Svojim postupcima Dodik najveću štetu nanosi Srpskoj

Helsinški odbor za ljudska prava najoštrije osuđuje javni istup lidera vodeće političke partije u Republici Srpskoj, na predizbornom skupu, održanom u Istočnom Sarajevu, na kojem su izrečene krajnje uvredljive i neprimjerene  poruke usmjerene protiv Bošnjaka, njihove vjere i kulture.

Republika Srpska 11.11.2025 | 17:49
Svojim postupcima Dodik najveću štetu nanosi Srpskoj

Kako navode, ovakvi istupi ne odstupaju od dugogodišnjeg modela podizanja međuetničkih i međureligijskih tenzija putem govora mržnje, što je pravno, moralno, etički i civilizacijski neprihvatljivo.

Takva retorika, kako navode iz ovog Odbora, ne doprinosi napretku društva, stabilnosti, ekonomiji niti političkoj odgovornosti, već prije svega duboko kompromituje srpski narod i njegovo dostojanstvo.

"Govor mržnje nije samo napad na druge – on je veća sramota za onoga ko ga koristi i za narod u čije se ime govori. Takve izjave više vrijeđaju srpski narod, srpsku tradiciju, kulturu i vjeru, nego one prema kojima su usmjerene, jer srpski narod poistovjećuju sa netrpeljivošću, nasiljem i političkim primitivizmom.

Ovakvi ispadi su svjesni pokušaji da se skrene pažnja javnosti u Republici Srpskoj sa stvarnih problema – kriminala vlasti, sistemske korupcije, pljačke javnih preduzeća, rudnika, fabrika i prirodnih resursa, te potpunog urušavanja  institucija", isitiče se u saopštenju i dodaje: 

"Govorom mržnje ne može se prikriti društvena i ekonomska propast, ne mogu se riješiti problemi, već se samo produbljuje razdor i stvara atmosfera straha i netolerancije."

Politika bi, navode, trebala graditi demokratski ambijent, a ne međuetničku mržnju, nepovjerenje i strah.

"Odgovornost političkih lidera je da svojim riječima i djelima promovišu dijalog, razumijevanje i poštovanje različitosti – a ne da ih zloupotrebljavaju zarad političkih poena", navode.

Helsinški odbor za ljudska prava poziva građane Bosne i Hercegovine da odlučno odbace govor mržnje i necivilizacijsko ponašanje, da čuvaju međusobno povjerenje i da zahtijevaju od političkih lidera, zaustavljanje prakse korupcije i zloupotreba vlasti, rješavanje životnih problema građana, uspostavljanje vladavine prava i odgovornosti, te poštovanje zakona.

(BN) 

Komentari / 21

Ostavite komentar
Name

borac

11.11.2025 18:03

Tekst je u redu ali da to ima ko procitati.Mi smo marva i Dodik to koristi.

ODGOVORITE
Name

Savaas

11.11.2025 19:46

Hapsite ga vise. On je izgubio razum.

Name

Re

12.11.2025 06:10

Što ste samo na Dodika uzijali nije on takvi kako mislite.

Name

Atilla

11.11.2025 18:05

A opozicija ni rijeci osude,sto se sad ne javi Trivicka i ostali.Ne kaze se uzalud da je pozicija i opozicija u 5 grama

ODGOVORITE
Name

Ogi

11.11.2025 18:07

Jednom je neko za Dodika rekao da je izdajnik Srpskog naroda ali on je i gore od toga jer forsira nesrbe a Srbi izginuli (24 000) za RS. Nesrbi su,Željka,Karan,Ana Trišić itd.

ODGOVORITE
Name

Nick

11.11.2025 18:07

Do kada će ovaj primitivac kontaminirati međuljudske odnose ?!

ODGOVORITE
Name

Sokolac

11.11.2025 18:14

Bolesnik

ODGOVORITE
Name

Ggg

11.11.2025 18:14

Nista novo.to je jedina matra na kojoj snsd vlada dvadeset godina.jorgan za pljacku ugljevika,vijadukt,jahorina.

ODGOVORITE
Name

FUKSA

11.11.2025 18:16

Sto prije ugasite bandita prije ce mo se oporaviti.

ODGOVORITE
Name

Srebrenik

11.11.2025 18:20

Zanima me kako su reagovali ti koji su ga slusali na tom skupu..jesu li mu aplaudirali ili?

ODGOVORITE
Name

Slobodan

11.11.2025 18:25

Bošnjaci nezamjerite čovek je puko ko papuča. Nije lako gubiti

ODGOVORITE
Name

CIK korupciji!

11.11.2025 18:26

ODMAH da suspendujete kandidata SNSD-a iz izbornog procesa! Takve uvrede na račun Bošnjaka muslimana su nedopustive! Stvarno zar možete biti toliki idioti pa tolerisati takve ispade i medijunacionalne uvrede?! Strašno!

ODGOVORITE
Name

Posmatrač

11.11.2025 18:50

Šta još treba da učini SNSD i njihov vođa da bi CIK reagovao

Name

joja

11.11.2025 19:21

Svi junaci nikom ponikoše pa u crnu zemlju pogledaše. Ajde Trivić,Stanivuković,Babalj,Bodiroga,Vukanović,Crnadak....

ODGOVORITE
Name

Re jojo

11.11.2025 21:50

Stanivuković se ogradio od govora jednog šoviniste koji gubi tlo pod nogama.

Name

Đuro

11.11.2025 19:52

Treba pod hitno zabtaniti SNSD učešće na bilo kojim izborimaNe dobivaju se izbori na vrijeđanju blo koga i bilo koje vjere nacije rasne diskriminacije U nedostatku pravih vrijednosti SNSD opet igra na vjersku rasnu i svaku drugu diskriminaciju što je u 21 vijeku nedopustivo.

ODGOVORITE
Name

Boro

11.11.2025 19:56

"Zavadi pa vladaj" stara je latinska izreka. Šta drugo očekivati od Latina?

ODGOVORITE
Name

Isto stanje

11.11.2025 20:06

Dodik je kinj i kriminalac ,zabole ga za narod i njihov normalan život,sve je obezvredio i uništio.

ODGOVORITE
Name

Nikola

11.11.2025 20:10

Dodig je 25 godina srpski narod zastrašivao tobožnjim neprijateljima, zavađao nas međusobno i sa drugima, a u pozadini naše gluposti, opljačkao je milijarde i doveo na ključna mjesta u institucijama najgori ološ i šljam, poput Klošarca, Amidžića, Šuljića, Sanje Vulić, Selaka, Banjca i ostale polupismene spodobe. Bilo bi zaista jadno, da je srpskom narodu mržnja i primitivizam važnija od svega ostalog. Iskreno rečeno, pustimo druge neka rješavaju svoje probleme, naš najveći problem je lopovska vlast u Republici Srpskoj, koja sve uništi i opljačka sve.

ODGOVORITE
Name

Propast

11.11.2025 23:01

Sve je tako tacno a najgore sto zavadise svoj narod koji je podjeljen u "patriote" i " izdajnike" to je najgore a sto vrijedja druge to nije nista novo to vec znamo, najveci zulum cini svom napacenom i siromasnom narodu

Name

Pravednik

12.11.2025 08:02

Bravo Nikola za komentar.100% tačno!