U naselju Drakulić služen pomen ubijenim Srbima

Kod Spomen-kosturnice u banjalučkom naselju Drakulić služen je pomen za više od 2.300 Srba koje su ustaše zvjerski ubile prije 84 godine u ovom naselju i u selima Motike, Šargovac, te u rudniku Rakovac.

Republika Srpska 01.02.2026 | 13:04
U naselju Drakulić služen pomen ubijenim Srbima
Slušaj vijest

Nakon pomena, koji su služili sveštenici Eparhije banjalučke, položeni su vijenci i cvijeće.

Vijence i cvijeće položili su zvaničnici Republike Srpske i izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH.

U ime Srbije cvijeće su položili državni sekretar u Ministarstvu rada i generalni konzul Srbije u Banjaluci.

Kod Spomen-kosturnice cvijeće su položile i delegacije grada Banjaluke, nevladinih organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata i NOR-a.

Polaganju vijenaca prethodila je Sveta arhijerejska liturgija u Crkvi Svetog velikomučenika Georgija u naselju Drakulić, koju je služio episkop Sava.

Ustaše su u rano jutro 7. februara 1942. godine započele pokolj u banjalučkim selima Drakulić, Motike, Šargovac i u rudniku Rakovac, gdje je zvjerski ubijeno 2.315 Srba, među kojima 551 dijete.

Glavni organizator zločina bio je ustaški stožernik Viktor Gutić, a izvršili su ga pripadnici 2. satnije "Tjelesnog zdruga Ante Pavelića" pod komandom natporučnika Josipa Mišlova, uz aktivno učešće franjevačkog kapelana fra Miroslava Filipovića Majstorovića.

Pokolj je počeo u ranim jutarnjim časovima 7. februara 1942. godine u rudniku Rakovac, gdje su ustaše ubile 52 od 60 srpskih rudara.

Nakon toga, oko 400 pripadnika ustaških jedinica nastavilo je sistematsko ubijanje srpskog stanovništva u selima Drakulić, Šargovac i Motike, idući od kuće do kuće. Ubijani su isključivo civili - žene, djeca i starci, jer su vojno sposobni muškarci u tom periodu uglavnom bili u zarobljeništvu.

Pokolj je izvršen bez ijednog ispaljenog metka - sjekirama, noževima i krampovima, što dodatno govori o surovosti i namjeri zločinaca.

(Srna/BN) Foto: Srna

Komentari / 6

Ostavite komentar
Name

Callahan

01.02.2026 13:50

Sta kaze Covic?

ODGOVORITE
Name

Borac

01.02.2026 17:17

Dal je pejina unuka bila tu?

Name

BAŠ

01.02.2026 14:31

NE PONOVILO SE

ODGOVORITE
Name

nikada

01.02.2026 14:45

A kad će ovo malo Srba što je ovdje ostalo početi da živi?

ODGOVORITE
Name

Eno ih

01.02.2026 15:02

Vrište po Hrvatskoj na Draška Dtanivukovica jer je obišao Srpske krajeve i stvari i dogadjaje nazivao pravim imenima Zato ovakve hrvatske zlocine netreba stavljati pod tepih nego im davati zaslužen tretman.

ODGOVORITE
Name

Eno ih 2

01.02.2026 18:41

Stanivuković u posjeti Hr spominje i veliča RSK i time dovodi u opsanost preostali srpski narod u Hr...