Cijene divljaju, vlast ćuti: Koliko košta život u Republici Srpskoj?
• Cijene osnovnih namirnica u Republici Srpskoj svakodnevno rastu, što otežava život građanima.
• Prosječna četveročlana porodica treba između 1.300 i 1.600 KM mjesečno samo za hranu i osnovne potrepštine.
• Vlast se ne fokusira na stvarne probleme, dok ljudi trpe posljedice poskupljenja.
• Građani bi trebali preuzeti inicijativu za rješavanje ovih problema putem aktivizma i pritiska.
• Puko preživljavanje više nije opcija; vrijeme je za promjene.
Započnimo dan jednim prosječnim, radničkim doručkom. Burek i jogurt danas koštaju 5,30 KM. Ako bi čovjek svaki dan jeo samo taj jedan jedini obrok, mjesečno bi mu trebalo čak 164 KM i to isključivo za doručak. Kada to pomnožimo sa četiri člana porodice, dolazimo do cifre od preko 650 KM mjesečno – samo za jedan jutarnji obrok u pekari.
Republika Srpska 04.06.2026 | 10:28
A šta je sa svim ostalim obrocima i osnovnim životnim namirnicama bez kojih se ne može?
Ovo je realnost sa kojom se svakodnevno suočavaju građani Republike Srpske, dok prebiraju po novčanicima pokušavajući da prežive od prvog do prvog u mjesecu.
Svaki odlazak u market je novi šok
Dovoljno je da prošetate između rafova u bilo kojoj prodavnici da biste shvatili koliko je novca potrebno za najosnovnije potrebe. Prema trenutnom stanju, cijene izgledaju ovako:
Mlijeko (1 litar): 2,60 KM
Pavlaka (300 grama): 2,80 KM
Krem sir (200 grama): 4,00 KM
Pileća salama: 4,30 KM
Kilogram pilećeg filea: 13,00 KM
Banane (1 kilogram): 3,00 KM
Slana kašica za bebu: 3,40 KM
Slatka (voćna) kašica za bebu: oko 2,40 KM
Sir (300 grama): 5,80 KM
Kafa (200 grama): 7,20 KM
Ulje (1 litar): 3,54 KM
Brašno (10 kilograma): 12,00 KM
Kada se ovaj spisak stavi na papir, jasno je da za jednu sasvim običnu nabavku, koja uključuje tek osnovno meso poput piletine čija je cijena dostigla 13 - 15 KM po kilogramu, građani moraju izdvojiti pozamašnu svotu novca.
Borba za goli opstanak
Uzmimo u obzir prosječnu četveročlanu porodicu. Djeci su svakodnevno potrebni mlijeko, voće, užine za školu (ili hrana za bebe), dok su brašno, ulje, kafa, sir i meso redovni artikli u svakom domaćinstvu.
Ako porodica za skroman doručak i večeru (mlijeko, salama, sir, pavlaka, hljeb) potroši samo 15 KM dnevno, to je 450 KM mjesečno.
Ako za ručak (uz piletinu od 13 KM po kilogramu, plus povrće i ulje) izdvoje u prosjeku 25 do 30 KM dnevno, to je dodatnih 750 do 900 KM mjesečno.
Dodajte na to kafu, voće, sredstva za higijenu i svakodnevne potrebe za najmlađe (gdje samo jedna slana kašica košta 3,40 KM, a slatka oko 2,40 KM).
Brzom računicom dolazimo do zaključka da je jednoj prosječnoj četveročlanoj porodici potrebno između 1.300 i 1.600 KM mjesečno isključivo za hranu i osnovne namirnice.
Kada se u obzir uzme porodica u kojoj, na primjer, jedan roditelj radi sa srednjom spremom za minimalac, a drugi je nezaposlen ili takođe na minimalcu, oni su u konstantnom i dubokom minusu.
Čak i sa dvije minimalne plate sa srednjom spremom, što ukupno iznosi 2.200 KM, porodici nakon kupovine hrane ostane svega nekoliko stotina maraka. A gdje su troškovi stanovanja, struja, voda, grijanje, odjeća, obuća, lijekovi, oprema za školu ili prevoz?
Vlast zamajava narod
I dok se javni prostor svakodnevno zatrpava "visokom politikom", nacionalnim temama, prepucavanjima i raspravama koje nemaju apsolutno nikakve veze sa stvarnim životom običnog čovjeka, građani se tiho guše pod teretom poskupljenja.
Narod se svjesno zamajava apstraktnim političkim krizama kako se ne bi vidjelo sa čim se zapravo suočava svaki građanin u Republici Srpskoj čim kroči u prodavnicu.
Ovo su životna pitanja o kojima bi trebalo da se priča svakoga dana. I ne samo da se priča, već da se hitno i ozbiljno pristupi rješavanju problema, ublažavanju ove ekonomske krize i konkretnoj zaštiti stanovništva – jer to je upravo ono za šta je narod ove političare i birao.
Vlast ćuti dok cijene divljaju. Umjesto sistemskih rješenja, ograničavanja marži na osnovne životne namirnice i adekvatnih subvencija koje bi zaštitile standard građana, prepušteni smo sami sebi i slobodnom tržištu koje odavno ne poznaje milost.
Kada je dosta?
Pitanje koje se sada glasno postavlja jeste – kada je dosta? Ima li kraja ovim svakodnevnim poskupljenjima i, još važnije, ima li kraja strpljenju građana?
Hoće li narod i dalje ćutke stezati kaiš, ili će konačno preuzeti rješavanje ovih egzistencijalnih problema u svoje ruke? Građani imaju izbor.
Mogu na više načina, kroz javni pritisak i građanski aktivizam, već danas zatražiti jasnu odgovornost onih koje su izabrali.
Ili će, s druge strane, i dalje čekati izbore, pa taj ključni potez za promjene povući sami, tamo gdje političare jedino i boli – olovkom na glasačkom listiću.
Vrijeme je za buđenje, jer puko preživljavanje više ne može i ne smije biti jedini cilj.
(BN) Foto: BN

Komentari / 19
Ostavite komentarMile
04.06.2026 10:34Zamislite tek kako je osobama sa invaliditetom koja nemaju nikakva prava niti pravo na posao a ni primanja?!
ODGOVORITEPenzioner
04.06.2026 10:38Samac sa 400,00 KM , lijekovi osnovni 100 KM , treba tražiti medjunarodnu pomoć .Ovo je Afrika
ODGOVORITEGašpar
04.06.2026 13:42Nama treba odcjepljenje i nezavisnost RS. To je osnovno. Nakon toga biće puno bolje.
OČEVUDAC
04.06.2026 10:45Sve tačno ali narod živi.Cijene sam vidio i sa ovim jednim okom.Komentar je realan.A gdjesu cigarete a nekoliko članova konzumira.Svadbe,rođendani, dolazak gostiju i odlazak kod istih. Bivši Presednik RS BILJANA PLAVSIC JE 100 PUTA REKLA MI SMO SRBI MICEMO IZDRŽAT.Aopet parkinzi puni skupih auta,skupi telefoni,garderoba markirane.KAKO.Laik ce reci KREDITI.Nemoze svak ni dići i treba vracat.NEZNAM
ODGOVORITE...
04.06.2026 11:05Pa i jesu krediti, sve koje poznajem, zive na kreditima. Pa da, sve ce Srbi osim da se bune. Nema goreg naroda.
Porner
04.06.2026 13:44Ima se, može se... nema se, glumi se. Živjeli krediti, pa dokle mogne..
56
04.06.2026 11:06Ne vidimo da se narod buni, znaci nije ovo istina.
ODGOVORITEAna Marija
04.06.2026 11:27Briga vlast za cijene.Naravno da sute oni ih i diktiraju.Mi se trebamo zabrinuti.Pitanje je zasto mi cutimo.
ODGOVORITEDon
04.06.2026 11:40Ruku na srce, života u RS nema. To je patnja.
ODGOVORITEIskreno
04.06.2026 12:54Bravo Don, dobro rečeno. Običan narod, pogotovo stariji, ako nemaju pomoć nekoga ko je vani, ovo je samo tuga i žalost.
Mare
04.06.2026 11:46Pitaj ljude koji primaju minimalac 1050kmsve je tu i regres i topli obrok a svima nam je hljeb mlekoi ostalo na istoj ceni.ali mi mozemo zivjeti na vazduhu.To je tamo neko kazao.
ODGOVORITEIme
04.06.2026 12:02Jescemo i korijenje ako treba....
ODGOVORITEKnuki
04.06.2026 12:34Jesu cijene rasle, a šta bi tek bilo da ova vlast nije dizala i plate i penzije.😂😂😂
ODGOVORITEWww
04.06.2026 12:35Opet. Ćemo glasatiza SDSN. Kako nam je lijepo. To je ništa. Neka. Sve znaju. Lijepo. Sve. Cvjeta. Sem. Kriminala. I korupcije. Brao.
ODGOVORITEОде све...
04.06.2026 12:42Све тачно. Најбоље је када не улазите у продавнице. Ако улазите често, ви ћете пропасти.
ODGOVORITEPenzioner
04.06.2026 12:50Sve za" dobrobit naroda" da nas sto prije isele,rasele i u zemlju otjeraju!!!!Za koga pravite puteve,dizete spomenike i gradite stanove?????????????" "PATRIOTE"
ODGOVORITEKad
04.06.2026 18:33Kad citam komentare kaoda su svi pali s marsa. Sta vam je ljudi? Svi se guraju u politiku jer je to sistem koji najagilnijim politickim vojnicima donosi najvise para. Vlast donosi moc i novac. Sto visa pozicija to vise uticaja na raspodjelu para sto legalnih sto nelegalnih. Vodje naravno uzimaju milione. Ko skupi glasove taj dobija radno mjesto, dobru platu, sto vise glasova to bolje placena pozicija, a zzivotno ugrozeni neka nestanu.
ODGOVORITEBOB ROCK
04.06.2026 18:37Jeftin je zivot u Republici Srpskoj
ODGOVORITEK1
05.06.2026 07:41Jeftin je život u RS ali samo za lopove prevarante i kriminalce...Koji su se na ljudskoj muci,patnji i nevolji obogatili ima 30 godina...Samo ne znam čemu se nadaju ako ne njima djeci i unucima...Ili misle da će otetim parama sve kupiti...Na manipulacijama i kombinacijama živjeti dok i ovo malo naroda ne otjeraju iz RS.. Onda će im komšije biti Nepalci,Bangladežani i ostali kojima će morati dati sve uslove i privilegije...Život u RS je postao nepodnovljiv po svim pitanjima odavno...Sve mi je jasno ali dje nestati pravi,čestiti Srbin i Patriota...Nikakvoga otpora,bunta niti protesta...Čemu se ljudi nadaju nije mi nikako jasno...Da neko drugi riješi za njih probleme e to ne biva ni u najludjim snovima niti je ikada i bilo...Nezamjeranja razna su i dovela dovde...