Radnici strahuju da Pavlović planira zatvaranje firme

 – Oko 600 radnika prijedorske firme “Nova Ljubija” (nekadašnji Arcelor Mittal) strahuje da će novi suvlasnik i generalni direktor kompanije Gordan Pavlović zatvoriti njihova postrojenja najdalje za godinu i po dana, nakon što se iscrpe zalihe rude na nalazištu u Buvaču.

Republika Srpska 13.02.2026 | 18:53
Radnici strahuju da Pavlović planira zatvaranje firme

Ovo su istakli predstavnici Sindikalne organizacije i Upravnog odbora ove firme na današnjem sastanku sa ministrom energetike Petrom Đokićem u Banjaluci.

Prema riječima predsjednika sindikata Darija Antonića, jasno je vidljivo da se novi vlasnik ne namjerava baviti rudarenjem u Prijedoru i svi putevi vode ka zatvaranju postrojenja u ovom gradu.

“Postrojenja iz Ljubije se povlače i preseljavaju na drugu lokaciju. U rudniku na Buvaču je ostalo još da iskopamo nešto malo rude, nakon čega će biti kraj. Procjenjujemo da bi to moglo da traje oko godinu i po dana“, kaže Antonić.

Kaže da se postrojenje za drobljenje i bager iz Ljubije ovih dana preseljavaju za potrebe prerade karbonatne rude na Buvaču.

Među radnicima se priča i da je dio postrojenja prodat dobojskoj firmi “Euro limun” kroz kompenzacije za transport, a novi vlasnik već je bio među radnicima i nudio im da ostanu da rade na tim postrojenjima.

Da se uključi i država

“Jasno je da mu je namjera da sve što nije perspektivno ili ne posluje dobro ugasi ili proda nekome. Mi se toga plašimo jer se samim tim smanjuje i ukupna vrijednost kapitala firme, a čiji je suvlasnik i država u visini od 49 odsto“, kaže Antonić.

Objašnjava da situacija nije dobra i da radnici misle da ovaj dio kompanije i dalje radi samo tokom prelaznog perioda, nakon kojeg slijedi njihovo gašenje.

Inače, „Pavgord“ je za kratko vrijeme postao vlasnik nekoliko velikih kompanija u BiH.

Osim „ArcelorMittala“, kupio je „Boksit“ iz Milića, „Aluminu“ iz Zvornika, „Zrak“ iz Sarajeva, „Fabriku duvana“ Banjaluka, kao i imovinu „Farmlanda“ u stečaju, objavio je Capital.

(BN)

Komentari / 19

Ostavite komentar
Name

ЖИКАЖ

13.02.2026 19:16

Путуј народе, путуј у ПМ

ODGOVORITE
Name

Sretno vam ojhaaa

13.02.2026 22:35

Kako volim ovako kada čujem. Baš me ispunjava patnja ovog naroda. Zarobio jedan m.jmun ovu republiku i vi ga podržavate. E gazi marvu. Jedan prof. Dr nije dostojan vašeg glasa. Glasate za lika koji će slušati naređenja. Ma marš u p.m Eto vam Selak, Šljivićka,Šulić i ostala nepismena b.gra

Name

Neće

14.02.2026 00:07

Neće vam niko pomoći ako ne pomognete sami sebi, idu vam izbori pa vi vidite šta i kako

Name

Trebinjac

13.02.2026 19:24

NJEGOVO JE.Kupio platio I moze da radi sta hoce.E sad se zalite Minicu I Dodiku

ODGOVORITE
Name

RE TREBINJAC

13.02.2026 19:46

TACNO. NEK SE TALE. MILE CE RECI USVAJA SE. DA IH NAPRAVI BUDALAMA. KAKO VEC RADI 30 GODINA. A ONI CE OPET GLASATI. ZA NJEGA. I TREBA SVE PRODATI PA NEK GLASAJU.

Name

UPLATNICA? GDJE JE…

13.02.2026 19:58

Platio ? Kao i Aluminu. Uplatnica na koju se kasnije dodaju tri nule. Cijeli Zvornik zna. Pitajte bivseg dir. M.Matica i sve cete znati……. .. zatvora 10000godina…..

Name

Re

13.02.2026 20:02

Tako je Idite opet kod dugovjecnog ministra perice djokica, po profesiji prasinar tj. Policajac

Name

Ре

13.02.2026 19:31

Ima pola godine kad mi je čovjek koji se razumije u ta kretanja rekao , Omarska spalionica a u Zenici atraktivno zemljište i sve u stambeno _ poslovne zgrade.

ODGOVORITE
Name

Karo

13.02.2026 20:04

Cuj, suvlasnik drzava, nisam znao da je Bosna i Hercegovina suvlasnik.

ODGOVORITE
Name

Ja

13.02.2026 20:12

Jok, placati ce vas.Jeste glupi,pa naravno da ce vas otpustiti,a baja grbavi ce vas zaposliti da mu radite u voćnjaku.

ODGOVORITE
Name

Oli

13.02.2026 20:26

Naravno da će uraditi.Nema u ugovoru da je duzan da zadrži radnike npr.5 godina.Robovi smo ne ljudi

ODGOVORITE
Name

realnost

13.02.2026 20:27

Pa sta bi drugo! Kupovina je bila ne zbog proizvodnje nego zbog zgrade direkcije u centru Prijedora..

ODGOVORITE
Name

Glas

13.02.2026 20:31

Glasali ste sad uzivajte!

ODGOVORITE
Name

Tako jeee

13.02.2026 22:37

Ma tako je brate moj. Gaziiii bagruuuuu

Name

Mitar

13.02.2026 21:26

Ne znam sta ocekujete od njega, nema rude, nema rudnika, svejedno je bio Mital, Goci, ili RS vlasnistvo, kad nema rude rudnik se gasi. Valjda toliko znate. A to sto su novci arceni, pa znate koga trebate to pitati u Prijedoru. Onoga koga vise ne spominju.

ODGOVORITE
Name

Ime

13.02.2026 21:56

Šta drugo ako rude nema za eksploataciju?

ODGOVORITE
Name

Pendrekolog

13.02.2026 22:01

Trazili ste, gledajte.

ODGOVORITE
Name

Glasajte

13.02.2026 22:15

Za Milu . Imacete sve.

ODGOVORITE
Name

Re

13.02.2026 22:58

A jesi pametan