U Republici Srpskoj maloljetnici vlasnici 24 firme
U Republici Srpskoj 24 maloljetne osobe su vlasnici ili suvlasnici u poslovnim subjektima, potvrđeno je za "Nezavisne novine" iz Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge (APIF).
Bosna i Hercegovina 28.01.2025 | 07:18
Do vlasništva najčešće dolaze nasljeđem, a do prvih samostalnih odluka tek sa napunjenih 18 godina.
Naime, nemaju ličnu kartu, ne mogu da polože vozački ispit, kupe alkohol ili cigarete, učestvuju u igrama na sreću, ali mogu da budu vlasnici ili suvlasnici firme.
Advokat Miloš Stevanović kazao je za "Nezavisne novine" da maloljetnici mogu biti vlasnici firmi, vlasnici nekretnina, kao i vlasnici vozila.
"Iako je lice maloljetno, ono ima pravo da bude vlasnik, ali raspolaganje imovinom maloljetnika je uglavnom ograničeno", kazao je Stevanović.
Ekonomista Milenko Stanić ističe za "Nezavisne novine" da, kada se maloljetna djeca imenuju za vlasnika nekog preduzeća, to je pokušaj da se putem vlasništva prikriju imena stvarnih vlasnika, ali i ulagača kapitala.
"Obično se radi o funkcionerima, onima koji rade sa državom i upravljaju značajnim finansijskim tokovima. Često ta sredstva nisu prikupljena na realnoj osnovi, to je uglavnom na osnovu netransparentnih poslova dobijen značajan iznos kapitala", kazao je Stanić.
Dodao je da se na ovaj način pokušava prikriti stvarni nosilac i vlasnik kapitala, pa Stanić ističe da tako kao nosioce koriste ne samo djecu, nego se to širi na porodični krug, a u posljednje vrijeme je bilo situacija da se vlasništvo prenosi čak i na pojedine radnike koji su pod punom kontrolom vlasnika preduzeća.
"Zašto neko upiše maloljetnika kao vlasnika neke firme? Ne vidim drugi razlog nego pokušaj da se sakriju imena stvarnih vlasnika kapitala", kazao je Stanić.
Kako je rekao, postoje i slučajevi kada su ljudi izrazito bogati pa, kako kaže, za neki rođendan djetetu poklone preduzeće ili udio u preduzeću.
"Mi nemamo slučaj kao što je u pojedinim evropskim zemljama gdje je pitanje nasljeđa visoko oporezivo, ali i ovdje bi tako trebalo da bude da putem visokih poreza smanjimo startnu poziciju da neko bude prebogat u društvu zato što potiče iz izuzetno imućne porodice, a da ne mora da radi i stvara ništa, a ima ogromno bogatstvo", kazao je Stanić.
Prema njegovim riječima, postoje i situacije kada se bogatstvo u nekim slučajevima prenosi na malu djecu, iako oni ne mogu učestvovati u platnom prometu do punoljetstva.
"Međutim, to sigurno opterećuje ekonomski i takvu djecu i od njih prave nesposobne ljude, a ne sposobne preduzetnike", kazao je Stanić.
Kako je rekao, na ovakav način se maloljetnicima postavljaju visoke osnove, da su oni pripadnici jednog sloja društva koje ima izuzetno bogatstvo i da je to "njima suđeno".
"Često ta djeca nisu sklona velikom radu", kazao je Stanić i istakao da koliko je dobro djeci obezbijediti neku imovinu, toliko je i loše, jer će od njih sigurno mali broj postati pažljiv član društva.
Sociolog Vladimir Vasić kazao je za "Nezavisne novine" da je BiH država u kojoj je sve moguće pa tako i da maloljetna djeca budu vlasnici firmi kojima ne mogu upravljati.
"To je jedna velika zamka savremenog društva, gdje smo svi isti i gdje smo svi ravnopravni, da postoji jedna klasa - ne postoji jedna klasa, u suštini smo različiti", kazao je Vasić i istakao da djeca osjete te razlike i da vrlo lako izražavaju tu podijeljenost u društvu.
(Nezavisne) Foto: BN, arhiv
Komentari / 13
Ostavite komentarMile
28.01.2025 07:32Ima i prestari osoba koje su vlasnici firmi koje neznaju dali su posle ili dosle ali je na njih firma upisana kao kod Milana Dakica i drugih
ODGOVORITEMilan
28.01.2025 07:36Samo otidjite na Zlatibor,pa ce te videti kolio apartmana imaju maloletna djeca.
ODGOVORITEХмм
28.01.2025 09:13Што да идемо ако знаш.. реци колико?
Zizi
28.01.2025 07:49To je pranje para i lopovluk. U Holandiji ako roditelj pokloni € 100000 onda se oko € 20000 platiti porez. Djed moze svakom unuku pokloniti jednom u godi € 2560 bez poreza. Vlasnik vozila ne moze biti onaj ko nema vozacku. Kod nas samo lopovluk i nema porezne kontrole.
ODGOVORITEre
28.01.2025 16:51Druze, porez je krađa i lopovluk. Razmisli malo sta govori š, zašto da plaćaš reket za svoj novac koji si zaradio svojim radom, trudom i znanjem? Porez je neviđen lopovluk ,otimačina pod pretnjama, silom i ugrožavanjem slobode drugih ljudi. To je necivilizovano... Zavrni rukave i zaradi za sebe, ne otimaj od drugih.
Sg Romanija Sokolac
28.01.2025 08:14Maloljetni sin Strahinje Basevica ima placeve na Romaniji i razne nekretnine
ODGOVORITEre
28.01.2025 09:21Treba vas sve u zatvore silom , gdje burle milijarder vlada tu je teški po cijeloj RS kriminal, a ti narode srbuj sa praznim stomakom kod burle i njegovi popova u ovakoj RS.
Pobogu predratni
28.01.2025 10:17GOLOGUZANI PODSRANARI!! Novopeceni milijarderi milioneri multimilioneri prljavi kapital deponuju u sigurne baze! Pravisudje spava !! Porijeklo kapitala ne postoji! Zlocin!!! Prljavi kapital svud oko nas!! Nevjerovatno! Avioni jahte rancevi stanovi kuce firme racuni tejucu! Sve kriminalno pljackano otimano kapital stecen id 1990 godine prljavi politicari i prljavi orivatnici upisali na babe djedove djecu supruge tipa mitrovici itd komsije podobne papke javni i tajni racuni od Rusije do kipra srbije madjarske emirata dubajiaaaa afrike !! Potrpali djecu unuke praunuke rasporedili da sakriju tragove pljacke i zakonima svojim pokrili! Masljdstvom poklonom orljavim!!!! A ko pklanja daruje pokradeno a svi pre rata bez kapitala !!! Pljacka pocetkom rata krenula i gruntovno orepisanoooo gruntivnice lopovaaa
ODGOVORITEM.S.P.
28.01.2025 10:17Fukare se obogatile na pljacki krijuci se iza srpstva. Pojedini borci, koji su im stvorili teritoriju za pljacke i lopovluke, nemaju hljeba jesti. To je ta dicna Srpska Republika.
ODGOVORITEmile
28.01.2025 10:37Sramno je da vlast nije uspela da sacuva Republiku Srpsku.Treba da odgovara pred sudovima Srpske zbog izdaje Srpske . Vlast je hulja koja dobro zbori al nitkovski radi .
ODGOVORITESloboda
28.01.2025 11:45Ima svega kriminala najviše
ODGOVORITEE takoMice
28.01.2025 14:59MICICA! naslednuci dijele prljavi kapital pioniti milioneri nastavkjaju bahacenje paraziti bsz znanja bez nirala milioneri prljavi!
ODGOVORITEbb
28.01.2025 16:06KAD PROČITAM MILOŠ STEVANOVIĆ ADVOKAT , DOBIJEM NAGON NA POVRAĆANJE.
ODGOVORITE