Blokiran otkup zatvorske kazne u Republici Srpskoj

- Pet mjeseci u Republici Srpskoj zatvorsku kaznu nije moguće zamijeniti novčanom, odnosno otkupiti je.

Republika Srpska 02.03.2026 | 08:26
Blokiran otkup zatvorske kazne u Republici Srpskoj

Takva mogućnost je, za lica osuđena do godinu dana zatvora, bila otvorena do kraja septembra 2025. godine, ali ju je ukinuo Ustavni sud Republike Srpske.

Ustavni sud RS proglasio neustavnom automatsku zamjenu kazne

Naime, Odlukom Ustavnog suda Republike Srpske od 24. septembra 2025. godine, odredba Krivičnog zakonika Republike Srpske, koja je propisivala da će se izrečena kazna zatvora koja ne prelazi jednu godinu, na zahtjev osuđenog zamijeniti novčanom kaznom, oglašena je neustavnom.

"Od objavljivanja te odluke, odnosno od 1. oktobra 2025. godine, kaznu zatvora koja ne prelazi jednu godinu nije moguće zamijeniti novčanom kaznom", rečeno je za "Nezavisne novine" iz Ministarstva pravde Republike Srpske.

 Zašto je stara odredba proglašena neustavnom?

Neustavnom odredbom, odnosno članom 46a. stav 3. Krivičnog zakonika, bilo je propisano da će izrečena kazna zatvora koja ne prelazi jednu godinu na zahtjev osuđenog biti zamijenjena novčanom (svaki dan se plaća 100 maraka).

Kada je u pitanju sama odluka Ustavnog suda, iz nje se može zaključiti da je neustavna odredba Krivičnog zakonika, zapravo, u povlašteni položaj stavljala one osuđenike koji imaju više novca, dok sudije koje su u konkretnim slučajevima izrekle osuđujuće presude nisu imale mogućnost da odlučuju ko će iza rešetaka, a ko može da plati.

 NSRS usvojila izmjene Krivičnog zakonika

Nakon što je Ustavni sud Republike Srpske to osporio, Narodna skupština Republike Srpske usvojila je, sredinom decembra 2025. godine, izmjene Krivičnog zakonika kojima se određuje da će o zamjeni kazne sud odlučivati u svakom predmetu posebno, te se uvodi mogućnost i zamjene za rad u javnom interesu.

Ministar pravde Republike Srpske Goran Selak izjavio je tada, tokom obraćanja poslanicima, da se novim prijedlogom kazna zatvora može zamijeniti novčanom ili kaznom rada u javnom interesu, ali samo ako to sud odobri.

Naglasio je i da će na ovaj način biti ojačano načelo jednakosti i da građani koji nemaju novac neće biti u nepovoljnijem položaju, jer će imati mogućnost rada u javnom interesu.

 Ograničenja: Za koja djela zamjena nije moguća

"Zamjena kazne nije dozvoljena za najteža krivična djela. To su djela protiv djece, djela seksualnog nasilja, djela trgovine ljudima, djela terorizma, djela protiv ustavnog uređenja. Takođe, ovdje smo predvidjeli da zamjena kazne nije moguća za povratnike", naglasio je Selak.

Međutim, Ana Trišić Babić, tadašnji vršilac dužnosti predsjednika Republike Srpske, zatražila je u januaru od Narodne skupštine Republike Srpske da ponovo odlučuje o više zakona, uključujući i Zakon o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika, zbog, kako je pojašnjeno, "dodatnih konsultacija sa predlagačima zakona i unapređenja rješenja u njima". Od tada do danas izmjene zakona nisu stupile na snagu.

"Ukaz o proglašenju zakona još nije potpisan jer je zatraženo dodatno usaglašavanje i puštanje u proceduru. Shodno tome, očekuje se nastavak zakonodavne procedure propisane Ustavom Republike Srpske i Poslovnikom Narodne skupštine Republike Srpske", rečeno je za "Nezavisne novine" iz Ministarstva pravde Republike Srpske.

Advokati upozoravaju: Zatvori će se puniti zbog blažih djela

Advokat iz Banjaluke Marko Mikeš smatra da je neophodno što prije ponovo omogućiti da zatvorska kazna do godinu dana bude zamijenjena novčanom.

"Zatvorske ustanove bi, ako se to ne dogodi, bile pune ljudi koji su osuđeni za blaža krivična djela, na, primjera radi, zatvorsku kaznu od tri do šest mjeseci. Ta osuđena lica bi pala na državni trošak bez bilo kakve potrebe. A sa otkupom kazne, postiže se svrha kažnjavanja i ujedno se popunjava državni budžet", ističe Mikeš u izjavi za "Nezavisne novine".

(Nezavisne)

Komentari / 13

Ostavite komentar
Name

Baš

02.03.2026 08:46

Sirotinja leži za metar drva a tajkunima se štima kazna koju mogu otkupiti donijeti zakon da niko ni dan ne može otku9iti

ODGOVORITE
Name

A Milijarderiii

02.03.2026 08:58

I multimilioneriiii??? Sta ce oni sad????? Jis ako se zabrani Rad politickih partija na VLASTI!???? Au ! Kako ce se pikrivati za lopovluk svoj i svoje rodbine kumova ljubavnika!????? Ee tugee! Jeli migucee??? Da prolazi zlatno diba lopova pokrivenih vlasti????????????????? Da svane narodu opljackanom ! Idmah plate i penzije pivecati 3 ili 4 puta! Na STARTU! Za oporavak od krim8nalnopoliticke hobotnuce sa svojim prljavim privatnicima!

ODGOVORITE
Name

Alo

02.03.2026 09:05

Neka se prave zayvori. Kada mogu tajkuni tolike hale da prave. Eto zemlje svedno se ne radi. Kasarna zaluzani.Sta tu.mudruju.advokati.Neka je dan u zatvor za ove vece kriminalce i plus.novcano.

ODGOVORITE
Name

Pitam se

02.03.2026 09:13

Važi li to i za Dodika.

ODGOVORITE
Name

Znači

02.03.2026 09:15

Zatvor samo za sirotinju a šta sirotina ima od punijeg budžeta da nije vozanje helikooterom

ODGOVORITE
Name

Istina i laz

02.03.2026 09:18

Oni koji imaju pare oni ce odlucivati hoce li u zatvor ili ce platiti svoju kaznu.I sve te kazne ce placati iz budzeta Republike Srpske za kaznu recimo od 10000 oni ce iz budzeta da uzmu 30000 tako da ce opet biti 20000 hiljada u plusu.Ima onih koji ce morati da prodaju kravu da ne idu u zatvor e to je stoka koja podrzava ovu vlast.

ODGOVORITE
Name

Предатор

02.03.2026 09:27

Значи има се лове

ODGOVORITE
Name

Добој

02.03.2026 09:27

Не постиже се сврха кажњавања ако је омогућен откуп, казна затвора је казна затвора. И онај криминалац од директора Добојске болнице би одлежао казну у затвору, осјетио би казну као и остали смртници што је осјете.

ODGOVORITE
Name

me

02.03.2026 09:54

Bogati ne idu u zatvor, samo raja, to je njihova pravda, ipak Bogu uteći neće

Name

Fala Bogu

02.03.2026 09:36

Čudi me da je neko normalan u tom ustavnom sudu, da nije uspio postaviti isključivo "svoje"

ODGOVORITE
Name

Ćirić

02.03.2026 09:45

A, bimba iz Bakinaca je sebi platio, i to za presudu za njega nelegitimnog suda bih.

ODGOVORITE
Name

Arsić

02.03.2026 09:57

Zato je većina kazni lopovima do jedne godine kako bi mogli platiti,drapni ga više pa nek plati kome hoće,kakav otkup,kakvi bakrači samo ćorka pa će manje lopova biti.

ODGOVORITE
Name

Portali

02.03.2026 10:03

Kao sto je ovaj ... Hazard ...

ODGOVORITE