Krišto: Odluka o pregovaraču nije ustavna i zakonita

Predsjedavajuća Savjeta ministara Borjana Кrišto (HDZ) istakla je odluka Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH o formiranju Кancelarije glavnog pregovarača BiH sa EU neustavna i nezakonita, te da nije obavezujuća za Savjet ministara koji je jedini nadležan za imenovanje glavnog pregovarača.

Bosna i Hercegovina 13.11.2025 | 09:07
Krišto: Odluka o pregovaraču nije ustavna i zakonita

Na jučerašnjoj sjednici Savjeta ministara Кrištova se pozvala na Zakon o Savjetu ministara koji jasno propisuje da ova institucija može provoditi samo odluke koje su u okviru ustavne nadležnosti donijela oba doma Parlamentarne skupštine BiH.

S obzirom na to da ova odluka nije usvojena u Domu naroda, Кrištova je istakla da ona, prema važećem pravnom okviru, ne može imati pravne efekte prema izvršnoj vlasti, piše današnji zagrebački "Večernji list" izdanje za BiH.

Кrištova je podsjetila i na hijerarhiju pravnih akata u BiH, prema kojoj Poslovnik Predstavnikog doma ne može derogirati odredbe Ustava i zakona BiH.

Ističući da je, prema važećem ustavnom okviru, imenovanje glavnog pregovarača isključiva nadležnost Savjeta ministara, Кrištova je zaključila da je potrebno poštovati ustavni okvir i zakonske propise kako bi BiH nastavila s procesom pristupanja EU bez dodatnih političkih smetnji i nesuglasica.

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH usvojio je 30. oktobra odluku o formiranju kancelarije i proceduri imenovanja glavnog pregovarača sa EU i njegovih zamjenika, a glasanju i raspravi o tome nisu prisustvovali poslanici SNSD-a i Srpskog kluba.

Ovom odlukom je predviđeno da glavnog pregovarača imenuju poslanici u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.

(Srna) 

Komentari / 20

Ostavite komentar
Name

BL

13.11.2025 09:29

Da da a vi sve radite po ustavu.

ODGOVORITE
Name

Posmatrač

13.11.2025 10:54

Ona i ne krije da radi za mafijašku sektu snsd.

Name

Lejna

13.11.2025 09:30

Meni je ova mlohava žena, bez života....kao limunada. Ona je ništa.

ODGOVORITE
Name

Re Lejna

13.11.2025 11:45

Nemoj mi gaditi limunadu ona je kao tarantela,bez boje okusa i mirisa plus je ljigava baba!!!

Name

Veso

13.11.2025 09:30

Pregovarač kojeg bi imenovao Parlament BiH koji bi bio iz opozicije Republike Srpske ne bi imao podršku Savjeta ministara,Vlade Republike Srpske,dijela Vlade Federacije koji čine HDZ ministri,institucija Republike Srpske,institucija BiH čiji su direktori kadrovi SNSD i HDZ,lokalnih zajednica pod kontrolom SNSD i HDZ,kantona pod kontrolom HDZ

ODGOVORITE
Name

Milutin

13.11.2025 10:56

Sve te institucije su zarobljene od strane mafijaške pol.stranke koja je izbornom krađom došla do mandata

Name

Pero

13.11.2025 14:39

Veso nije potrebana nikava saglasnost VM poslije odluke parlamenta On je iznad SM Zato se i Bojana buni jer nema uticaja na izbor svojih mljenika iz SNSD.A to šta je ustavno a šta ne to samo odlučuje Ustavni sudMazalica je več zatražio mišljenje Ustavnog suda.

Name

MarkoBL

13.11.2025 09:32

Kada ce narodi sve yri nacije u BiH da se rijese vas politicara krvopija i da vec jednom krenemo u dobrom prqvcu razvijajuci ekonomiju ,el usluge itd,a ne vas lizguze vise gkedamo 20 god na vlasti.Dosta nam je vise vas krvopija..

ODGOVORITE
Name

Gospođo

13.11.2025 09:39

Ako vec radiš po zakonu zašto ne predložiš bar 2 3 kandidata za ministra pravde mjesto Nešica posle neuspelog Selaka ppredložite pa neka poslanici glasovima odluče vama je zakonito samo ako je iz snsd ili iz zdz avilo ste negativni

ODGOVORITE
Name

Sli ona radi

13.11.2025 10:17

Za nesica dodiga covica !!! Samo pistuje njihov zakon!!!! Banda 21 vijeka pokrivena partijama na vlqsti! Samo zabraniti Rad Partija na vladti a to sy sami Gruoe Lopova pokrivene vlasti sa Kupljenom ucijenjenom Glasackom Masinerijom!! U sprezi sa rodbinom kumovima papcima preletacima spavacima za pp po potrebi ubacuju razbijaju opoziciju glasacko tijelo po scenariju iz Srbije zarobljene id korumoiranih lopova svake vrste! Umrezeni sa obe strane Drine! Pljacka stoljeca Elektrane na Drini Emtel itd itd!!!!!

Name

Jaran

13.11.2025 09:46

Stara prvaku bi da mešetari. Latini stari prevarant I. Čović ti viri iz one stvari.

ODGOVORITE
Name

Ona i

13.11.2025 11:17

Zeljkica rad3 za covica i didika! I tu se prica zavrsava! Po potrebi !!! A sto dalje id Evrope to boljeeeeeeee! Jer Evropsko pravosudje bi bilo zlo za nj7h! Svi za dizivotneeee robijeee i vracanjeee prljavig kapitalaaa a naviklo se gispodariji u zemlji cudaaaa!!! Carstvo kaligula 20 i 21 vijeka

Name

joja

13.11.2025 10:07

Sve političare preko 65 automatski u penziju i zabrana aktivnog bavljenja politikom. I to je po ustavu.

ODGOVORITE
Name

Đuro

13.11.2025 10:13

A šta treba opet rvat a sve ste ugroženi najmalobrojniji narod a držite 70% vlasti đe su Srbi u vijeću ministara vali jedan a vi sve kukate a okupirali ste cjelu državu sve vam ove izdajice predaje cjelu Republiku Srpsku, zašto nebi bio pošteni Srbin imamo mi njia dosta što nebi bio Mirko Šarović, ili onaj Cernadak što su bile diplomate, samo da ne budu ovi Dodikovi lopovi.

ODGOVORITE
Name

Marko

13.11.2025 10:40

Tako je!

ODGOVORITE
Name

Mico

13.11.2025 11:05

Ovi joj lazu.Ta zena je manipulator,a radi za interes Covketa i Velikog Baju.Narode oamet u glavu.

ODGOVORITE
Name

Fox

13.11.2025 11:22

Ova žena je crno zlo.Latinka coviceva,kao cvijanoviċ burlina.Hoće li za njih ikad stiċi kazna ? Kristo je glavni krivac sto nema minista bezbjednosti !

ODGOVORITE
Name

Miroslav S.

13.11.2025 12:11

Nije gospodjo, ali nase komsije Bosnjaci su smislile prevaru, uz pomoc svohih Komsica. EU i ilegalni svabo ce prihvatiti tu prevaru, ako treba i "ustavni" sud.

ODGOVORITE
Name

Miroslave

13.11.2025 12:56

Miroslave, Pratim i često pročitam vaše komentare. Ni jedan ne postoji u kojem se niste obreli na Bosance i sl. Ne razumijem otkud toliki gnjev.

Name

Zatrazi

13.11.2025 14:11

onda povredu ustavnosti od Ustanog Suda pa da vidimo da li su pravu

ODGOVORITE