Cijena zlata prvi put preko 4.000 $ zbog situacije u SAD

Cijena zlata na spot tržištu po prvi put je premašila nivo od 4.000 dolara po unci, podstaknuta zabrinutošću investitora zbog pogoršanja fiskalne situacije u Sjedinjenim Američkim Državama i privremenog zatvaranja američke vlade, objavio je Blumberg.

Svijet 08.10.2025 | 09:03
Cijena zlata prvi put preko 4.000 $ zbog situacije u SAD

Zlato je danas dostiglo cijenu od 4.010,84 dolara po unci, uz rast od 0,7 odsto, a posljednja cijena iznosila je 4.009,75 dolara u 10.56 časova po lokalnom vremenu u Singapuru.

Taj skok cijene dogodio se nakon višemjesečnog uspona, tokom kojeg je cijena zlata porasla za više od 50 odsto od početka godine.

Stručnjaci navode da su ključni faktori rasta globalna trgovinska neizvjesnost, zabrinutost zbog nezavisnosti Federalnih rezervi, slabosti u fiskalnoj politici SAD i povećane geopolitičke tenzije.

– Ovo probijanje nivoa od 4.000 dolara nije samo rezultat straha, već i preraspodjele kapitala. U trenutku kada ekonomski podaci pokazuju stagnaciju, a Fed signalizira smanjenje kamatnih stopa, realni prinosi padaju, dok tržišta akcija, naročito u sektoru vještačke inteligencije, deluju prenaduvano – ocijenio je Čaru Čanana, strateg “Saxo Capital Markets”.

(Tanjug) Foto: Tanjug 

Komentari / 1

Ostavite komentar
Name

Go

08.10.2025 09:57

Zlato je skupo zato što je potrošeno nema u Americi više zlata na čuvanju. Pukao je svet a ko ne vidi taj je slep a pući će još više i nikad neće biti tiše . Nema više onih lepih vremena kad si radio imao para imao svega a po najviše zdravlja a sad nas svako Kara

ODGOVORITE