Mještani Ozrena: Vlast nas ignoriše - ne želimo rudnik!
Uprkos zabrani mirnog okupljanja koju je izreklo Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske, članovi Ekoloških udruženja „Ozrenski studenac“ iz Petrova i „Gostilj Ozren“ iz Doboja danas su poslali jasnu poruku da neće odustati od borbe za proglašenje planine Ozren nacionalnim parkom.
Republika Srpska 19.05.2026 | 12:20
Mještani ovog kraja već su se na referendumu izjasnili protiv geoloških istraživanja i mogućeg otvaranja rudnika teških metala na ovom području, upozoravajući da bi takvi projekti mogli trajno ugroziti prirodu i život na Ozrenu.
Mještani opštine Petrovo već godinama vode borbu da planina Ozren dobije status nacionalnog parka. Međutim, kako ističe predsjednik Ekološkog udruženja „Gostilj Ozren“ Zoran Poljašević, procedura zaštite trenutno je zaustavljena zbog projekta geoloških istraživanja teških metala kobalta i nikla na Ozrenu.
"Radi se o stranoj privatnoj kompaniji koja vrši geološka istraživanja i podatke plasira na australijsku berzu. Mi želimo da nam neko objasni kako neko može naše resurse, naše kuće, prostor na kojem mi živimo, za koji je u ratu stradalo preko 1800 ljudi, kako Republika Srpska dozvoljava da se taj prostor pušta na australijsku berzu i da ljudi iz čitavog svijeta mogu da kupuju obveznice odnosno akcije“, izjavio je Poljašević.
On je dodao da su predstavnici ovih udruženja ranije obavili sastanak sa ministrom energetike i rudarstva Republike Srpske Petrom Đokićem, koji im je tada, kako tvrdi, obećao da do ovoga neće doći, niti da će kompanije iz inostranstva vršiti iskope na Ozrenu.

Predsjednik Mjesne zajednice Sočkovac Slobodan Sarić kaže da je nakon pet godina krajnje vrijeme da javnost čuje glas naroda sa Ozrena.
„Pored održane sjednice 15.4.2026. Skupštine opštine Petrovo, jednoglasno se izjasnila protiv ovoga, da referendum od 98 odsto građana izađe i kaže da je protiv ovoga, i da neko ostaje gluv na sve to. To zaista vrijeđa nas kao ljude“ izjavio je Sarić.
Na informaciju da je početak radova na projektu geološkog istraživanja najavljen za petak, 22.5.2026. godine, mještani su reagovali burno, sa obećanjima da neće odustati od svoje namjere da spriječe otvaranje rudnika na Ozrenu.

"Ako je neko mislio da ljudi sa Ozrena ne znaju gdje je Banjaluka, ako je neko mislio da mi ne smijemo doći u Banjaluku, Ozrenci su gradili Republiku Srpsku, to zna čitava država, i mi imamo ista prava kao i Banjalučani ovdje i doći ćemo ponovo, po cijenu hapšenja, po cijenu privođenja, samo će nas više dolaziti.
Ovdje pred Narodnu skupštinu, bez ikakvih problema", poručili su sa skupa.
(BN) Foto: BN

Komentari / 17
Ostavite komentarOli
19.05.2026 12:33Nisu se ni mjestani pokazali na izbore izaslo 51 osto,a na glavi tempirana bomba,e narode ludi
ODGOVORITELAKI
19.05.2026 14:59Izašlo je 95 % onih koji tu žive. To je prvi spisak birača koji, kao i u svim drugim opštinama i gradovima, nikada nije korigovan.
Zovite
19.05.2026 13:00Obrena i Milu
ODGOVORITEživio Obren
19.05.2026 13:17Samo vi trčite za Obrenom i onim njegovim potrčkom Jošićem pa se onda čudite i hvatajte za glavu...Ne trebate vi ići u Banja luku već pred opštinu Doboj ako je mognete naći....Ona Vam je preko puta sportske dvorane koja se gradi 10 godina nakon što je obnovljena pa srušena od dobojskih neimara.Ništa se u Doboju ne radi bez znanja i Obrenovog tala .
ODGOVORITEOzren
20.05.2026 00:01Sočkovac ne pripada Doboju nego opštini Petrovo
Narod
19.05.2026 14:02Najvažnije je da se pokrene postupak nezavisnosti RS. Dosta je bilo čekanja. Što prije RS treba krenuti u odcjepljenje. Poslije toga sve urediti kako treba.
ODGOVORITEi ja sam narod
19.05.2026 14:57Oslobodili smo se mi odavno :od pameti ,morala ,zakona,poštenog rada....Kakva naša crna nezavisnost,doći će vrijeme kada će muslimani kopati i rukama i nogama da se odvoje od nas a mi nećemo htjeti.Samo budale liježu na Dodinu priču o otcjepljenju.Šta bi Mile pljačkao da nije drugog entiteta.Nas je već potpuno urnisao.Sada je Federacija na redu: željezara,koksara,južna interkonekcija itd..
Odcepak
19.05.2026 15:38Koje odcepljenje ti si se odcepio od mozga supljoglavac.Verovatno si neki ludak koji nezna sta je rat u kuci ti bio
Re narod
19.05.2026 19:57U imenu pisca komentara,trebao si napisati budala
blad
19.05.2026 14:03Peticiju po čitavoj republici što prije.
ODGOVORITE!
19.05.2026 14:15E sad je vama zlo u kući! Adresa vam je sjedište sekte za kojom ste potrčali
ODGOVORITEMile
19.05.2026 14:41Ignorišu sviju samo svoje džepove ne!
ODGOVORITEradnik
19.05.2026 15:26BIČE TE OBEŠTEČENI,NEMA BRIGE
ODGOVORITEKARMA
19.05.2026 15:47Dosla maca na vratanca, kako se radilo decenijama sada dolazi racun.
ODGOVORITEJaran
19.05.2026 17:23Jedino rješenje je rušenje vlasti. To je i pticama na grani jasno.
ODGOVORITEObičan čovjek
19.05.2026 19:55Podrška narodu Ozrena u borbi za opstanak vjekovnih ognjišta
ODGOVORITEOzrenac
20.05.2026 07:31Lijepo je sve ovo što vi radite i borite se za naš Ozren. Ali zar nije nelogično da narod Ozrena iskazuje svoje mišljenje preko Udruženja ako je načelnik opštine i opštinska uprava istog mišljenja? Zašto nije načelnik sa vama (sa nama)? Zašto se vlast na opštinskom nivou (mislim i na Petrovo i Doboj) nije zauzela za svoj narod i uputila zajedno sa vama pred skupštinsku zgradu? Zašto načelnik nije na ulici dao izjavu? Na taj način ne biste ni vi imali komentare za svoje "sumnjive" namjere, a ni opštinska vlast? Ovako mi se čini da i dalje i jedni i drugi ostavljate prostora za sumnju u iskrene namjere. A Đokić, Baja i ekipa i dalje imaju razjedinjene Srbe.
ODGOVORITE