Berba malina počinje uskoro, rod i cijena i dalje neizvijesni
Sezona berbe malina počinje za nepunih mesec dana, ali je prema rečima proizvođača crvenog zlata već sada jasno da će ovogodišnji rod biti prilično manji od proseka iz prethodnih nekoliko godina.
Srbija 25.05.2025 | 11:21
''U ovoj godini zaista ne očekujem ništa mnogo, jer sami loše klimatske prilike koje su se dogodile, pre svega mrazevi, uticali su na to da se malina loše razvije. Zbog toga ne očekujem neki prinos. Ukoliko bude i do 100 kilograma maline po aru, ja ću biti zadovoljan”, kaže Dragoš Luković, malinar iz Arilja.
Kako kaže Luković, ukoliko rod u njegovom malinjaku ipak bude veći nego što će moći da obere sa svojim ukućanima, moraće da angažuje sezonske radnike.
''Cene berača su poslednjih godina prema ceni malina prilično visoke. Prošle godine su dnevnice bile od 4.000 do 4.500 dinara. S obzirom na to da ne znamo kakva će cena malina biti, mi ne možemo da damo više od 4.500 dinara, kao što je bilo i prošle godine'', rekao je Luković.
Predsednik Udruženja malinara „Vilamet” Mileta Pilčević kaže da bi otkupljivači maline trebalo da cenom da podrže proizvođače.
''Otkupčljivači bi trebali da podrže malinasrstvo i da jednom na vreme izađu sa cenom da bi ljudi znali koliko da ulažu, koliko radnika da zovu, jer smo poslednje dve godine radili sa minusom. Ova godina je prekretnica u malinarstvu i cena ne bi trebala da bude manja od 450 dinara'', istakao je Pilčević.
Dr Aleksandar Leposavić iz čačanskog Instituta za voćarstvo ističe da su nepovoljne vremenske prilike itekako uticale na ovogodišnji rod, pa će ovogodišnji rod biti ispod proseka, ali naglašava da su na loš rod uticali i ostali faktori.
„U nekoliko prethodnih godina, cenovna destimulisanost proizvođača je uticala da oni znatno manje ulažu u svoje zasade, tako da je i to ostavilo velikog traga. Od neke normalne proizvodnje koju Srbija godišnje produkuje, ove godine ćemo biti na jednom znatno nižem nivou”, rekao je Leposavić.
(Tamjug) Foto: Tanjug/Branko Lukić
Komentari / 1
Ostavite komentarGo
25.05.2025 11:31Po tome se i vidi , seljaku ništa a mafiji , politici i nadkupcima mora ostati 70% to je strašno kad seljak proizvede i toliko truda rada novca a na kraju Država mu zabije nož u leđa pusti da se drugi bahato bogate , zato će morati uvoziti iz zemalja gde nije politika pukla kao kod nas stid vas guzova bilo kad obraza nemate
ODGOVORITE