Potraga za novcem: SNSD udario na penzionere i bolesne

Brod tone, izvori presušuju, SNSD ne preza odakle uzima pare samo da ostane na vlasti. Na red su došli penzioneri i bolesni, poručili su narodni poslanici u emisiji „Izazovi“.

Republika Srpska 15.05.2026 | 22:35
Potraga za novcem: SNSD udario na penzionere i bolesne

Sraman Zakon o zdravstvenom osiguranju, kao i način predlaganja i povlačenja pokazuje da je SNSD izgubio kompas.

Opravdana je sumnja da je Dodik naredio povlačenje samo do oktobra, jasan je SDS-ov poslanik Tomica Stojanović.

On navodi da je cjelokupni zdravstveni sistem u Srpskoj u jednom bermudskom trouglu koji čine FZO, Ministarstvo i menadžmenti zdravstvenih ustanova. Sve u korist budžeta Fonda.

„Njima uopšte nije stalo do zdravstvenih radnika i pacijenata. Ti ljudi vode računa samo o tome da u budžetu FZO ima dovoljno sredstava da bi oni radili ono što su planirali.“

Svaka izborna godina je bajna, teče med i mlijeko samo da građani ne vide kakvu propast pravi SNSD, naveo je poslanik Liste za pravdu i red Đorđe Vučinić.

„Nevjerovatno je da je vlast udarila na bolesnike. Dobro je da Dodik sa mreže X može da smjenjuje, kadrira, stavlja ili skida zakone sa dnevnog reda Narodne skupštine, pa o ovome nećemo morati ni da raspravljamo jer je ovaj prijedlog morbidan.“

Nema para, curi na sve strane, kaže poslanik Narodnog fronta Željko Dubravac. Bez srama, bez dogovora ili rasprave Vlada je uzela 10 odsto od penzionera iz inostranstva iako ih je svojim postupcima otjerala iz zemlje trbuhom za kruhom, dodaje on.

„Mnogi ljudi su čak bili spremni da se tome pristupi na jedan kvalifikovan način, da se odredi skala na način da im se bar prizna ono što su radili ovdje, a ne da im se u potpunosti poništi i to što su borci Vojske Republike Srpske i RVI i što su prije odlaska imali i do 20 godina radnog staža.“

Bivši ministar zdravstva Srpske Slobodan Stanić navodi da politika zdravstvo shvata kao stranački plijen i da je tu početak sloma zdravstvenog sistema.

„Ko dođe na mjesto ministra mora se u toku trajanja mandata staviti izvan političkog angažmana, odnosno on mora biti ministar svih građana, a ne samo da provodi politike svoje partije.“

Poslanici Stojanović i Vučinić podvlači da su sramne plate zdravstvenih radnika.

„Neka se plata ljekara poveća na 4-5.000 KM što je realno, ali ne mogu da stignu jer moraju da daju 240 miliona Komsaru, 100 miliona za Vijadukt, za kumovu zgradu 100 miliona, Rafinerija u Brodu je u minusu milijardu KM“, jasan je Stojanović.

„Ne znam koliko je primjera da su ljekari napustili Bolnicu Kasindo u Istočnom Sarajevu i prešli u federalno Sarajevo u privatne klinike za bar tri putaveće pare. Republika Srpska ne može da se izbori sa kadrovima ni u najvećim centrima, a ne u manjim sredinama“, rekao je Vučinić.

 Vlada Srpske nedavno nije obilježila 100 dana rada, nego 20 godina nerada za bolji život građana, čiji je jedini rezultat kataklizma u koju su doveli Republika, saglasni su poslanici.

(BN) Foto: BN

 

Komentari / 41

Ostavite komentar
Name

Miki

15.05.2026 23:26

Tako vam je! Umjesto sto se zalite, istjerajte Milorada i njegovu bandu. Uzimati kredite da se pokriju rupe u budžetu, dok svojom politikom tjera stanovništvo, investitore, zadužuje djecu da to vrate je nesto sto ja stvarno ne mogu razumjeti. Nema šanse da se RS izvuče iz tih dugova! Moraćete dati autoputeve, Elektroprivreda, mozda i šume, i na kraju nista vaše nece biti. Postajete robovi, ali zato ste Dodini Srbi, pravi! Koje budale od naroda!

ODGOVORITE
Name

Re

16.05.2026 10:03

Otisli milioni na lobiranje burli,sad narod to treba da plati.

Name

Običan čovjek

15.05.2026 23:53

Ovom parazitima na vlasti treba reći da odlaze,jer su uništili sve čega su se dotakli,zauvijek odjebite gospodo

ODGOVORITE
Name

Да да

16.05.2026 05:28

Гоцију 3 милиона, онако, зато што се може!

ODGOVORITE
Name

Dubravac,

16.05.2026 05:50

Они који су својим леђима и доприносима за здравство градили иностранство,и здравствену инфраструктуру, не могу се под истим условима лијечити као они што су овдје радили и све остављали Републици Српској,и ред је да плате.Вучинићу Увијек се ишло за већом платом,сутра када ти завршиш факултет и не будеш више посланик слободно иди тамо гдје су спремни да ти пуно више плате,али тамо нема лелемудања и излазака ко са скупштине,у сали проведеш 15% времена од заседања.

ODGOVORITE
Name

Re

16.05.2026 10:01

P o t p i s u j e m !

Name

re

16.05.2026 10:08

Gorice ti li si?

Name

???

16.05.2026 11:47

U normalnim drzavama, kao sto je na primjer Danska, SVAKI stanovnik ima pravo na besplatnu zdravstvenu zastitu. Nebitno je da li je drzavljanin ili ne, da li radi ili ne. Svako mentalno zdravo drustvo bi radije svoj poreski novac ulozilo u to da niko ne pati bolestan bez pomoci, a ne u limuzine, teniske terene, helikoptere, pepeljare od 300 maraka i slicno. Mi ovdje svojim ledjima ne gradimo nista, to i slijepac vidi, vec svoja ledja trosimo da bi olosi zivjeli u luksuzu. Ja nemam nista protiv da se od mojih doprinosa lijeci neko ko je bolestan, jer ja hvala Bogu nisam a svakako to placam. Nisu nama neprijatelji nasi sugradjani, niti nase komsije, nista oni nama ne mogu nastetiti ako odu da se lijece na racun budzeta. Nastetice tako samo onima koji taj budzet zloupotrebljavaju da bi iskuzili luksuz koji zele a nisu u stanju da zarade. Meni licno mnogo su gori ljudi kao ti, koji svoje nezadovoljstvo sistemom iskaljuju na drugim ljudima koji takodje pate pod istim sistemom, od olosa koji su se ustolicili na tron Srpske i sve nas odande izrabljuju i ponizavaju. Sramota me je tvoje sramote, jer ne razumijes da jedan Djordje ili jedan penzioner (ili 1000 njih) nisu krivci za tesko stanje u kome se nalazimo. Ne razumijes da, cak i kad bi svi penzioneri i svi sjajni mladi ljudi kao sto je Djordje sada otisli odavde, tvoja ledja bi se i dalje krivila a nista ne bi bilo izgradjeno niti bi zdravstveni sistem postao bolji. Samo bi nasim izrabljivacima ostalo vise para da ukradu. Tuzno je koliko smo kolektivno i glupi i zlobni.

Name

Jovan

16.05.2026 06:16

Дијаспорци да плате здравство, а не да борци плаћају дезертерима.

ODGOVORITE
Name

Dijasporac

16.05.2026 10:42

Sam pao, sam se udario! Nije dijaspora kriva za to.

Name

re

16.05.2026 06:23

Samo ako je dobro burli i njegovom bogatom režimu, tada je RS napredna stabilna i bogata.

ODGOVORITE
Name

Šta vrijedi

16.05.2026 06:27

Kad je narod glup ko kurac,i da mu poskupe participaciju na liječenje opet bi glasao za ovu marvu na čelu sa zorom vidović koja ih zadužila dok su živi i ostalom kompanijom dupeuvlakača.

ODGOVORITE
Name

Sramota

16.05.2026 06:44

U SNSD planiraju cim prodju izbori da se usvoje izmjene zakona i da se uvede placanje operacije.

ODGOVORITE
Name

Zoru

16.05.2026 06:44

Vidović objesiti na bilbord da visi na ulazu u Srbac poslije oktobarskih izbora i svu lopovsku svitu oko nje.

ODGOVORITE
Name

Konobar

16.05.2026 06:48

Ja vidim gradjani nikad bolje nisu zivjeli a vi mozete da pricate sta hocete.

ODGOVORITE
Name

...

16.05.2026 07:23

I onda ovo narod glupi vidi i kaze krivo Sarajevo i BiH. Pa debilan narod, neka ga gule i treba. Cute i trpe idioti

ODGOVORITE
Name

SNSD do groba!

16.05.2026 07:54

Nijedan penzioner u Eresu nije nikakav pazriota, ako ne kaže da dobrovoljno odustaje od 30% penzije u korist Milorada Dodika i očuvanja Eresa! Nikakav!

ODGOVORITE
Name

Čiko

16.05.2026 08:06

Najveće zlo koje je moglo da se srbima nametne je dodik

ODGOVORITE
Name

Mesar

16.05.2026 08:08

Pištolj za stoku i klin u čelo

ODGOVORITE
Name

Meho

16.05.2026 08:27

Neka neka nek im uzme i 20 %. Oni najvise glasaju i podrzavaju SNSD i njihove koalicione liziguze. Zato gospodo upametite se. Dobro otvorite oci u Oktobru za koga ce te glasati. Dodik se nakro i njegova porodica

ODGOVORITE
Name

Cole

16.05.2026 08:51

Snsde moja stranka,moja ljubav.Dodik Srbin za ponos!

ODGOVORITE
Name

Borac 1 kategorije

16.05.2026 08:52

Tako i treba, ko ima novac neka se liječi a ko nema neka crkne i glasa za sektu snsd .

ODGOVORITE
Name

Marko

16.05.2026 08:56

UŽIVAJTE DO IZBORA DRAGI NARODE A POSLIJE SE PRIPREMITE ZA SIROMAŠTVO I PLAĆENJE LIJEKOVA,PREGLEDA ITD.!

ODGOVORITE
Name

Svijest ovih na nivou!

16.05.2026 09:10

Da je vise ovakvih nepristrasnih strucnjaka specijalista kao sto je Dr.Stanić bilo bi bolje za kompletno zdravstvo kako u RSu tako i u cijeloj BiH. Stranačko postavljenje i zapošljavanje je propast u svim javnim ustanovama i zaborav da strucnost humanitarnost i nekorupttivnost. A i ostali govornici su bliski narodu sa svojim komentarima i doživljajima . Mito korupcija nekažnjavanje lopovluk u politici , nepravda općenito razara ovo društvo i naravno treba promjena općenito ali ako narod i dalje ne bude ovca koja samo bleji dobije 100 ili sendvič i na kraju isto.

ODGOVORITE
Name

Re

16.05.2026 10:03

Ahahah o zivote koji ste nivo ako ste ovo zakljucili ahahaha sve je ludo majke mi. I ograniceno. Izv

Name

Uroš

16.05.2026 09:30

Poslije izbora slijedi realno stanje A ONDA ĆETE OSJETITI KVALITET 20bgodišnje VLASTI SNSD-a i prve kradljive lopate RS (Dodika)!

ODGOVORITE
Name

kvalitet života

16.05.2026 09:31

Koliko je ljudi otišlo odavdje za ovih 20-ak godina SNSD-a na vlasti? Da li je danas "minimalac" barem 2.000 KM? Postoje li 13. i 14. plata? U kakvom nam je stanju željeznica?

ODGOVORITE
Name

tako se to radi

16.05.2026 09:34

Da li aktuelna vlast u BiH stimulišu naše ljude iz inostranstva da se vrate u BiH i pokrenu svoje biznise? Kada bi se samo 10.000 ljudi vratilo, otvorilo firme i svakom u prosjeku bude trebalo 20 radnika, to bi bilo 200.000 novih radnih mjesta. Vidjeti šta Hrvatska radi.

ODGOVORITE
Name

Re

16.05.2026 11:17

Ne stimulisu da se vraćaju nego da idu sto vise njih i da salju lovu svojim da prežive a i vlasti u budžetu imaju ogromne koristi jer dijaspora šalje masovno a vlast ubira i sakuplja u budžet da bi mogli krasti i licno uživati oni kao vlastodršci i njihove porodice prijatelji i kumovi. Sto vise otjeraju naroda to vise se puni budžet iz inostranstva od dijaspore. Ako ko skopca ovo od onih jadnika koji nece da glasaju za promjene.

Name

Živjela vjecno

16.05.2026 09:46

Sena Uzunovic jedini pravi sudija u BiH.

ODGOVORITE
Name

Re

16.05.2026 11:34

Jest Sena je genije koja se nije bojala dugogodišnjeg bahatog silnika i osvajača vlasti kako entitetske tako i državne. Ali sad mu je još bolje naredjuje ali nizasto ne potpisuje i tako ne odgovara jer to rade i odgovarali bi njegovi namještenici kad proradi pravna drzava ali nažalost još zadugo neće dok se narod ne osvjesti koji trpi i pati u neizvjesnosti ili odlaze bez povratka.

Name

Re

16.05.2026 11:42

Slažem se .Kad padne ( daće Bog ) ova zločinačka vlast ,treba se jedna ulica u RS ( za života ) nazvati po njoj .Što kažete : neka poživi dugo u zdravlju i sreċi !

Name

Gavrilo

16.05.2026 09:48

Evo vi opozicionari bi to rešili bolje ali prvo trebate pobediti na izborima ali to nećete nikad

ODGOVORITE
Name

I nije ih sramota

16.05.2026 09:50

Da grbo sa X kadrira, a oni pune gaće da ih ne smijeni. Jad i bijeda Vlade Entiteta i naroda boraca studenata koji trpe samovolju jednog lika.

ODGOVORITE
Name

Penzioner

16.05.2026 09:57

Mala penzija.

ODGOVORITE
Name

Ре

16.05.2026 10:15

Možda će krenuti da se odmotava kao u Srbiji.

ODGOVORITE
Name

BOBA

16.05.2026 10:17

Bolesno je društvo generalno to je živa žalost.Đžaba i avioni i kamioni.Samo što se političari liječe politikom to je velika razlika ali bolest ne bira.Tačka.

ODGOVORITE
Name

Piši propalo

16.05.2026 10:29

Penzije u FBiH i Srbiji su znatno veće nego u Srpskoj. Oko15%. U FBiH će kumulativno povećanje ove godine biti 17%, u Srbiji vjerovatno i više. U Republici Srpskoj sa novim povećanjem od 3,5%, biće ukupno 10 %. Svake godine razlika je sve veća. Hvala, Komsaru, Vijaduktu, teniskim terenima, Gociju, kumovina, tenderima, IRB - ovim kreditima... Oni su preči od penzionera.

ODGOVORITE
Name

Boracki

16.05.2026 10:35

Po starom lazu za povecanje mamaru im njihovu

ODGOVORITE
Name

Bole

16.05.2026 12:22

Ja bi pezionerima još više smanjio penziju jer su najveće glasačko tijelo SNSDa.Glasaju za Milorada misleći da je novi Tito.

ODGOVORITE
Name

Bijeljina

16.05.2026 20:53

Vama ni kompas ne pomaźe .

ODGOVORITE