Carine koje je uveo Tramp zvanično stupile na snagu, uključujući tarifu od 34% za BiH
Carine koje je na robu koja se uvozi u SAD uveo američki predsjednik Donald Tramp i zvanično su stupile na snagu od ponoći.
Svijet 09.04.2025 | 07:41
Roba iz više od 60 zemalja na svijetu od danas je predmet carinjenja u iznosima od 10 do čak 104 posto, koliko iznosi najveća tarifa koju je dobila Kina.
Pojedine carine su već stupile na snagu 2. aprila, kada je Tramp održao govor u Bijeloj kući gdje je najavio ovu promjenu u ekonomskoj politici SAD-a.
Tramp je Kini već uveo carinu od 20 posto na početku mandata zbog njihove uloge u prodaji i krijumčarenju sintetičkog narkotika fentanil, te je na to dodao 34 posto "recipročne" carine tokom svog govora 2. aprila, uz dodatnih 50 posto zbog činjenice da je Kina identičnom carinom odgovorila na njegovu najavu.
Konzumenti u SAD-u su već osjetili efekat carina, imajući u vidu da su im narudžbe s Temua i Sheina bile skuplje zbog carine prema kineskoj robi.
Uz to, carine su dobili i dugogodišnji partneri SAD-a poput Evropske unije. Roba iz EU koja se uvozi u Ameriku biće carinjena u iznosu od 20 posto.
U ovaj paket uključena i Bosna i Hercegovina, a roba iz naše zemlje je predmet carine od 34 posto.
Prema pisanju Axiosa, a koji citira Yale Budget Lab, Trampove carine će prosječno američko domaćinstvo koštati 3,800 dolara godišnje.
Isto tako, procjenjuje se da će carine imati najveći uticaj na industrije pametnih telefona, dijelova za avione, video-igre, dijelove za kompjutere te odjeću.
(Klix)
Komentari / 5
Ostavite komentarXY+
09.04.2025 08:50Taj idiot, nezna ništa drugo osim carine uvoditi.Još su gori idioti koji su ga birali.
ODGOVORITEKvrgonja
09.04.2025 09:05Diktator veci od Dodika,ludak
ODGOVORITEA klosarac
09.04.2025 09:23Korumpiranu nepidmeni kvazi politicar uvodi sankcije Americi na podlizivanje
ODGOVORITESrbo
09.04.2025 09:44Joj što smo se veselili njegovom izborom, samo zamajavanje glupog i prodanog naroda za siću.
ODGOVORITEMujaga
09.04.2025 10:54svi se sada veselimo i to uz muziku do bola. Ma Federaciji je i onaj ludi Bajden dobar bio. Nije znao sta su porezi. 😁