Potresne scene ispred "Ribnikara", kolona ljudi...
U Beogradu se danas obeležava druga godišnjica masovnog ubistva u osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" u kojoj je 3. maja 2023. učenik sedmog razreda K.K. lišio života devet učenika i radnika obezbeđenja te škole...
Srbija 03.05.2025 | 09:43
Članovi porodica ubijenih i veliki broj građana polažu cveće, pale sveća i upisuju se u knjigu sećanja, a odavanje pošte žrtvama počelo je minutom ćutanja ispred mesta zločina u 8.40.
U tom periodu svi mediji su prekinuli program i zatamnili ekrane.
Na ulazu škole, koji je zatvoren, nalaze se fotografije i imena ubijenih, a ispisani su stihovi pesme "Tjentište" Branka Miljkovića, a ulica Kralja Milutina će, u delu od Krunske do Njegoševe ulice, biti zatvorena za saobraćaj uz definisan medijski protokol.
Na Malom Tašmajdanu se od 11 do 17 časova održava radionica pod nazivom "Vrlo jato u Vrtu vrlina" koja će pažnju zajednice usmeriti na čuvanje sećanja na žrtve i na vrline po kojima ih pamte.
Odrasli i deca imaju priliku da na, prethodno pripremljenim pticama, oslikavaju ili ispisuju svoja viđenja i definicije vrlina koje su stradali posedovali i kojima i dalje inspirišu.
Program komemoracije se nastavlja na Velikom Tašmajdanu gde će od 13 do 19 časova, biti organizovani forum "O prećutkivanju" i tribina "Otvaranje crne kutije 3. maja" na kojoj će se govoriti o razlozima koji su doveli do tragedije, propustima i odgovornosti.
Organizator komemoracije je Multidisciplinarni tim za uspostavljanje Memorijalnog centra u znak sećanja na žrtve masovnog ubistva u Oglednoj osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" u Beogradu, uz podršku Radne grupe za uspostavljanje Memorijalnog centra.
Vlada Srbije je prošle godine donela odluku o obrazovanju Radne grupe za uspostavljanje Memorijalnog centra u znak sećanja na žrtve masovnog ubistva u kojem su ubijeni Bojana Asović (11), Ana Božović (11), Katarina Martinović (12), Mara Anđelković (13), Ema Kobiljski (13), Sofija Negić (13), Andrija Čikić (14), Adriana Dukić (14), Angelina Aćimović (14) i čuvar Dragan Vlahović (53).
Članovi Radne grupe su predstavnici ministarstva nadležnih za prosvetu, kulturu i javna ulaganja, Grada Beograda i Gradske opštine Vračar, vršilac dužnosti direktora Ogledne osnovne škole "Vladislav Ribnikar", dva predstavnika porodica ubijenih, kao i predstavnici organizacije Victim Support Europe, Viktimološkog društva Srbije i Instituta za pedagoška istraživanja.
Učenik koji je izvršio masakr sa dva pištolja, imao je tada 13 godina i prema domaćem zakonu nije krivično odgovoran, zbog čega protiv njega nije mogao da se pokrene krivični postupak.
Od masakra dečak K.K. se nalazi u specijalnoj bolnici za maloletnike, a protiv njegovih roditelja tada je pokrenut krivični i pet parničnih postupaka po tužbama ranjenih i porodica ubijenih.
Viši sud u Beogradu je krajem prošle godine izrekao prvostepenu presudu roditeljima dečaka, Vladimiru i Miljani Kecmanović zbog izvršenja krivičnog dela zlostavljanje i zanemarivanje maloletnog lica kojom su osuđeni na maksimalne kazne zatvora od tri godine.
Vladimir Kecmanović je osuđen i za krivično delo teško delo protiv opšte sigurnosti, te mu je izrečena jedinstvena kazna zatvora od 14 i po godina.
On se od 3. maja 2023. godine nalazi u pritvoru, dok se Miljana Kecmanović sve vreme brani sa slobode.
Pored njih osuđen je i Nemanja Marinković, instruktor u streljani u kojoj je maloletnik, kako se sumnja, učio da puca. Njemu je izrečena kazna od 15 meseci zatvora zbog krivičnog dela davanje lažnog iskaza.
Vlasnik te streljane, Ratko Ivanović, je pretohodno sklopio sporazum o priznanju krivice sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu na osnovu kojeg ga je sud oglasio krivim za krivično delo davanje lažnog iskaza i osudio na kaznu kućnog zatvora od šest meseci.
To je prvostepena presuda na koju su žalbe uložili branioci osuđenih, ali i Više javno tužilaštvo u Beogradu na oslobađaji deo u odnosu na Miljanu Kecmanović koja je oslođena za krivično delo nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija.
Apelacioni sud bi trebalo da zakaže sednicu za razmatranje tih žalbi.
(Nezavisne) Foto: Tanjug
Komentari / 2
Ostavite komentarOli
03.05.2025 10:57Strasno,jadni roditelji nastradalih ucenika,monstruma ubicu i roditelje mu zatvorito dozivotno,guj🙏
ODGOVORITE🙏🙏🙏🙏
03.05.2025 13:07Današnji dan treba da je Dan žalosti u cijelom regionu! Grubo prekinuti životi,nevine djece od strane bahatog balavog monstruma koji je mislio da će proći nekažnjeno! Roditelji bliski vlasti , monstrum arogantan,nedodirljivi! I tako bi na žalost i bilo,jer je u početku sve vodilo ka zataškavanju da roditelji ubijene djece nisu tražili pravdu za svoju djecu ! Ugledni doktor i ugledna profesorica,naučnica,svojim metodama oslobađanja od stresa napravili čudovište koje je sebi dalo za pravo da pobije djecu!!! Strašno! Ne daj Bože nikome! Roditeljima da Bog da snage da nauče živjeti da strašnim gubitkom a malim Anđelima i njihovom čika Draganu neka je laka crna zemlja!🙏🙏🙏🪽🪽🪽😢😢💔💔💔
ODGOVORITE