Ukrajina odbacila veze s eksplozivom nađenim u Kanjiži

- Ukrajinsko ministarstvo spoljnih poslova odbacilo je umešanost te zemlje u pokušaj sabotaže dela gasovoda Turski tok kod Kanjiže na severu Srbije, koji povezuje gasnu infrastrkuturu Srbije i Mađarske.

Svijet 05.04.2026 | 21:49
Ukrajina odbacila veze s eksplozivom nađenim u Kanjiži

"Kategorički odbijamo pokušaje da se Ukrajina lažno poveže sa incidentom sa eksplozivom pronađenim u blizini gasovoda Turski tok u Srbiji. Ukrajina nema nikakve veze sa ovim", napisao je portparol Minsitarstva Heorhi Tihi na svom nalogu na mreži X.

On tvrdi da je incident "najverovatnije ruska operacija pod tzv. lažnom zastavom''.
"Najverovatnije je reč o ruskoj operaciji pod lažnom zastavom, u okviru snažnog mešanja Moskve u izbore u Mađarskoj", naveo je Tihi.

Srpske vojne službe ranije danas pronašle su eksplozivnu napravu i sredstva za njeno aktiviranje na kritičnoj gasnoj infrastrukturi koja povezuje Srbiju i Mađarsku, na teritoriji opštine Kanjiža u Vojvodini.

Govoreći na konferenciji za medije, direktor srpske Vojnobezbednosne agencije (VBA) Đuro Jovanić istakao je da se ta agencija svakodnevno suočavala sa velikim brojem dezinformacija o pokušaju izvršenja sabotaže, odnosno diverzije, i ukazao da je jedna od dezinformacija koja se širila bila ta da je Vojska Srbije navodno pokušala da optuži Ukrajince za slučaj u Kanjiži.

"Jedna od njih je da će vojska Srbije i njeni pripadnici da rade za neku drugu ili treću stranu tako što će uzeti i pronaći ukrajinski eksploziv, pa samim tim optužiti Ukrajince da su oni pokušali da izvrše ovu diverziju.

Odmah da vam kažem, to nije istina i to nije tačno, jer šta to znači ko je proizvođač eksploziva, to ne znači da je on naručilac ili izvršilac", kazao je Jovanić.

Mađarski premijer Viktor Orban je danas, nakon što su srpske službe pronašle eksplozivne naprave, sazvao hitnu sednicu Saveta za odbranu Mađarske, nakon čega je najavio da će vojne snage koje štite deo gasovoda Turski tok koji se nalazi u Mađarskoj biti dodatno pojačane, ističući da Ukrajina navodno "godinama radi na tome" da Evropu odseče od ruske energije.

"Evropskim zemljama je sada potrebna energija iz Rusije, a biće im potrebnija još više u budućnosti. Godinama Ukrajina radi na tome da odseče Evropu od ruske energije. Digli su u vazduh gasovod Severni tok i zatvorili gasovod koji vodi do Mađarske", poručio je Orban i dodao da napori Ukrajine predstaljaju "smrtnu pretnju" za Mađarsku.

Nakon sednice, šef mađarske diplomatije Peter Sijarto je izjavio da je u poslednjih nekoliko nedelja na desetine dronova kontinuirano vršilo napade na Turski tok na ruskoj teritoriji, kao i da je Srbija sprečila pokušaj sabotaže u Vojvodini.

"To su sprečili Srbi, a ovaj pokušaj terorističkog napada se dobro uklapa u seriju u kojoj Ukrajinci stalno pokušavaju da spreče transport ruskog gasa i nafte u Evropu. Ovo je bio veoma grub pokušaj napada na naš suverenitet, jer je napad na naše snabdevanje energijom i energetsku bezbednost takođe napad na naš suverenitet", naveo je on.

Sijarto je rekao da Ukrajina koristi "veoma oštra sredstva" da prekine isporuke ruske nafte i gasa Evropi, kao i da je "Brisel nažalost njihov partner" u tome.

(Tanjug) Foto: Tanjug

Komentari / 0

Ostavite komentar