Evropski lideri osudili ubistvo Trampovog saveznika
Evropski lideri osudili su danas ubistvo saveznika američkog predsjednika Donalda Trampa i konzervativnog političkog komentatora Čarlija Kirka i uputili saučešće njegovoj porodici.
Svijet 11.09.2025 | 12:48
Italijanska premijerka Đorđa Meloni nazvala je atentat "dubokom ranom za demokratiju i one koji vjeruju u slobodu", dok je predsjednica Evropskog parlamenta Roberta Mecola rekla da je "šokirana stravičnim ubistvom", prenosi Politiko.
"Naše misli i molitve su sa njegovom suprugom i malom djecom, koji su bili temelj njegovog života. Neka pronađu snagu i neka on počiva u miru", rekla je Mecola u objavi na društvenoj mreži "Iks".
Britanski premijer Kir Starmer osudio je političko nasilje i poručio da su njegove misli sa Kirkovom porodicom.
"Svi moramo da budemo slobodni da otvoreno i slobodno raspravljamo bez straha - nema opravdanja za političko nasilje", rekao je Starmer.
Mađarski premijer Viktor Orban rekao je da da je Kirk bio branitelj "vjere i slobode" i za atentat okrivio narativ "progresivno-liberalne levice".
"Smrt Čarlija Kirka je rezultat međunarodne kampanje mržnje koju vodi progresivno-liberalna ljevica. To je ono što je dovelo do napada na Roberta Fica, na Andreja Babiša, a sada i na Čarlija Kirka. Moramo da zaustavimo mržnju! Moramo da zaustavimo ljevicu koja širi mržnju", rekao je Orban.
Kirk, konzervativni aktivista i suosnivač organizacije "Turning Point USA", sinoć je podlegao povredama zadobijenim kada je na njega izvršen atentat tokom govora pred studentima na Univerzitetu Juta Veli.
(Tanjug) Foto: Tanjug

Komentari / 1
Ostavite komentarBobi
11.09.2025 21:23Cuj ljevicu koja siri mrznju. Ispadose desnicari demokrate
ODGOVORITE