"Napredak u pregovorima SAD i EU o carinama"
Pregovarači Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije sastali su se više puta i postižu ogroman napredak, rekao je danas ekonomski savetnik Bele kuće Kevin Heset.
Svijet 14.04.2025 | 16:21
''Bilo je mnogo diskusija sa EU. Ostvarujemo ogroman napredak. To će biti veoma dobro za američke radnike, posebno u automobilskoj industriji", rekao je Heset za Foks njuz.
Zvaničnici EU trenutno se nalaze u Vašingtonu na razgovorima o carinama koje je nametnuo američki predsednik Donald Tramp. Tramp je u sredu najavio 90-dnevnu pauzu u vezi sa najstrožim novim "recipročnim" carinama, koje je nedelju dana ranije uveo za skoro sve zemlje sveta uključujući Evropsku uniju.
On je u subotu izjavio da bi mogao da razmotri izuzetke od carina od 10 odsto na robu iz većine zemalja sa kojima SAD imaju trgovinske odnose, mada je naglasio da je to "gotovo minimalna carina" za države koje žele da pregovaraju o trgovinskim sporazumima.
Kao odgovor na Trampov potez, Evropska komisija je saopštila da će, takođe, suspendovati na 90 dana svoje protivmere usmerene prema SAD.
(Tanjug) Foto: Shutterstock.com/Lightspring
Komentari / 3
Ostavite komentarEU
14.04.2025 16:42Pudlica.
ODGOVORITEOlja
14.04.2025 19:37Treba skroz ukinuti carine iz Amerike i iz EU .
ODGOVORITETramp
15.04.2025 18:48To zagovara cedrdeset godina otvoreno bez rukavica i svi su radili na tome ali u rukavicama.Sta se sada svi prave iznenadjeni ako vec nisu "nacitani"...Prije 100 godina se ameri sluzili istim metodama.
ODGOVORITE