Izmjene zakona o bankama: Šta to znači za građane?

Narodna skupština Republike Srpske će naredne sedmice razmatrati Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o bankama Republike Srpske kojim se, između ostalog, predlaže postepeno smanjenje stope adekvatnosti regulatornog kapitala /koju je banka dužna da održava/ sa 12 na 10 odsto, počinjući od 31. decembra naredne godine.

Republika Srpska 08.05.2025 | 11:11
Izmjene zakona o bankama: Šta to znači za građane?

U obrazloženju izmjena ovog akta se napominje da ova stopa prema standardima EU iznosi osam odsto, te da njene izmjene u Srpskoj, prema procjenama Agencije za bankarstvo, neće uticati na stabilnost bankarskog sektora, već će doprinijeti većem plasiranju kredita i rastu investicija u sektoru stanovništva, privrede i javnog sektora.

"Razlozi za izradu ovog zakona su dodatno usaglašavanje sa relevantnim propisima EU, uz uvažavanje dostignutog stepena razvoja bankarskog sektora Republike Srpske, radi očuvanja statusa ekvivalentnosti regulatornog i nadzornog okvira sa regulativom EU, dobijenog od Evropske komisije 2021. godine, kao i otklanjanje nedostataka važećih normi zakona uočenih njegovom primjenom i veća zaštita prava korisnika finansijskih usluga", navodi se u obrazloženju ovog akta koji će biti razmatran 15. maja na sjednici Narodne skupštine Srpske.

U oblasti zaštite prava korisnika finansijskih usluga, ovim zakonom je zabranjeno banci da ugovara i naplaćuje naknadu za opomenu za kašnjenje korisnika u slučaju neizmirenja obaveza, naknadu za vođenje kreditne partije, naknadu za potvrđivanje stanja, odnosno salda na računu nakon zahtjeva klijenta ili svake promjene stanja računa, nezavisno od medija putem kojeg je upućen zahtjev, kao i naknadu za podizanje gotovine na bankomatu banke izdavaoca.

"U postupku automatskog donošenja odluka u kreditnom procesu propisana je obaveza banci da obezbijedi da automatsko donošenje odluka u cijelosti odražava kreditnu politiku banke i da se njegovo korišćenje oglašava u skladu sa odredbama zakona koje se odnose na zaštitu korisnika finansijskih usluga.

Propisano je i da u slučaju da klijent nije zadovoljan odlukom donetom u postupku njenog automatskog donošenja može podnijeti zahtjev kreditnom odboru banke da je preispita", navodi se u obrazloženju ovog zakona.

Takođe, ovim aktom je regulisano pitanje eventualnog prestanka objavljivanja, odnosno korišćenja referentne kamatne stope.

"Ako banka nije u svoje ugovore unela zamjensku stopu za postojeće referentne kamatne stope, a u slučaju eventualnih neočekivanih dešavanja, te privremene nemogućnosti korišćenja referentne kamatne stope, da bi ugovor ostao na snazi neophodno je primijeniti određenu kamatnu stopu.

Zbog toga dat je ovlašćenje Agenciji za bankarstvo Republike Srpske da u takvoj situaciji odredi referentnu kamatnu stopu ili neki drugi promjenljivi element koji bi se koristio za utvrđivanje visine promjenljive kamatne stope", navedeno je u obrazloženju.

Novim zakonom se unapređuju odredbe kojima se uređuje korporativno upravljanje, kupoprodaja plasacija, zaključivanje ugovora u elektronskom obliku, te dodatne mjere nadzora Agencije za bankarstvo.

Unapređuju se i odredbe o restrukturiranju u pravcu njihovog dodatnog usaglašavanja sa relevantnim propisima EU radi preduzimanja mjera koje treba da spreče ili ublaže nastupanje kriznih situacija kod pojedinačne banke, ili bankarskog i finansijskog sistema u cjelini, a samim tim i obezbijede efikasno restrukturiranje banke koja ne može ili vjerovatno neće moći nastaviti da posluje.

Predlagač izmjena ovog akta je Ministarstvo finansija Republike Srpske.

(Srna) Foto: BN

Komentari / 7

Ostavite komentar
Name

Bank

08.05.2025 11:29

Ne mogu kako im volja...

ODGOVORITE
Name

Re bank

08.05.2025 12:27

Neka prevara je u toku verovatno,smišljaju nešto kako pljackati narod!!!

Name

bankar

08.05.2025 11:43

pa zar nije ovaj nas popmezno prijetio da ce sve banke zatvoriti ako ne vrate kapital iz EU ! zasto se nesto ucutio ??? ili nema m*da da uradi ista osim sto ima jezik ali ne i mozak da cuje sta izlazi iz njegovih usta !!!

ODGOVORITE
Name

Xx

08.05.2025 12:18

Za očekivati je da prvo pročitate članak, pa tek onda da komentarišete. Doduše, samo je za očekivati...

Name

Dio

08.05.2025 11:44

Bolje da se uskladite s Gorskim Karabahom.

ODGOVORITE
Name

Re

08.05.2025 13:15

Možda i sa Južnom Osetijom. Pa napraviti neku uniju bratsku.

Name

Banja Luka

08.05.2025 14:14

Čim pročitam da predlaže Ministarstvo finansija RS,zapitam se kakva je "mućka".Za građane dobro nije.

ODGOVORITE