Mediji: Domaćinstva u zemljama EU upozorena da pripreme pakete za preživljavanje

- U jeku napetosti između Zapada i Rusije, paketi za preživljavanje tokom 72 sata u ekstremnim hitnim slučajevima ponovo su tema u medijima zemalja Evropske unije.

Svijet 29.09.2025 | 14:10
Mediji: Domaćinstva u zemljama EU upozorena da pripreme pakete za preživljavanje

Inicijativu kojom poziva građane svojih 27 država članica da pripreme pakete za preživljavanje tokom 72 sata u slučaju ekstremnih hitnih situacija, uključujući moguće sukobe, ove godine je predstavila komesarka EU za upravljanje krizama Hađa Labib, kao deo šireg plana za jačanje otpornosti Evrope na složene i međusobno povezane pretnje. 

Prema preporukama, građani bi trebalo da obezbede zalihe poput flaširane vode, konzervirane hrane, svetiljki, šibica, energetskih pločica, ličnih dokumenata u vodootpornoj torbici, gotovine, lekova, švajcarskog nožića, karata za igranje i radija na baterije.

"Znanje šta učiniti u slučaju opasnosti sprečava paniku“, istakla je Labib, podsetivši na ispražnjene police toalet papira tokom prvih dana pandemije.  

Inicijativa se zasniva na Izveštaju bivšeg finskog predsednika Saulija Ninistea, koji je naglasio potrebu za strateškom pripravnošću. 

EU takođe planira stvaranje strateške rezerve ključnih zaliha, uključujući protivpožarne avione, medicinsku opremu i alate za suzbijanje hemijskih, bioloških, radioloških i nuklearnih opasnosti. 

Neki evropski zakonodavci predlažu slanje priručnika za pripravnost svakom domaćinstvu, inspirisani primerima Nemačke i nordijskih zemalja, koje su distribuirale informativne letke i razvile aplikacije za savete u kriznim situacijama. "Preporučujemo 72 sata samodovoljnosti", poručila je Labib, naglasivši važnost lične spremnosti za suočavanje s nepredvidivim izazovima, piše Miror, prenosi hrvatski Večernji list.

Kako je u u aprilu ove godine javio Euronjuz, krajnja desnica optužila je Evropsku komisiju za sejanje straha nakon što je predstavljen paket za otpornost koji ima za cilj da obezbedi samoopstanak u slučaju krize.

Labib je najavila novu Strategiju EU za pripravnost s desetinama akcijskih tačaka, uključujući osnivanje centra za koordinaciju kriza i uputstva svim stanovnicima da spakuju komplete za hitne slučajeve s dovoljno hrane i potrepština kako bi prebrodili prva tri dana vanredne situacije. 

Otkrila je sadržaj svoje torbe i rekla svakoj zemlji EU da sastavi spisak predmeta specifičnih za pretnje s kojima se suočava njihov deo sveta. Mora sadržavati fotokopije identifikacijskih dokumenata, gotovinu, radio s baterijama, punjač i bateriju za telefon, svetiljku, šibice i upaljač u slučaju nestanka struje, pribor za prvu pomoć, vodu, hranu i društvene igre za prekratko vreme. 

"Naravno da se svi nadamo da nam to nikada neće trebati, ali čak i u situacijama s poplavama, olujama, požarima, čime god da imate, nije loša ideja imati neku vrstu pripravnosti“, rekao je tada danski poslanik Evropskog parlamenta Štajne Boš za Euronjuz.

Kinga Gal iz desne grupe Patrioti za Evropu, osudila je to kao „ratnu histeriju“. "To stvara paniku, stvara strah i ne pomaže ništa jer nema rata u Evropskoj uniji i nadam se da ga uopšte nećemo imati“, rekla je tada za Euronjuz. 

Međutim, inicijativa Komisije nije izolovana i nekoliko evropskih zemalja već je preduzelo slične inicijative.Nije iznenađujuće da se čini da su zemlje najbliže Rusiji najbolje pripremljene.

(Tanjug) Foto: AA

Komentari / 26

Ostavite komentar
Name

Bili

29.09.2025 14:32

Kakvi paketi kakvi bakraci, onaj ko nije prezivio rat nezna staje to.🤔

ODGOVORITE
Name

Ree

29.09.2025 15:22

Nesto se sprema....u toku ove nedelje obratice se Putin ... ??

Name

E, hvala putinu

29.09.2025 16:41

Što nam priprema neugodnosti u Evropi. I Ukrajinci su mu vrlo zahvalni. Donio im je rat.

Name

Одговор

29.09.2025 14:34

Кратко и јасно - праве се будале!

ODGOVORITE
Name

Re

29.09.2025 15:49

Da,svaki Balkanac u EU ima hrane za 10 dana i to je tako odvajkada pa bio ili nebio rat jednostavno domaćinski odgoj.

Name

Gorčilo

29.09.2025 14:35

Kakava debilana ova eu

ODGOVORITE
Name

EU

29.09.2025 16:40

OVI IZ EU STVARNO PRIZIVAJU RAT ZAR NEMAJU DRUGOG POSLA DZABA HLJEBOVICI BAGRA

Name

Krmčilo

29.09.2025 16:55

Da ti nije te ``debilane`` crko bi od gladi i to odavno!

Name

ReKrmcilo

29.09.2025 20:02

Krmak jedan pa mi smo ziveli 10puta bolje dok nam nisu dosle ove demokrate iz EU

Name

Pa najbolje

29.09.2025 14:49

Da se i rat izazove da se sacuva opljackano blagooo ko jamio jamio sankcije da se skinu i svi politicari korumpirani sa svojim prljavim privatnicima zvanim tajkuni bigati na tudjem postali mjesto u zatvore da prave privatne drzave!!

ODGOVORITE
Name

Pero

29.09.2025 15:38

Kome se ne sviđa EU neka ide i radi u Rusiju. Isti slučaj ko god radi tamo neka se vrati, ako vam ne valja EU!

Name

Samo što je

29.09.2025 18:32

Putin rat izazvao i želi ga proširiti. Znaš, on to radi protiv pravnih država. Znaš, na jednoj strani on, zao, na drugoj strani pravne države. Ne dolazi on da uvede red kako njegova propaganda glasi. Obratno je, Rusiju treba napraviti pravnom državom a njega u ćorku.

Name

Zoran

29.09.2025 15:11

Znaci rat ce trajati samo 72 sata a posle ko ziv ko mrtav.

ODGOVORITE
Name

Veseli Simo

29.09.2025 15:38

A sta poslije 72 sata. E, moje budale.

ODGOVORITE
Name

Sova. X

29.09.2025 15:38

Sve su sami proizveli tih 27 ...eu. država mnogo su se zaigrali protiv Rusije...a nista ih ne asocira na 41 godinu sad može biti još gore po njih koji su Rusiji ubili 27 miliona Rusa dalje neče moči kako su zamislili da Rusiju bace na koljena...

ODGOVORITE
Name

Porto Rico

29.09.2025 15:48

Preventivne mjere na evropskom putu su esencijelne!

ODGOVORITE
Name

X

29.09.2025 15:58

Koje napetosti????? Koliko vidim oni meze i piju zajedno, a napetost je za OVCE!!!!! KOME TO NIJE JASNO, NIKAD I NEĆE BITI!!!!! IGRAJU SE SA NAMA KAO SA DJECOM, A PO SRIJEDO JE UVOĐENJE NOVOG SVJETSKOG PORETKA!!!!!! 4 INDUSTRISKA REVOLUCIJA-DIGITALNO CARSTVO ANTIHRISTA!!!!! MA NE TO JE IPAK TEORIJA ZAVJERE, AL U Q!!!!!

ODGOVORITE
Name

Aha

29.09.2025 16:08

Bas bih volio da vidim kako te pakete pripremaju ONI, koji na to pozivaju i koji plase narod. Ne dao Bog rata, citav "Brisel" bi helikopterima i avionima bio prebacen na sigurnu udaljenost, dok obican narod pretresa pakete za slucaj nuzde. Evo upravo sjedim u centru jednog veceg njemackog grada. Narod je toliko opusten, rekao bih da su cak i po tri paketa spremili!

ODGOVORITE
Name

Eh da je

29.09.2025 16:17

Ovi birokrati u Evropi bas su genijalci za gluposti. Valjda ih ono polubijelo tamam drze tih 72 sahata u produktivnom anam po njima razmisljanju.

ODGOVORITE
Name

Suksss

29.09.2025 16:18

Interesantno...Cudo da im nisu dali preporuku da paketima kupuju toalet papir.

ODGOVORITE
Name

DOK HOLIDEJ

29.09.2025 16:59

SVESTE VI TO IZAZVALI MOGLO JE I BEZ PAKETA RAZBILI STE JUGU E OVO JE RUSIJA MOLITE BOGA DA VAM NEZATREBAJU PAKETI JER AKO DOĐE DO NJIH NI BOG VAM NEMOŽE POMOĆI.

Name

realnost

29.09.2025 16:24

Rusija malo tvrdji oras, ha? Hajte Vi na Balkan, tamo mozete raditi sta vam je volja!

ODGOVORITE
Name

i BiH je spremna!

29.09.2025 16:30

Gradjani BiH imaju odlucujucu prednost nad EU-stanovnistvom jer se vecinom griju na drva..

ODGOVORITE
Name

lopovi

29.09.2025 16:51

nelazite mamu bs je.. strasote. Narod banda jedna to radite davam jadni narod poveruje.ruska federacija nece prva krenuti.naravno ceka evropu da krena..onda nam ni paketi netrbaju .

ODGOVORITE
Name

Panjik

29.09.2025 17:58

GOVNO EVROPSKO DA OCE IM TATKO PUTIN UTERAT DO JAJA MAMU IM JEBEM

ODGOVORITE
Name

PALE 62

29.09.2025 19:16

Kada ste bombardovali RS i Srbiju niste preporucivali nikakve pakete, a sada Vam prpa ali ni paketi vam nece pomoci ni za 10 dana, a kamoli za 72 sata.

ODGOVORITE