Tramp traži ostavke od karijernih diplomata Amerike
- Veliki broj visokih karijernih diplomata podnosi danas ostavke u Stejt departmentu nakon što su dobili uputstva da to urade od pomoćnika novoizabranog predsednika Donalda Trampa, izjavila su za "Vašington post" tri neimenovana američka zvaničnika upoznata sa tim pitanjem.
Svijet 20.01.2025 | 10:17
Prisilni odlasci, koji imaju za cilj da se uspostavi odlučujući prekid sa administracijom dosadašnjeg predsednika Džozefa Bajdena, dovešće do toga da diplomatsku službu napuste odlikovani veterani kao što su Džon Bas, podsekretar za upravljanje i vršilac dužnosti podsekretara za politička pitanja, i Džef Pajat, pomoćnik državnog sekretara za energetske resurse, rekli su zvaničnici.
Naveli su da Trampov zahtev za ostavke najviših diplomata ukazuje na želju da se brzo promeni sastav Stejt departmenta.
Ključni Trampovi planovi uključuju nametanje visokih carina Kini, Kanadi i Meksiku, okončanje rata u Ukrajini, učvršćivanje primirja između Izraela i Hamasa i deportovanje iz SAD miliona imigranata bez dokumenata.
Trampov tim je u petak jasno stavio do znanja mnogim službenicima u Stejt departmentu koji rade kao pomoćnici sekretara i na drugim visokim pozicijama da neće biti potrebni nakon što on zvanično danas preuzme dužnost.
Novi američki državni sekretar Marko Rubio rekao je da Stejt department treba da da prioritet Trampovoj agendi "Amerika na prvom mestu" i obećao je da će resor "ponovo učiniti relevantnim".
(Tanjug) Foto: AP
Komentari / 11
Ostavite komentarVera
20.01.2025 10:44Zar nije Burlo na prvom mjestu? Mi smo očekivali da ukidanje sankcija Burli i ostalim lopovima u RS bude prioritet. Pa zašto je Burlonja stavljao crveni kačket na glavurdu i zastavu USA na zgradu Predsjednika RS? Brate Orbane, daćemo ti Elektroprivredu, interveniši.
ODGOVORITERatkovac
20.01.2025 11:29Kakav Burle,kakva šumska..tolike milione je dao za reklamu svom predstavništvu u Vašingtonu a oni ni karte nisu mogli da mu obezbrde na ustoličenju Trampa
USA
20.01.2025 11:41Burlinjo je gotov. Njemu ne može ni Trump pomoći. Robija mu ne gine kao i njegovim sektašima.
Miroslav
20.01.2025 10:50Izgleda dosao kraj, i "ambasadoru" u dejtonki?
ODGOVORITEUh
20.01.2025 12:10Dat ce mu Giga Robija kravatu da ide kod Trumpa
Miroslave
20.01.2025 14:49Pa Marfiju istice mandat ove godine, svakako se ceka da Tramp odobri novog ambasadora.
Nostradamus
20.01.2025 11:15Nadam se da nece sledece biti ono cuveno spaljivanje knjiga u „Kristalnoj noci“ i marsiranje sa svastikama, he, he, he?. Stize nam izlapeli Tramp sa svojim suludim idejama.
ODGOVORITEStojan
20.01.2025 11:56Baš tako nešto, ali vrlo privremeno. Tramp je narcisoidni sociopata koji samo zna da ponavlja, makar bile obične budalaštine tipa invazije na Grenland. Zvuči paradoksalno ali "njegovu" MAGA je stvorio čovjek iz tzv duboke države, bez koje Amerika nije država, pa je sve pod kontrolom tih ljudi a ne Trampa kojeg žele vidjeti donjeg. Dedi treba neko za kim će samo da ponavlja,bez njih on je donji.
re Nostradamus
20.01.2025 12:55Ne moj lupetati!
borac
20.01.2025 12:05Citam Tramp ce raditi bez plate dali ce ga Dodik slijediti?Kacket je nosio a dali ce se odreci i plate vidjecemo.
ODGOVORITERe
20.01.2025 16:06Kaže se,nemoj