Zašto su domaće trešnje i jagode skuplje nego ikad?

Rekordne cijene dostižu domaće jagode i trešanje na početku ovogodišnje sezone. No, uprkos tome, proizvođači neće zaraditi.

Bosna i Hercegovina 19.05.2025 | 07:17
Zašto su domaće trešnje i jagode skuplje nego ikad?

Na pijacama i tržnicama u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i Srbiji, cijene jagoda i trešanja dosegle su rekordne nivoe. Kilogram ovih sezonskih poslastica trenutno se prodaje po cijeni od 5 do čak 10 evra, a potrošači sve češće biraju manje mjerice, najčešće pakovanja od pola kilograma.

Ono što je važno istaći jeste da se ne radi o uvoznom voću – ovo su isključivo domaće trešnje i jagode, uzgojene u plastenicima ili na ranim otvorenim parcelama u južnim i toplijim dijelovima zemalja regiona. Upravo činjenica da je riječ o domaćoj proizvodnji dodatno utiče na višu cijenu.

Poskupljenje opravdano

Razlozi su brojni. Sezona je započela nepredvidivim vremenskim prilikama – produžena zima i hladnoće u rano proljeće odgodile su berbu, a u nekim regijama, naročito u Hercegovini i južnoj Srbiji, došlo je i do djelimičnih oštećenja usjeva zbog kasnih mrazeva.

S druge strane, troškovi proizvodnje, naročito u zaštićenom prostoru, znatno su porasli: plastenička zahtijeva grijanje, navodnjavanje, zaštitu i sve skuplje repromaterijale.

"Ovo što vidite nije iz Grčke niti iz Španije, sve je iz naših plastenika", kaže jedan proizvođač s pijace u Mostaru. "Berba je", dodaje, "kasnila skoro dvije sedmice, a prinosa ima manje. Uz cijene đubriva, folije i goriva, ovo su realne cijene ako želimo išta zaraditi."

Potrošači su, razumljivo, oprezni, pa je obično pola kilograma mjera za koju se odlučuju. Ipak, nezanemariv broj njih ističe i da je kvalitet domaćeg voća znatno bolji u odnosu na uvozno, te da su spremni da plate više.

Poređenje s prethodnim godinama

Za poređenje, u ovo vrijeme prošle godine kilogram domaćih jagoda na pijacama se prodavao po cijeni od 3 do 4 vura, dok su trešnje dosezale najviše do 5 evra po kilogramu tek krajem maja. Ove godine, cijene su od starta veće i do 50%, a uz to se bilježi i pad ukupne ponude.

Prema procjenama udruženja proizvođača, u pojedinim dijelovima Bosne i Hercegovine i Srbije, proizvodnja ranih sorti jagoda manja je za 30% u odnosu na 2024. godinu.

Iako tačnih podataka o potrošnji još nema za ovu sezonu, trgovci s pijaca i maloprodajnih lanaca ističu da se potrošačke navike mijenjaju. Kupovine su rjeđe, jednom sedmično ili samo za posebne prilike.

Cijene ostaju visoke?

Iako se očekuje da će se ponuda povećati kada stignu prve količine iz viših krajeva zemlje, gdje jagode i trešnje dozrijevaju nešto kasnije, analitičari i proizvođači ne vjeruju da će to značajnije sniziti cijene. I ti nasadi suočeni su s izazovima – vremenskim nepogodama, manjkom radne snage i visokim ulaznim troškovima.

U konačnici, sezona 2025. godine po svemu sudeći ostat će upamćena kao jedna od najskupljih za potrošače, ali i kao izazovna za proizvođače koji nastoje da održe  domaću proizvodnju u uslovima sve veće nestabilnosti tržišta i klimatskih prilika.

(Agroklub) Foto: BN

Komentari / 10

Ostavite komentar
Name

Jagode i trešnje

19.05.2025 07:26

Прескупо, зато се слабо или никако не продају, и домаћи произвођачи су много алави.

ODGOVORITE
Name

Jaffa

19.05.2025 09:06

Kad plate budu pratile ekonomske pokazatelje biće bolje svima. Ovako kako je dobro je samo "eliti".

Name

Re za pravdu

19.05.2025 07:46

Opširno obrazloženje bez argumenata. Sve velika priča. Samo da cijene opstanu visoke. Zašto je nafta skupa. Zašto je gnojivo skupo. Zašto je manja proizvodnja. Nema odgovora od vlasti niti od proizvođača za rentabilnost izračunatu.

ODGOVORITE
Name

Хм

19.05.2025 07:46

Kako to mislite skuplje nego ikad?

ODGOVORITE
Name

niko

19.05.2025 08:18

Kvalitet je uzasan, ukus svega kao da sam kupio plasticne. Niko ne kontrolise koliko se pesticida koristi. Svako moze uci i kupiti pesticide. Ne postoji nikakva kontrola.... Kad procitam da je kvalitetnije od uvoznog nasmijem se. Vani bar postoji neka kontrola, ne moze svako proizvodit i prodavat hranu. Nemojte vise lagati, trujete ljude ovim smecom.

ODGOVORITE
Name

+++

19.05.2025 08:21

STA TO ZNACI DOMACE ZA POTROSACA NISTA ISTO JE OTROVANO HERBICIDIMA KAO I ONO KOJE SE UVEZE ZNA SE ODLICNO STA JE DOMACE A STA VJESTACKO KODA SMO VIDJELI DA NEKO DRZI MOTIKU AKO UOPSTE I ZNAMO STA JE MOTIKA NEKA STRUCNJACI OBJASNE KAKO SE SAMO KUPUS UZGAJA ZA DOMACE TRZISTE TREBALI BI SE SVI MALO I BOGU OKRENUTI

ODGOVORITE
Name

Nemanja

19.05.2025 08:38

Jagode i nisu toliko skupe. Cijena je oko 5KM. Ali trešnje kao da su zlatne. Ako nastave da trešnje budu ovoliko skupe, propasce im i ovo sto su ubrali i prodaju po astronomskih cijenama.

ODGOVORITE
Name

Ana

19.05.2025 08:46

Bez toga se moze

ODGOVORITE
Name

Jovo

19.05.2025 08:53

Kakvi EVRI? Valjda u BIH koristimo KM ili BAM

ODGOVORITE
Name

BL

19.05.2025 08:54

Polako, počeće narod za svoje potrebe i saditi jagode i držati prasiće, i raditi moleraj, lijepiti pločice, razvoditi struju, zidati, stavljati fasadu pa ćeš vidiš kako cijene idu dole. Derete kožu napaćenom narodu, ali ne zadugo.

ODGOVORITE