Stanje u javnim preduzećima Srpske je šokantno
U Informaciji, koju su predložili poslanici opozicije, navodi se da stanje u javnim preduzećima Republike Srpske više nije „zabrinjavajuće ili nezadovoljavajuće, već alarmantno i šokantno“, te da su „milionski gubici postali svakodnevnica, a šteta za društvo i Republiku Srpsku ogromna“.
Republika Srpska 30.06.2025 | 21:14
Pred poslanicima Narodne skupštine Republike Srpske sutra će se naći, „Informacija o stanju u javnim preduzećima“, čiji je sadržaj, prema riječima opozicije, šokantan i potvrđuje višegodišnje propadanje sektora koji građane košta milijarde.
U Informaciji, koju su predložili poslanici opozicije, navodi se da stanje u javnim preduzećima Republike Srpske više nije „zabrinjavajuće ili nezadovoljavajuće, već alarmantno i šokantno“, te da su „milionski gubici postali svakodnevnica, a šteta za društvo i Republiku Srpsku ogromna“.
Iz dokumenta se vidi niz optužbi na račun najviših funkcionera vlasti, za koje se tvrdi da su direktno odgovorni za trenutno stanje:
„Uprkos njihovim javnim izjavama, upravo su oni najodgovorniji za kriminalne aktivnosti, propuste, nekompetentnost i zloupotrebe u javnim preduzećima.“
Podsjeća se da je premijer Republike Srpske Radovan Višković još 2021. godine najavio formiranje jedinice za kontrolu rada javnih preduzeća, ali „ta jedinica do danas nije sačinila nijedan izvještaj, niti je ostvaren bilo kakav vidljiv rezultat njenog rada“.
U Informaciji su istaknute i Viškovićeve ranije izjave u kojima je govorio o „brojnim zloupotrebama u radu najvećih javnih preduzeća“ i obećavao da se više neće moći „stranački aktivista zaposliti samo zato što je to nekom direktoru palo na pamet“.
Navodi se i šokantna izjava: „U institucijama RS i javnim preduzećima postoji značajan broj onih koji primaju platu, a ne dolaze na posao. Neki to rade čak s egzotičnih lokacija – na odmoru.“
Opozicija podsjeća i na izjavu predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, koji je ranije rekao: „U Šumama RS djeluje organizovana banda koja pljačka narodno šumsko bogatstvo.“
U Informaciji se ocjenjuje da je korupcija, neefikasnost i partijsko upravljanje glavni razlog propadanja:
„Javna preduzeća funkcionišu kao stranački plijen, rezultat su koalicionih podjela i feudalnih zabrana. Funkcioneri i partije se ponašaju potpuno samovoljno, bez obzira na zakone, javni interes i opšte dobro.“
Posebno je naglašen poražavajući podatak da je Budžetom RS za 2024. godinu planiran prihod od dividendi javnih preduzeća u iznosu od 100 miliona KM, ali je ostvaren tek 14,5 miliona KM.
„Cehove nestručnosti, korupcije i partiokratije na kraju plaćaju građani Republike Srpske – kroz više cijene usluga, proizvoda i poreza“, stoji u Informaciji.
Opozicija traži hitne mjere: depolitizaciju i profesionalizaciju rukovodstava, veću transparentnost i odgovornost, te zabranu da javna preduzeća služe kao „bankomati za političare“.
„Promjene u javnim preduzećima neće biti moguće dok se ne profesionalizuju i depolitizuju i Vlada RS i ministarstva“, zaključuje se u Informaciji.
(Raport) Foto: NSRS
Komentari / 6
Ostavite komentarRaspašoj RS
30.06.2025 21:32Tonu preduzeća, tone RS. Sve se urušava pred našim očima.
ODGOVORITEOdgovor
30.06.2025 22:48I u javnim ustanovama.
Čajniče
30.06.2025 21:57Kod nas je katastrofa u šumarstvu. Marka Mićevića treba zatvoriti u zatvor i oduzeti svu stečenu imovinu . On je pokrao I uništio šumarstvo . Sve su mu to aminovali iz snsd stranke jer su ga postavili na tu poziciju da radi tako.
ODGOVORITEKap u moru
30.06.2025 22:49Krađa u javnim nabavkama na lopate.
Ћаци
30.06.2025 22:17Kako za koga, za nekog jeste za nekog i nije. Vucibatine bi mnoge željele da je baš tako ali na njihovu žalost pa baš i nije.
ODGOVORITERibnik
30.06.2025 23:03U Ribniku leglu snsd sekte krade se na kamione plus sitno radnici.Silinga je vrh zajedno sa Dakic Duskom i novim presjjednikom skupstine Goranom Gajicem svrsrnim šumarom sa patronatom Svete Galica.Tu su jos Stanisic Spikic Kasapovic mali Ilija koje se kao pita nesto u snsd blago receno lopov do lopova.Imamo i direktne sudionike iz SG Ribnik Vracar Banjac Galic bez kojih se ne moze nista uraditi a uzimaju uvjek svoj dio.Jednom rijeci dno dna.
ODGOVORITE