Šta BiH da očekuje nakon dolaska novog kancelara Njemačke?
Dolaskom Fridriha Merca na mjesto njemačkog kancelara i nakon formiranja nove vlade, odnos te zemlje prema situaciji u BiH i uopšte na Balkanu, ne bi trebalo značajnije da se mjenja, smatraju dr Dušan Dostanić, naučni saradnik Instituta za političke studije i Petar Ćurčić, istraživač Instituta za evropske studije, koji su bili gosti emisije “Globalno BN televizije”.
Republika Srpska 16.04.2025 | 22:40
Prethodna njemačka vlada je pala jer je Olaf Šolc bio vjerovatno najnepopularniji kancelar u istoriji Savezne republike Njemačke, smatra dr Dušan Dostanić.
“Građani su na izborima jasno rekli da ne žele takvu politiku i da ne žele socijaldemokrate u vlasti. U normalnim prilikama i u normalnom demokratskom sistemu, očekivalo bi se da stranka koja je tako loše prošla, sa ministrima koji su takođe izuzetno nepopularni. Poruka građana je bila jasna:
”Nećemo socijaldemokrate” i sada se postavlja pitanje da li građani jednu nepopularnu stranku, sa čijom politikom se ne slažu i političare za koje smatraju da su nekompetentni, da li mogu da ih odstrane iz vlasti glasanjem”, rekao je Dostanić.
Novi njemački kancelar Fridrih Merc je političar koji je karijeru gradio u Bundestagu i u evropskom parlamentu. Veoma je bogat. Određeno vrijeme se povukao iz politike, ali je čekao pogodan trenutak da se vrati.
“Nije uspeo da to ostvari kada je Anerget Krampkarenbauer došla, zatim je bio protivkandidat sa Arminom Lašetom pred izbore 2021. godine.
Lašet je tad kao proteže Merkelove dobio te izbore I tek nakon poraza stranke, kada je CDU ostvario istorijski najslabije rezultate, sa 24 posto, izašao je sa svojim programom i dobio unutarstranačke izbore i čekao pogodnu priliku da stranku vrati na vlast, što je na kraju i uradio 2025.”, pojasnio je Ćurčić.
Kada je u pitanju odnos novog kancelara i nove njemačke vlade prema pitanjuma u BiH i regionu, Dostanić i Ćurčić smatraju da tu neće biti većih promjena.
“To je pitanje koje se tiče nadležnosti Republike Srpske i onoga što vlasti u Banjaluci insistiraju, a to je tumačenje izvornog Dejtona.
Sa druge strane Šmitova legitimnost se dovela u pitanje, odnosno Banjaluka insistira na tome, tako da ne treba očekivati da bi sada sa nvim odnosom snaga u Berlinu odnos prema Šmitu trebao da se mjenja.
Mislim da će ovu postavku političku koju imamo, ona se ni u Bosni i Hercegovini neće dramatično promjeniti, smatra Ćurčić.
“Njemačka spoljna politika neće biti skoncentrisana na ovaj region i ne vidim mogućnost da će doći do nekakvog relaksiranja odnosa. Da li će doći do većih pritisaka?
-Čini mi se da ni to nije isključeno, ali bih računao sa ovim da će se nastaviti ovako kako je bil do sada, jer bez obzira što su se promjenili igrači na sceni, ovo je vlada kontinuiteta”, smatra Dostanić.
Gosti emisije Aktuelno BN televizije složili su se oko činjenice da se iz dosadašneg ponašanje nove vladajuće garniture u Njemačkoj ne vidi želja za proširenjem Evropske unije.
(BN)
Komentari / 6
Ostavite komentarЛаушш
17.04.2025 00:43Шта од Германа очекивати, него подлост.
ODGOVORITEViki
17.04.2025 05:34Samo zlo
ODGOVORITESemberijaman
17.04.2025 10:30Predlažem da svi koji su iz Republike Srpske otišli kod Germana ,od kojih se može očekivati samo zlo,u znak protesta, odmah napuste sve Germanske zemlje, u kojima se nalaze,te tako nanesemo neprocenjivu štetu večitom neprijatelju Srba. Mislim da će se Viki i Laušš složiti sa mnom.
ODGOVORITEKmkok
17.04.2025 11:27Ko god da dođe na vlast u Njemačkoj, isto nam se piše... Englezi i Nijemci su pored Jevreja najveće svjetsko zlo...
ODGOVORITEOO7
17.04.2025 12:00Ništa lepo.popznata je "njihova"ljibav ka Srbimai slovenima.
ODGOVORITEBB
17.04.2025 21:52Tesko se nama kad nam švabe dođu da upravljaju nasom drzavom fujj
ODGOVORITE