Ristović-Krstić pokušava spriječiti izmjene Zakona

Odluke direktorice Instituta za mjeriteljstvo Bosne i Hercegovine Milice Ristović-Krstić kojima je stvorila haos u procesu mjerenja gledanosti TV stanica osporene su pred Sudom BiH čime je potvrđeno nezakonito postupanje rukovodstva ovog Instituta koji je pod "lupom" od samog imenovanja.

Republika Srpska 09.04.2025 | 21:21
Ristović-Krstić pokušava spriječiti izmjene Zakona

Umjesto otklanjanja nedostataka u radu i pokušaja stabilizacije tržišta, Bosna i Hercegovina ostaje jedna od rijetkih zemalja u svijetu u kojoj nema podataka o gledanosti TV stanica. Direktorica Milica Ristović Krstić, nakon odluke Suda BiH, kojima su osporeni pravilnici kojima je uskratila pravo jedinoj ovlaštenoj Agenciji za mjerenje gledanosti Audience Measurement (AM) da se bavi tim poslom, sada preduzima nove, za mnoge vlasnike medijskih kuća, sporne odluke.

Još nisu stvoreni uslovi da se počne sa mjerenjem gledanosti, jer prema pojedinim saznanjima Ristović – Krstić ne donosi pravilnik o mjeriteljskim laboratorijama, pa je industrija i dalje bez mogućnosti da dobija rezultate mjerenja.

Ristović – Krstić je kadar SNSD-a, pa je zbog sumnji da posao mjerenja gledanosti želi namjestiti firmama bliskim vlasti u Republici Srpskoj saslušana pred komisijom za borbu protiv korupcije. A vlasnici medija upozoravali su da je aktuelna direktorica pod direktnom kontrolom rukovodstva SNSD-a, koji, kako su tvrdili, želi uništiti nepodobne medije.

“Nikada ovoliko nisu bili srozani i dovedeni u situaciju da ih jedan pojedinac (Milorad Dodik, op. a), željan profita i moći, dovede pred bankrot. Zarobio je državu, ali nije medije. Sada su na red došli i mediji. Mediji moraju da se trgnu iz ove agonije i da zajedno sa udruženom medijskom industrijom izaberu novog istraživača onako kako to radi cijeli svijet bez države, njenih ograničenja i političkog utjecaja”, rekao je ranije za “Oslobođenje” vlasnik BN TV Vladimir Trišić.

Nakon uočenih nepravilnosti te očite mogućnosti da u procesu izbora Agencije za mjerenje gledanosti velika ovlaštenja ima pojedinac, u ovom slučaju direktorica Ristović – Krstić odlučeno je da se ide u izmjene Zakona o mjeriteljstvu. Međutim, u Institutu se, prema saznanjima, pokušavaju mobilizovati zaposleni, kako bi se spriječilo usvajanje Izmjene zakona. Pritisak na zaposlene rezultirao je dopisom koji je upućen članovima kolegija oba Doma te poslanicima i delegatima.

“Predložene izmjene ne poboljšavaju postojeći Zakon u dijelovima kojima treba poboljšanje zbog izmjena u relevantnim EU propisima, već ga čine rigidnim i restriktivnijim. Otežavaju rad Instituta, pretvarajući ga u zamrznutu, birokratsku instituciju što nije njegova uloga te bi cijeli sistem mjeriteljstva u BiH učinio neefikasnim”, navodi se u dopisu upućenom iz Instituta na adresu bh. parlamentaraca.

Međutim, upravo su iz Evropske unije upozorili na potrebe Izmjena zakona te njegovo usklađivanje s evropskim propisima. I ranije su pojedini članovi komisije za borbu protiv korupcije tvrdili da postoji otpor prema usvajanju Izmjena zakona te da to predstavlja strah da se pojedincu uzmu ovlaštenja.

“Strah od oduzimanja privatnih nadležnosti pojedinaca, koji očigledno koriste postojeće zakonsko rješenje koje je loše, bez obzira na to ko je direktor i da ga prilagođavaju nekim ličnim interesima koji će biti iskorišteni za obračun sa medijima”, rekao je Branislav Borenović, predsjedavajući Komisije za borbu protiv korupcije.

U slučaju izmjena Zakona spriječila bi se mogućnost da pojedinac odlučuje o tome ko će i na koji način vršiti mjerenje gledanosti, a tim poslom bavila bi se struka, kao što je slučaj u brojnim zemljama svijeta. S druge stranke, spriječila bi se mogućnost korupcije i političkog uticaja na proces izbora Agencije, a samim tim bi se sačuvala i nezavisnost i sloboda medija.

(N1) Foto: Patrick Daxenbichler / Panthermedia / Profimedia

Komentari / 1

Ostavite komentar
Name

Ovo

09.04.2025 22:14

Je mafijaska drzava kojom vlada jedan mafijas okruzen poslusnicima koji igraju kako on svira,treba njih sve u Vojkovice na visegodisnje robije

ODGOVORITE