Ko daje zadnju riječ o minimalnoj plati? Šta kaže zakon?

Zadnju riječ o predloženoj minimalnoj plati za radnike u Republici Srpskoj daće sistematizacija plata u firmama koja je propisana Zakonom o radu RS.

Republika Srpska 28.01.2025 | 08:41
Ko daje zadnju riječ o minimalnoj plati? Šta kaže zakon?

Barem tako djeluje iz izjava predstavnika poslodavaca i sindikata koji su prisustvovali sjednici Ekonomsko-socijalnog savjeta Republike Srpske, održanoj u subotu. 

Zoran Škrebić, predsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske, rekao je za "Nezavisne novine" da svaka firma koja ima više od 15 zaposlenih mora  imati sistematizaciju radnih mjesta, što je zakonska obaveza.

"U tom pravilniku se radi i opis radnog mjesta, odnosno šta treba da se radi i na osnovu tog opisa propisuje se potrebna škola za tu stručnu spremu i to radno mjesto. Mora se dobro razlikovati stručna sprema i školska sprema.  Ako je sistematizacijom propisano da je za to i to radno mjesto potrebna, na primjer, trogodišnja škola, bez obzira na to što taj radnik ima fakultetsku diplomu, vi radite posao kvalifikovanog radnika i imate platu kvalifikovanog radnika i u svakoj firmi je tako. To je uređeno dosta ranije, ali se do sada nije pričalo o tome. Kada se radnik prijavljuje u Poresku upravu Republike Srpske, vi pišete šta radnik ima od diploma, ali isto tako prijavljujete koja je stručna sprema propisana za to radno mjesto. Znači, na primjer, ako je radnik visokoobrazovan, ali je za radno mjesto na kojem radi potrebna srednja stručna sprema, onda će taj radnik imati minimalnu platu od 1.000 KM, a ne 1.300 KM. Tako zakon kaže", objašnjava Škrebić.

Slično kaže i Željko Tepavčević, predsjednik Konfederacije sindikata Republike Srpske, koji ističe da je firma koja ima više od 15 zaposlenih obavezna da donese pravilnik o sistematizaciji radnih mjesta.

"Jedna od kategorija, pored opisa poslova na tom radnom mjestu, jeste i stepen stručne spreme. Tu kontrolu sistematizacije vrši Ministarstvo rada, a u sprovođenju pravilnika da li je neko sa VSS ili srednjom stručnom spremom kontrolu vrši Poreska uprava RS. Svi ti podaci su objedinjeni u Poreskoj upravi i na taj način se vrši kontrola da li je neki privrednik zloupotrijebio ovakvu diferenciranu najnižu platu. 

Ne možete vi neko radno mjesto gdje je VSS u pravilniku staviti da je to srednja stručna sprema. Ovo je oblast koja do sada zbog najnižih plata nije bila pominjana. Prevashodno će se raditi analiza primjene pravilnika svih poslodavaca koji imaju više od 15 zaposlenih. Dok je bila jedna jedinstvena najniža plata, nije se obraćalo puno pažnje na ovo pitanje. Ovo je možda i suštinsko pitanje, jer kako je neko mogao sa minimalcem držati nekoga sa visokom stručnom spremom", istakao je Tepavčević i dodao da bi Vlada RS trebalo da usvoji ove prijedloge do kraja januara. 

Naime, kako piše u Zakonu o radu Republike Srpske, poslodavac koji ima u radnom odnosu više od 15 radnika zaposlenih na neodređeno vrijeme dužan je da donese i na odgovarajući način objavi pravilnik kojim se bliže uređuje unutrašnja organizacija i sistematizacija poslova i radnih zadataka.

Ovo praktično znači da će se plata isplaćivati od opisa posla zaposlenog, a ne od stručne spreme radnika.

Prema ovom zakonu, neko ko je visokoobrazovan, ukoliko radi na, na primjer, poslu cijepanja drva u firmi, on će primati platu koja je predviđena za to radno mjesto, odnosno 900 KM. 

Podsjećamo, Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, izjavio je nakon sastanka Ekonomskog-socijalnog savjeta u subotu da se mora održati socijalni dijalog i da je jedina dilema sastanka bila u diferencijaciji, odnosno šta znači srednje obrazovanje. 

"Ostao je prijedlog da Vlada Srpske usaglasi da sa tri godine obrazovanja plata iznosi 950 KM, a sa četiri da to bude 1.000 KM. To jedino nismo mogli dogovoriti, ali ostajemo pri tome da se povećava minimalac.  Predstavnici sindikata su zahtijevali da to bude mnogo veće, ali su pristali na naš prijedlog. Dakle, 1.000 KM je za srednju školu, a 1.300 je za visoko obrazovanje i to je zagarantovana plata, na tu platu idu topli obrok i putni troškovi", istakao je Dodik.

Najnižu platu od 900 KM bi ove godine, ukoliko Vlada RS usvoji ove prijedloge, trebalo da dobijaju nekvalifikovani radnici.

(Nezavisne) Foto: Capital

Komentari / 12

Ostavite komentar
Name

Jaković

28.01.2025 09:12

Šta znači najniža plata šta palamudite ima li iko da obrazloži po tim zakonima šta je plata šta topli obrok šta ostača primanja po zakonu posebna priča su radnici koji primaju plate zakonom o platama,isti imaju minimalac ispod minimalca skicirajte tu je,,nu platu ksko po stavkama bi tebala biti eto je usvojeno samo topli obrok od 01 biće 250 maraka to objasnite jednostavnim šablonom da radnici znaju šta ih čeka a ne u rukavicama ko do sada

ODGOVORITE
Name

Mila

28.01.2025 14:06

Kolika je plata medicinske sestre, ako dobije 1200 a tu je uračunat, topli obrok i minuli rad, zna li neko?

Name

Oko Grom

28.01.2025 16:56

Mini malac 900 = 8 škola + topli itd na to ; Srednja 950 + topli i itd na to ; Visoka 1300 + topli i itd na to ! Tako je opisano akooo usvoje ? E to je VIC ...

Name

00

28.01.2025 09:30

Vi ste gladne azdaje,, sav teret ste prebacili na privatni sektor, unistili ste sva javna preduzeća, a sad unistavate male poduzetnike,, kojih ima u rs, koji sami sebi zaradjuju platu, doprinose i ostale troskove,,,, sa svim ovim nametnuti troskove pola poduzetnike u rs ce zatvoriti svoje poslove,,,, a vama nikad nije dosta, vi trositr milijarde na svoje troskove, automobile, i u svoje dzepove,

ODGOVORITE
Name

Kako da ne

28.01.2025 17:47

U nekim opstinama pola tih firmi je cisto pranje novca od mafije.Sav privatni sektor gde se vrti novac je pod kontrolom politike i mafije.Da bi se bavili uvozom treba Vam veza na carini a, to je politika.Da bi imali firmu,spediciju treba Vam politika i mafija.

Name

Ej

28.01.2025 09:46

Pa zna se ko,baja naravno.Bez njega niko ništa ne sme doneti,zaključiti,ugovoriti..Čovek se trpa u meša u sve a ovi odroni ćute i klimaju glavom..

ODGOVORITE
Name

Lopovi botovski

28.01.2025 12:42

Zatvoricu radnje ostace ljudi bez posla nekava ide na dusu lopovi SNSD ovi Fuj...radim 35 godina i nemozese vise izdrzati gire nego u ratu

ODGOVORITE
Name

Major

28.01.2025 13:47

A lopova, sto su donijeli odluku, cuj min.plata za str.spreme sa toplim obrokom, regresom i put.troskovima je recimo za SSS 1000 km, kad izbijes ove dodatke minimalac za SSS je najvise 600 km, i mi smo kao stabilan entitet. Pa glasajte polupismeni opet za njih, nigdje glupljeg naroda od nas Srba. Pametni su otisli jos davno pa nemoze niko da organizuje ni opravdane proteste.

ODGOVORITE
Name

Marko

28.01.2025 13:52

Kako na topli obrok toliki porez? Radniku 11.5 km a drzavi 9. A ko ima menzu nema porez? Ili namjesteni ketering opet nema poreza?

ODGOVORITE
Name

borac

28.01.2025 15:16

Cudno pitanje pa Dodik sve odredjuje.

ODGOVORITE
Name

Super

29.01.2025 12:06

U aprilu 10 posto povecanje na 900 km iznosi 90 km a na 8 000 km 800 km znaci ovi gore povecaju sebi platu jednog radnika pa gdje to ima???Narode uz duzno postovanje vase glave su samo za sisanje i nista vise...

ODGOVORITE
Name

Pricekajte

29.01.2025 14:33

Dali su bankama rok da vrate pare za 3 mjeseca to ce biti taman kad bude trebalo to povecanje od 10 posto banke naravno da to nece uciniti pa ce onda biti e banke su krive prolongiracemo to povecanje dok banke ne vrate pare itd itd...

ODGOVORITE