Iz preduzeća ERS-a poručuju: Dodatne uštede nemoguće!

Uštede u zavisnim preduzećima "Elektroprivrede Republike Srpske", prema riječima onih koji njima rukovode, nisu moguće, a pojedini se čak nadaju i povoljnijoj hidrološkoj 2026. godini kako ne bi posezali za rezanjem primanja zaposlenih.

Republika Srpska 15.11.2025 | 14:28
Iz preduzeća ERS-a poručuju: Dodatne uštede nemoguće!

Poruka je to rukovodilaca zavisnih preduzeća "Elektroprivrede Republike Srpske" sa kojima smo razgovarali nakon sjednice Vlade Srpske o stanju u "Elektroprivredi Republike Srpske". Nakon sjednice poručeno je da preduzeća imaju rok od 15 dana da izrade konsolidovane planove u koje treba da ugrade i uštede.  

Vršilac dužnosti direktora Rudnika i Termoelektrane (RiTE) "Gacko" Maksim Skoko rekao je da se maksimalno racionalno ponašaju kada je riječ o uštedama i troškovima.

"Nakon zaključka Vlade još jednom ćemo sagledati sve potencijalne mogućnosti i vidjeti da neke aktivnosti, koje smo planirali, odgodimo i na taj način dovedemo do novih ušteda u kratkoročnom periodu", rekao je Skoko.

Na pitanje koje aktivnosti bi mogli odgoditi, navodi da su interni troškovi srezani te da tu ne postoji prostor za dodatne rezove.

"Sagledaćemo neke aktivnosti koje smo planirali, kao što je remont koji je planiran za iduću godinu, te odgoditi za neka bolja vremena", naveo je Skoko i dodao da je oprema termoelektrane odradila 238.000 sati na mreži, te naglasio da su potrebna investiciona ulaganja, ali nikako preko noći.

Izvršni direktor za proizvodnju i tehničke poslove "Hidroelektrane na Trebišnjici" (HET) Ilija Tamindžija navodi da su sve troškove nabavke srezali na minimum izuzev onih koji se odnose na prava radnika.

"Ispoštovali smo sva prava što se tiče primanja zaposlenih kao da je stanje redovno iako imamo praznu akumulaciju i 60 odsto proizvodnje od bilansno planirane. Plate, regres i topli obrok kao i stimulacije ispoštovali smo do sada i tako će biti do kraja godine", rekao je Tamindžija.

Na pitanje da li su dodatne uštede moguće, Tamindžija navodi da su one male ili nemoguće.

"Na 60 odsto ostvarenog plana i praznom akumulacijom HET ne možemo  ništa da realizujemo drugo nego da isplatimo plate i rente prema opštini i gradu te da servisiramo redovne obaveze za vodu, struju.  Prilagodili smo se onakvom stanju kakva nam je godina. Opredijelili smo se, s druge strane, da zaposleni ne osjete krizu i sušu", poručio je Tamindžija.

Ocjenjuje da je prošla godina bila katastrofalna zbog nerada RiTE "Ugljevik", dok je ove godine taj problem nakalemljen sa sušom, te lošim kvalitetom uglja u Gacku.

"Neće se valjda to sve desiti i u 2026. godini. Nikada tri katastrofalne godine nisu bile jedna za drugom", naveo je Tamindžija i dodao da se nadaju značajnim prihodima u 2026. godini ukoliko se desi prosječna hidrologija na bazi koje planiraju proizvodnju.

Ako se to dogodi, navodi, izaći će iz ove teške situacije.

"Prilagodili smo se situaciji i mala je mogućnost ušteda jer smo na minimumu proizvodnje. Nadamo se većim prihodima i lakšem funkcionisanju te da neće biti potrebe za uštedama o kojima sada pričamo, a koje nisu osjetili zaposleni", poručio je Tamindžija.

Vršilac dužnosti direktora RiTE "Ugljevik" Žarko Novaković odmah nakon tematske sjednice Vlade rekao je da će napraviti strategiju, a potom i predložiti Vladi Srpske u kojim oblastima može pomoći.

"Sagledaćemo unutrašnje rezerve u preduzeću o pitanju ušteda, kao i troškova usluga održavanja, radne snage i drugih stavki. Nakon toga izaći ćemo sa prijedlogom Vladi šta možemo da uradimo, a gdje se očekuje njihova pomoć ", rekao je Novaković.

(Glas Srpske) Foto: BN

Komentari / 13

Ostavite komentar
Name

Цвико

15.11.2025 14:46

Фине вијести стижу,ЕРС нема простора за уштеду и консолидацију, што су могли они су урадили али то није довољно моле се богу да догодине буде кише и ето пара... било би добро да организују додоле тј стари пагански обичај када су групе жена ишле кроз село и молитвом призивали кишу... можда то буде једна од мјера Луке и његове дружине

ODGOVORITE
Name

Savaaaa??

15.11.2025 20:17

Gvido sve pokrade.

Name

Može li

15.11.2025 21:39

Znam da ne može Al može li da može!

Name

Dodule Ilija

15.11.2025 21:46

Bilo bi dobro ako ikako bi moglo!

Name

Propadanje!

15.11.2025 14:48

Mir, mir, mir - niko nije kriv!

ODGOVORITE
Name

Xy

15.11.2025 14:54

E te ostale stavke,, smanjite,,,bijednici jedni,,,muzete ovaj jadni narod,,iskljucite ljudima struju za 30km,,,a vama miloni malo,,,,,dace bog da sve unistite pa necete imati vise sta da kradate

ODGOVORITE
Name

Rade

15.11.2025 15:11

Moguće su velike uštede i to kako. Izbacite iz kancelarija sve one prekobrojne koji su zaposleni preko veza i partija pa spriječite kradju dizela i ulja i preispitajte preko veze dobijene procente invalidnosti i ima tu još dosta toga .

ODGOVORITE
Name

hm

15.11.2025 17:19

A da ipak prvo zamijene totalno nesposoban direktorski i šefovski kadar? Kancelarijska sića može da leti u drugom krugu.

Name

borac goljo

15.11.2025 15:21

Otpustite par hiljada glasačke mase, kud ćeš bolju uštedu? 🤔🤔

ODGOVORITE
Name

Radnik

15.11.2025 15:33

Znaci premijer porucuje da se glasa za opoziciju jer posle izbora sledi rezanje primanja a vjerovatno i radnika,jedino preduzece gdje zadnje dvije godine nije plata povecana a on prica o smanjenju,pametnome dosta!!!

ODGOVORITE
Name

hm

15.11.2025 16:35

Možda je surovo, ali Kinezi bi sa njima po kratkom postupku.

ODGOVORITE
Name

Sramota

15.11.2025 17:05

Podobnim dali otpremnine a zatim primili novu glasačku mašinu sve novo primite na biro i ušteda je tu

ODGOVORITE
Name

Mišo

15.11.2025 19:46

Koliko imate uhljeba po kancelarijama jedna plata sa kupljenom diplomom sa doprinosima izađe 3000 km na mom ulazu u zgradi ima četrdeset stanova ,mi svi u prosjeku ne potrošimo 3000 km struje za jedan mjesec znači čitav jedan ulaz plaća jednog uhljeba.Koliko je takvih ugljeba koi ništa ne rade samo se šetkaju od kancelarije do kancelarije i ispijaju kafe.Bio sam i lično se uvjerio u njihov rad.Smanjite te bžabalebaroše i eto ušteda čista računica.Čertdeset pet potrošača plaća jednog partijskog glasača SNSDe sekte.