SNSD reprezentacija se okreće kako duvaju vjetrovi u Sarajevu (VIDEO)
Evropska unija, po ko zna koji put, progledala je BiH kroz prste i dala nam neku vrstu uslovnog kandidatskog statusa. Ipak institucije vlasti u obavezi su da usvoje nekoliko evropskih zakona koje su reprezentativci SNSD-a odbijali i blokirali rad institucija BiH.
Bosna i Hercegovina 01.12.2025 | 21:10
Međutim, sada duvaju neki drugi vjetrovi.
SNSD je usvojio reformsku agendu u kojoj se nalazi niz prenosa nadležnosti sa Republike Srpske na BiH pa bi vrlo lako mogao pristati i na neke druge ustupke.
Činjenica je da su "srpski reprezentativci", kako su sebe nazvali, kapitulirali u Sarajevu. Bacili su ,,bijeli peškir'' u ring kako bi spasili svoje fotelje i fumnkcije, ali i svoj novac a neki i slobodu.
Među zakoinima koje je neophidno usvojiti je i Zakon o sudu BiH koji, između ostalog, predviđa i osnivanje nove pravosudne institucije - Apelacioni sud BiH.
SNSD je u tom zakonu do skora bilo sporno samo sjedište Sud. Nisu prihvatali prijedlog da to bude Istočno Sarajevo već su insistirali da Apelacioni sud mora biti u Banjaluci. Sada množda pristanu i da sjedište tog suda bude u Sarajevu.
Politički analitičar Vildana Selimbegović tvrdi da SNSD i Dodik sve što rade, rade samo da bi blokirali evropki put BiH.
",On je nedavno rekao šta misli o ljudima u Istočnom Sarajevu kada je na tribini u tom gradu vrijeđao Bošnjake ali indirektno i Srbe iz Istočnog Sarajeva koji po njegovim mjerilima, ne mrze Bošnjake dovoljno", podsjeća Selimbegović i dodaje da on to radi samo kako bi izazvao haos i blokirao evropki put.
",Sve što nas vodi u neki uređeni sistem političkim liderima ne odgovara jer oni u uređenom sistemu moraju polagati račune a to ne žele", zaključuje Selimbegović.
Da našim političarima ne odgovara evropski put saglasana je i analitičarka iz Banjaluke Tanja Topić.
"Kvazipolitički autoriteti nisu zainteresovani da BiH postane dio Evropske unije jer bi to značilo vladavinu prava, a vladavina prava znači rješavanje tzv. Sanader slučajeva i oni to izbjegavaju", kaže Topić.
Savjet ministara trebao bi imenovati i glavnog pregovarača BiH sa Evropskom unijiom. Jedino što nije sporno, za sada, je da to mjesto pripada Republici Srpskoj. Međutim trenutno se vodi polemika ko treba da imenuje pregovarača. Savjet ministara, Predsjendištvo BiH ili Parlamentarna skupština koja je već pokrenula tu proceduru.
Ako imenovanje bude išlo preko Savjeta ministara SNSD će pokušati da progura vd predsjednicu Republike Srpske Anu Trišić Babić. U slučaju da se o tome bude odlučivalo u Parlamentu velike su šanse da ta funkcija pripadne opoziciji iz Republike Srpske a njihov prijedlog bi bio, kako saznajemo, Igor Crnadak iz PDP-a.
Više u prilogu BN TV:
(BN)

Komentari / 9
Ostavite komentarĐuro
01.12.2025 22:29Nema ovdje nikavih ustupaka U EU ulazi država BH i treba da ima zakone ko sve države u EU.To treba svima da je jasno. RS nikada neće biti samostalna drćava i po cijenu rata BIH ostaje u svojim granicama A nedo bog rata svi če mo završiti u Srbiji
ODGOVORITENeka EU primi BiH
01.12.2025 23:52Preko reda...hitno i odmah..
Re za pravdu
02.12.2025 00:29Dobro jutro. Probudili se nakon 20 godina komentari. Pa nikada nisu htjeli u EU. Zbog korupcije i kriminala. Pa to je oduvijek bilo jasno ko ima i malo morala i pameti.
Re
02.12.2025 05:47Izgleda da se pobjeda Siniše Karana ne može nikako oprostiti!
ODGOVORITERe
02.12.2025 07:54Koja pobjeda jadan ne bio imaš li oči
Re za Re
02.12.2025 18:26Ti znači ne želiš da vidiš da je Siniša Karyn izabran za Predsjednika Republike Srpske! Zaista je tvoj gazda koji te tjera da pišeš gluposti za duševne bolnice!
Elf
02.12.2025 07:45On je još gori od toga. Gleda samo da tobože nešto dadne dok se ne uđe u novu godinu. Tada nema novih izbora nema ovo nema ono. Blokira sve u Domu naroda, i opet da ga puste da pljačka do besvijesti. Elem obični kriminalac i ništa drugo. Možda se samo previše zaigrao pa mnogo pametnije pokušava prevesti žedne preko vode.
ODGOVORITEBL
02.12.2025 09:5430 godina slušamo jedno te isto, kako ja to vidim ove naše vlasti su vidjele da ovde dolaze neki lijevi predstavnici zapada i da mogu da rade šta hoće ili ja sumnjam da im ovi daju novac da prelaze preko toga, evo i ovaj primjer oko sankcija, Dodik se malo primiri i opet isto i samo dižu tenzije, propada sve ,svjet ćuti i kao oni su ljuti i onda daju tim takvim političarima 200 miliona, oni se između sebe napadaju, evo sad ovo oko košarke, Orića , Konaković je dosad bar pet puta rekao nikad više sa tim i onda dođe nekakav sastanak i sve dogovore a narod kao u čudu i nasjeda na te fore , a pogotovo Dodik, i onda imam ja jednog kolegu koji kaže , kako mu je rekao.
ODGOVORITEMiroslav S.
02.12.2025 17:17Sta bi to znacilo i da je dejtonka kandidat? Pa i Turska je kandidat godinama, pa sta bi? Svi znamo sta je razlog, ali svi izbegavaju glasno reci razlog. I tako se lazemo, oni nas a i mi njih.
ODGOVORITE