Ovim cijenama struje u Srpskoj se kupuje socijalni mir
Dok Srbija najavljuje istorijski iskorak ka evropskom tržištu, Republika Srpska zbog očuvanja socijalne stabilnosti zadržava postojeće cijene električne energije. Istovremeno, pitanje američkih sankcija NIS-u i dalje opterećuje region.
Srbija 15.05.2025 | 20:20
Treći Beogradski energetski forum okupio je više od 500 učesnika iz 30 zemalja sveta, među kojima su lideri energetske tranzicije, eksperti i donosioci odluka iz regiona i Evrope. Ključne teme bile su bezbednost snabdevanja, povezivanje tržišta i zajednički izazovi u sektoru energetike.
Ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović istakla je da je Srbija ispunila sve ciljeve iz reformske agende, čime su se stekli uslovi za istorijsko povezivanje sa energetskim tržištem Evropske unije.
„Proces koji će se završiti u narednih 18 meseci doneće brojne koristi za građane i privredu - od stabilnijeg snabdevanja električnom energijom do povoljnijih tržišnih cena,“ poručila je ministarka.
Za razliku od Srbije, u Republici Srpskoj trenutna cijena struje nije realna, ali ostaje nepromijenjena do kraja godine.
Ministar energetike i rudarstva Srpske Petar Đokić otvoreno priznaje da se niskim cenama struje trenutno kupuje socijalni mir.
„Održavanjem ovog nivoa cijena praktično iscrpljujemo kapacitete Elektroprivrede Republike Srpske. Ipak, zbog ukupne situacije i interesa građana odlučili smo da cene ostanu iste do kraja godine, osim u slučaju vanrednih okolnosti,“ rekao je Đokić u izjavi za BN.
Forum je otvorio i pitanje sve češćih problema sa napajanjem širom Evrope. Ministarka Đedović Handanović upozorila je na ozbiljne incidente i nestanke struje koji su nedavno pogodili Portugal, Španiju, pa čak i London, naglasivši da u energetici nema prostora za improvizaciju.
Pored pitanja tržišta i sigurnosti snabdevanja, ključno regionalno pitanje ostaje sudbina Naftne industrije Srbije (NIS), koja značajno posluje i u Bosni i Hercegovini.
Dugogodišnja novinarka specijalizovana za energetiku Ružica Vranjković podsjeća da sankcije SAD protiv NIS-a, privremeno odložene do 27. juna, mogu imati ozbiljne posljedice za cijeli region.
„NIS ima najveći broj benzinskih pumpi upravo u Bosni i Hercegovini. Očekujemo produženje odlaganja sankcija, ali konačnu odluku niko sa sigurnošću ne može da predvidi,“ upozorila je Vranjković.
Zaključak foruma je jasan - solidarnost i tijesna saradnja među zemljama regiona ključni su za očuvanje energetske stabilnosti u vremenima sve većih izazova.
(BN) Foto: BN
Komentari / 3
Ostavite komentarGgg
15.05.2025 21:06kad bi se racionalno poslovalo u elektroprivredi,kad nebi elektroprivreda bila bunar bez dna za finansiranje politickih partija na vlasti,kad direktori nebi izvlacili novac po naredbi vlade i presjednika republike srpske,cijena struje bi mogla biti duplo jeftinija za gradjane,a ministar neka ne lupeta,zasto su dozvolili da gradjani budu socijalna kategorija.kako se firmira cijena nafte u zemljama ciji je to resurs,tako i ovde struja ima vlastite resurse,nema domacinskig poslovanja.netrebaju gradjani da nose teret raznih arbitraznih postupaka,to neka rascisti ministar sam sa sobom.
ODGOVORITEIstina
15.05.2025 21:18Ko će udovoljiti i zadovoljiti nekakve proevropske stranke i njihove pratioce "nezavisne" medije. Da struja poskupi niko im ne bi valjalo, a ne valja im ni kada nema poskupljenja.
ODGOVORITEMeNAGER
15.05.2025 21:48Nesto se prica da je struja poskupila samo nece da kazu Trebalo bi to provjeriti