Bez SDS-a se ne može, potrebno je jedinstvo opozicije za slom režima!

Jedinstvo nema alternativu ukoliko opozicija želi da pobijedi režim u Republici Srpskoj, poručio je predsjednik SDS-a Branko Blanuša u rubrici "Bez uvijanja" BN TV.

Republika Srpska 07.04.2026 | 10:06
Bez SDS-a se ne može, potrebno je jedinstvo opozicije za slom režima!

Sastanak u Banjaluci imao je cilj zajedničku platformu na kojoj je opozicija uveliko počela da radi, jasan je Blanuša. O kandidatima opozicionari će razgovarati nakon Vaskrsa.

Sastanak opozicije u Banjaluci inicirala je SDS sa jasnim ciljem da se opozicija odredi o programskoj osnovi opozicionog djelovanja, kaže predsjednik najveće opozicione stranke Branko Blanuša.

“Sve stranke iz opozicionog bloka zaista žele zajedno da nastupe na nardnim izborima i da nam je cilj promjena režima. Donesen je i zaključak da će svaka stranka imati po dvije osobe zadužene za formiranje zajedničke agende. Dogovoreno je da svaka stranka ima timove kako bi se što bolje obezbjedila kontrola izbornog procesa.”

Tema sastanka nisu bila imena kandidata za predsjednika Sepske i člana Predsjedništva BiH. Blanuša navodi da postoje prijedlozi da se lista proširi. 

“Dogovor je bio da se tema kandidati ostavi za naš naredni sastanak, a da se u međuvremenu lideri opozicionih stranaka sastanu i da se usaglase stavovi o kandidaturama. Vidjeli ste i sami da je tu bilo i pojedinačnih istupa što nije dogovoreno na sastanku. Ja ne mogu da utičem na to. To je nešto što sami lideri stranaka odlučuju. Ono što mogu da kažem jeste da to nije ambijent kakav je vladao na sastanku opozicije”, rekao je Blanuša.

SDS se zalaže za razgovore, ali to ne znači da će SDS prihvatiti minoran položaj u odnosu na svoje zasluge i kapacitete, jasan je predsjednik SDS-a.

On navodi da je SDS stranka sa najvećim brojem poslanika, odbornika i najvećom infrastrukturnom mrežom u opoziciji u Srpskoj.

“Ono što predstavlja SDS u ovom opozicionom bloku treba da bude jasno svim partnerima i mislim da već sada jeste iako je bilo govora da se sve može završiti i bez SDS-a što mislim da nije jedno ozbiljno gledanje u ovom opozicionom bloku. Ja sam legalista. Postoje organi stranke i tu se nije govorilo o drugoj funkciji.

Da bih ja promijenio svoj stav da ne budem kandidat za predsjednika nego za člana Predsjedništva potrebna je jaka argumantacija o kojoj bi se na kraju opet raspravljalo na organima stranke.”

Blanuša navodi da nema komunikaciju sa predstavnicima vlasti, te i da nema ni potrebu jer tu nema razgovora već isključivo volja jednog čovjeka. O stanju u Srpskoj, predsjednik SDS-a kaže da su poskupljenja neizdrživa građanstvu, koje vlast nijemo posmatra, odbijajući privremeno zamrzavanje akciza na gorivo. 

“Na dobrom smo putu da cijene kod nas budu veće nego u okruženju. To je rezultat nebrige za građane i privredu ne samo kod nas nego u cijeloj BiH. Zamrzavanje akciza bi moralo da se uvede ukoliko se želi pomoći poljoprivredi”, rekao je predsjednik SDS-a za BN.

Primjena selektivnih pravila i mjere u Srpskoj vodi daljoj podjeli društva koja je pogubna. Građani Republike Srpske zaslužuju jednaku pravdu i jednake šanse za sve. 

(BN) Foto: BN

Komentari / 13

Ostavite komentar
Name

Hit

07.04.2026 10:30

Imao si svoju priliku nisi je iskoristio treba da i drugi iz opozicije pokušaju.

ODGOVORITE
Name

Знаш ти

07.04.2026 12:08

Блануша није изгубио он је бесомучно ПОКРАДЕН. Укључила се машинерија са парама у Добоју, Зворнику и Братунцу. Све се зна тако да треба да те срамота написаног.

Name

U.

07.04.2026 13:43

Druga vremena takve tumorske politike bi bile presjecane i akteri zatvarni. Sad je vise akcenat na edukaciji. Vlast se ne mora smjeniti samo zato sto je neko tako rekao, nego ako se osjeti oskudnost po bitnim pitanjima. Obicno je to ekonomija, ali kod nas je to i nacionalna stabilnost. Primjer nestabilnosti Avari. Znas, korisno je da objavis.

Name

Vukovic D

07.04.2026 11:28

Gdine Blanusa , ako pristanete da budete kandidat za clana predsjednistva vi ste onda izdali narod koji vas je podrzao na vanrednim izborima, a razlog tome moze biti dogovor sa D. Stanivukovicem ( koji je covjek rezima)

ODGOVORITE
Name

Re

07.04.2026 13:18

Ako to napravi onda će ići sa Vukanom na crtu i izgubiće!

Name

Dragi

07.04.2026 14:09

Savjet za Blanušu:ne ponavljaj fraze, nego stvar u ruke, Draško je razmaženo derište, Vukanović borac za sva vremena, sa njim formiraju jedinstvenu opoziciju , samo se tako pomaže narodu protiv zla snsd. Živi bili pa vidjeli.

Name

I.Sarajevo

07.04.2026 11:34

A vi mozet bez Draska ?

ODGOVORITE
Name

Pa

07.04.2026 13:45

Ne mogu jedni bez drugih, to i jeste tema i poenta. Ukljuci mozak. Ali opozicija je ove izbore svakako izgubila, sta god da "dogovore". Ako Drasko bude kandidat, svi znamo da nije opozicija. Ako on ne bude kandidat, nece uopste raditi za opoziciju na izborima i cinjenica je da bez tog procenta opozicija ne moze pobijediti. Jednostavno treba prihvatiti da je opozicija trenut o na 40ak %, jer Drasko uopste nije opozicija.

Name

Хаха

07.04.2026 13:59

Pa, pa ako ti Draško nije opozicija onda ti ta tvoja opozicija ni 25% ne može dosegnuti a ne 40%

Name

Realno

07.04.2026 14:41

Čestitamo na pobjedi, jučerašnji sastanak opozicije i dogovor koji ste postigli garantuje uspjeh na izborima.

ODGOVORITE
Name

Re

07.04.2026 16:13

Nikakav dogovor nije postignut,čak naprotiv!Gospođa trivić,kod koje je upitno dali će preći cenzus,zahtjeva premijersko mjesto?A praškić simbioza je mudrovao!

Name

Mile

07.04.2026 15:02

Profesore,menjaj kadrove u SDS ,sklanjaj sve kompromitovane ,ukkjuci korektne i sposobne ljyde od vr ha do lokala .

ODGOVORITE
Name

Neko

07.04.2026 16:30

Prvo morate sići sa Dodinog platnog spiska. Nešto ne vjerujem u to.

ODGOVORITE