UNRWA: Oko 66.000 djece u Gazi pati od teške neuhranjenosti

Agencija Ujedinjenih nacija za pomoć i rad Palestinskih izbeglica (UNRWA) saopštila je danas da više od 66.000 dece u Pojasu Gaze pati od teške neuhranjenosti zbog "politike gladi" koju Izrael nastavlja da primenjuje, nakon što su pretnje i zatvaranje prelaza i sprečavanje ulaska humanitarne pomoći trajali više od dva meseca.

Svijet 06.05.2025 | 14:10
UNRWA: Oko 66.000 djece u Gazi pati od teške neuhranjenosti

Portparol UNRWA, Adnan Abu Hasna, rekao je da "stotine hiljada Palestinaca jedu samo jedan obrok na svakih dva ili tri dana", prenela je agencija Vafa.

Od 2. marta, izraelske vlasti su zatvorile prelaze sa Pojasom Gaze za ulazak hrane, humanitarne, medicinske pomoći i drugih dobara, što je dovelo do značajnog pogoršanja humanitarne situacije za Palestince, prema izveštajima vladinih, ljudskih prava i međunarodnih organizacija.

Prema medicinskim izvorima, broj umrlih od gladi porastao je na 57 od početka sukoba, a upozorava se na mogućnost daljeg porasta tog broja, s obzirom na zatvaranje prelaza i sprečavanje ulaska humanitarne pomoći tokom poslednja dva meseca.

Palestinske vlasti i zvaničnici UN-a više puta su upozoravali na opasnosti od nastavka zatvaranja prelaza i sprečavanja ulaska neophodnih zaliha, uključujući hranu, lekove, gorivo i vodu. 

Pojas Gaze je pod blokadom već dva meseca.

Generalni sekretar UN, Antonio Gutereš i koordinator za vanrednu pomoć Tom Flečer, prethodno su saopštili da organizacija neće učestvovati ni u jednom planu koji ne poštuje univerzalna humanitarna načela - ljudskost, nepristrasnost, nezavisnost i neutralnost.

Prema poslednjim podacima, UN je preneo da je od 7. oktobra 2023. godine u izraelskim napadima ubijeno 52.567 civila, većinom žena i dece, dok je povređeno 118.610 ljudi.

(Tanjug) Foto: AP

Komentari / 2

Ostavite komentar
Name

Reeeee

06.05.2025 14:37

Demokratija Zapada, Amerike, i susjeda oko Gaze, posebno Turska... vise brinu o svojim psima i mackama... sto bi se reklo svi predznaci Sudnjeg dana idu redom. Palestinci prepusteni sami sebi. A Hamas ne postoji to je Mosad ,,stvorio,, da bi mogli vrsiti genocid nad civilima u Gazi.

ODGOVORITE
Name

Roki

06.05.2025 14:53

A kad su napali ti teroristi izraelsku omladinu na festivalu, nisu mislili na svoju djecu