Ranije pripremljen pad Asadovog režima u Siriji (VIDEO)

Prekompozicija moći na Bliskom istoku, započeta još napadom Hamasa na Izrael 7.oktobra, dovela je i do poslednjih dešavanja u Siriji, kada je svrgnut predsjednik te zemlje Bašar Al Asad, koji je nakon toga u Rusiji dobio politički azil.Sagledavajući sve okolnosti, kod javnog mjenja, ali i na globalnom nivou, postoji naivnost da će promjenom administracije u Vašingtonu, doći do uspostavljanja mira u godini pred nama, rečeno je u emisiji Globalno BN TV.

Svijet 18.12.2024 | 21:41
Ranije pripremljen pad Asadovog režima u Siriji (VIDEO)

Brzi pad režima bivšeg sirijskog predsjednika Bašara Al Asada bio je daleko ranije pripremljen, jer su u pitanju velike geopolitičke trgovine, da bi se sve dogodilo odjednom, smatra Draško Aćimović.

”Ministar spoljnih poslova Turske je prethodno obavio razgovore s Rusijom, sa Iranom, sve je ranije bilo pripremljeno. Nemoguće je uraditi tako velike geopolitičke promjene da nije izdogovarano između svih.”

Uspostavljanjem nove Sirije, Rusija je doživjela strateški poraz, izgubivši svoje baze u Latakiji i Taurusu, kaže Rašeta, podsjećajući na izjavu čelnika islamističke organizacije Muhameda el Džolanija, da slobodna Sirija ne smije biti dom stranih baza.

”Ukoliko Džolani uspije da formira tranzicionu Vladu koja će omogućiti povratak izbjeglica iz Turske nazad u Siriju i jedan vid stabilnosti, onda  svakako potreba za prisustvom turskih trupa u Siriji nestaje.Ukoliko bude postojala neka inkluzivnija valast u Siriji od ove koja je bila, neće biti toliko potrebe ni za  američkim prisustvom“, rekao je Dragoslav Rašeta.

Pitanje podrške u Blisko-istočnom sukobu, ali i sukobu Ukrajine i Rusije, izuzetno je prisutno u BiH, kaže Aćimović.

”Otvorena podrška iz Republike Srpske Rusiji u ratu između Ukrajine i Rusije i sa druge  strane otvorena podrška Federacije Ukrajini, vidite u sve jednom konfliktu koji se trenutno dešava u svijetu, BiH ima podjelu i jasno pokazuje tu podjelu koja je sve izraženija.”

Hoće li 2025.godina biti godina mira ili godina eskalacije na svim postojećim žarištima, sagovornici emisije su ocjenili:

”Nisam toliko optimističan da 2025. godina može biti godina mira, ali će svakako biti odlučna i presudna godina za dalji tok rata i mogućih mirovnih pregovora.”, rekao je Rašeta.

”Za Rusiju bi u ovom momentu bilo jako povoljno da dođe do jednog primirja u kojem bi oni uspjeli da konsoliduju rezerve, odnosno da počnu da ih iskorištavaju, ne samo da  su ih osvojili”, kaže Aćimović

Prisustvo Ukrajine u NATO Alijansi, u nadolazećoj godini biće glavni faktor koji će odlučivati o miru, zaključili su sagovornici emisije Globalno.

(BN)

Komentari / 4

Ostavite komentar
Name

MeNAGER

18.12.2024 23:27

Znaju li svi ovi strucnjaci koji su kriteriji za ulazak u NATO Al ajde da i to stavimo po strani opet stoji to da sve i jedna clanica NATOa koja bi glasala za ulazak Ukrajine u NATO samim tim prihvata da udje u rat sa Rusijom i to istog momenta Neznam kojoj drzavi bi islo u prilog da udje u rat sa Rusijom bez potrebe

ODGOVORITE
Name

yu

19.12.2024 16:59

Ovi strucnjaci ko baba Vanga sve znaju,ona unapred a ovi unazad.

Name

Ko su

19.12.2024 15:00

Okupatori koji su izvrsili agresiju na Siriju,to izustite,a ne nabrajanja po narativu?!

ODGOVORITE
Name

NATO je u Ukrajini

19.12.2024 15:02

I ratuje u Ukrajini,moze samo da izadje sa toga prostora ili nestane....

ODGOVORITE