Novi kvar u Novoj Alumini uvod u veću katastrofu?!
Novi kvar na sistemu fabrike Nova Alumina uznemirio je mještane naselja oko Zvornika. Iako je tečnost ovog puta ostala unutar odlagališta, incident je produbio strah stanovnika Durakovića i Čelišmana. Za njih, ovo nije izolovan slučaj, već nastavak niza incidenata koji ugrožavaju njihovu sigurnost i životnu sredinu.
Republika Srpska 30.04.2026 | 19:51
Godinama suočeni s prašinom i crvenom vodom u sopstvenim dvorištima, stanovnici novi kvar vide kao kap koja je prelila čašu.
Posebno ih brine što je do proboja došlo na dionici koja je urađena prije samo nekoliko godina.
Dok se cjevovod koji je nekada išao do polovine jezera sada produžava, mještani svjedoče o posledicama koje osjećaju.
"Nedopustivo je zaista da taj kvar traje nekoliko dana i da mi gledamo taj prizor, koji je jako neprijatan i za zdravlje i za oči.
Osjetio se, pogotovo u večernjim satima i kad je lošije vrijeme, osjetio se neprijatan miris. Nisam ni tehnolog ni hemičar, ali mogu da pretpostavim da su to štetne materije koje znatno utiču na zdravlje", kaže Mirsad Okić iz Durakovića.
Strah je dodatno opravdan kažu mještani, prošlogodišnjim iskustvom, kada je dotrajali cjevovod iz osamdesetih godina popustio i zagadio rijeku Sapnu.
Dok struka upozorava na visok alkalitet mulja, koji može da ugrozi biljni i životinjski svijet, mještani poručuju da im je voda došla do grla.
Uprava fabrike odgovor vidi u podizanju brane za dodatna tri metra. A sa rastom nasipa, raste i zabrinutost stanovnika.
Tadašnji inženjeri, koji su projektovali branu i projektovali taj cjevovod, bili su svjesni činjenice koliko brana može da trpi pritisak.
Mislim da se ovi nakon toga, koji su dizali nivo brane i koji su radili novi cjevovod, upuštaju u veliki rizik ne samo za nas iz ovih naselja, nego govorim generalno zbog svih stanovnika koji žive nizvodno od ove brane crvenog mulja, kaže Okić.
Iz uprave Nove Alumine nismo dobili odgovore na naša pitanja.
Inspektorat Republike Srpske kaže da je fabrika preduzela mjere sanacije, a inspektori će na terenu provjeriti da li je kvar u potpunosti otklonjen.
Ipak, dok fabrika ćuti o dugoročnoj zaštiti zdravlja ljudi, okoline i sanaciji sistema, učestali incidenti ostavljaju građane s istom dilemom: da li je u pitanju niz slučajnosti ili sistem više ne može izdržati opterećenje.
(BN)

Komentari / 3
Ostavite komentarCccc
30.04.2026 20:32Tek ce da nas potruju sve
ODGOVORITEKole
30.04.2026 20:37Uništiće ih debeli, zvornik mafija
ODGOVORITEHarryG
30.04.2026 21:32Pa nek uzmu dobrog advokata iz FBIH i nek im saspe sve
ODGOVORITE