Zlato zabilježilo najveći mjesečni rast od 1999. godine

Zlato je u januaru zabilježilo rast od 13,2 posto po unci, ostvarivši najbolji mjesečni učinak od septembra 1999. godine, usljed globalnih geopolitičkih rizika.

Svijet 03.02.2026 | 21:55
Zlato zabilježilo najveći mjesečni rast od 1999. godine

Sjedinjene Američke Države insistiraju na kupovini Grenlanda, što je izazvalo određene tenzije s Evropom, dok je izostanak značajnijih promjena u očekivanjima monetarne politike američkih Federalnih rezervi (Fed), kao i očekivanja da bi američki dolar mogao dodatno oslabiti, doprinio rastu cijena zlata.

Zabrinutost zbog mogućeg djelimičnog zatvaranja savezne vlade u SAD-u, kao i rast potražnje iz Kine, dodatno su podstakli rast cijena.

Rekordan niz rasta cijene zlata iz prošle godine nastavljen je i u januaru ove godine.

Zlato je 2026. godinu započelo na nivou od 4.313 dolara po unci, da bi u januaru poraslo na rekordnih 5.598 dolara. Cijena unce zlata krajem decembra 2025. iznosila je 4.882,1 dolar.

Na rekordni rast cijene uticalo je više faktora, među kojima su slabljenje američkog dolara i povlačenje investitora iz državnih obveznica i valuta bili ključni.

(Anadolija) Foto: Tanjug

Komentari / 0

Ostavite komentar