinu kretanja, pa kad prođe radar onda opet na gas, poveća se brzina kretanja“, kaže Radović.

Analiza satističkih podataka dostupnih javnosti jasno pokazuje da stacionarni ili drugi radari ne utiču na poboljšanje bezbjednosti saobraćaja objašnjava Danislav Drašković, dekan Saobraćajnog fakuteta Univerziteta „Apeiron“.

„Ono što je interesanstno da je 2023. godine, od ukupnog broja kontrolisanih u sistemu radarske kontrole, njih 60 odsto je kršilo propise, dakle vozilo u granicama prekoračenja brzine, a prošle godine, 2025. godine, taj procenat je spao na 29 odsto, a stanje bezbjednosti se pogoršalo“, istakao je Drašković.

Nemali broj građana nepravedno je platio kazne za prekoračenje brzine zbog neadekvatno i nepropisno postavljenih radara i drugih saobraćajnih znakova kaže saobraćajni inženjer Dragan Ivić.

„Ja sam lično imao sudski spor za jednu takvu kameru. Jedna je postavljena u Karanovcu, kod mosta za Kneževo. Mislim da su na toj dionici uzeli stotine hiljada maraka za prekršaje, a nisu bili u pravu. Ja sam dobio taj sudski spor, upravo za tu kameru“, kaže Ivić.

Da bi saobraćaj bio bezbjedan i za pješake i za vozače, važnu ulogu igraju brojni faktori, od tehničke ispravnosti vozila do sistema za kontrolu saobraćaja.

Prema mišljenju naših sagovornika upućenih u ovu oblast, vlast u Republici Srpskoj zakazala je, u određenoj mjeri, u gotovo svim segmentima, zbog čega ne možemo biti zadovoljni statističkim podacima iz prethodnih godina. 

(BN) 

Komentari / 4

Ostavite komentar
Name

A&B

06.06.2026 21:16

Radari treba da budu i da snimaju ali sta cemo sa motociklima koji nemaju reg.tablice ili prikrivene i voze za opkladu ko ce brze kraj radara ,ipak bi trebala policija da dezura i gde imaju radari da se stane u kraj ovim bez tablica.

ODGOVORITE
Name

Предатор

06.06.2026 22:00

Нема те силе која ће надавати овим нашим лоповима.

ODGOVORITE
Name

Dejanpd

07.06.2026 00:20

"Da bi saobraćaj bio bezbjedan i za pješake i za vozače, važnu ulogu igraju brojni faktori, od tehničke ispravnosti vozila do sistema za kontrolu saobraćaja"... Ovo nije pisao neko ko se stvarno bavio problematikom, nego neko ko razmislja upravo sa pozicije vlasti, kako napuniti budzet, tehnicka ispravnost vozila i ponasanje vozaca... Znaci 100% vozaci krivi... Jest ali ako bi se lagali. Glavni problem bezbjednosti su neadekvatno odrzavane saobracajnice, gradnja suprotna zakonskim uslovima, zabrana kaznjavanja preduzeca za odrzavanje puteva, nedostatak kontrole stanja saobracajnica, necinjenje nadleznih da se unapredjuju tehnicke karakteristike saobracajnica u skladu sa realnoscu na terenu, dakle povecanje broja vozila, smanjenje putnog pojasa u smislu preglednosti, nedostatak parking mjesta, nepotrebna ogranicenja koja prave zagusenja i nervozu... Ja sam prije 25-30 godina stojadinom iz Prijedora u Banjaluka putovao oko 45min do petlje, drzeci se ogranicenja, danas ne bi ni za sat, kad bih kocio svakih kilometar na 50km/h zbog pjesackog prelaza preko magistralnog puta u istom nivou, kojim mjesecno predje 6 osoba, na primer. Jel to normalno? Ogranicenje 40km/h, trajno, sa radarom, na otvorenom pravcu u Prijedoru? Sta je to nego alat za punjenje budzeta, nema bezbedonosnih razloga.

ODGOVORITE
Name

Briga

07.06.2026 08:17

Briga njih dali će ko strafati Željki i Dodigu treba miliona još za njihove lične interese i njihovu porodicu netrebalo im sve što su pronevjerili i oteli od naroda

ODGOVORITE