Sankcije Dodiku nisu samo predstava za javnost, one utiču na sve nas: ‘Pljačka svoj narod, dok prijeti secesijom’
Sankcije koje su nametnute Miloradu Dodiku, lideru Republike Srpske, imaju više posrednih efekata na građane Bosne i Hercegovine. Samo su SAD i Velika Britanija uvele sankcije Dodiku. Evropa, kojoj težimo, ne. Kako te sankcije mogu uticati na svakodnevni život ljudi u zemlji?
Republika Srpska 19.09.2024 | 14:01Bosna i Hercegovina, kao zemlja u tranziciji s kompleksnom političkom strukturom, suočava se s brojnim izazovima u svojoj ekonomskoj politici. Među tim izazovima su i međunarodne ekonomske sankcije koje značajno utiču na njen privredni sektor, trgovinske tokove, investicije i trgovinske sporazume.
“Sjedinjene Američke Države uvele su sankcije protiv mreže kompanija povezanih s Miloradom Dodikom, optužujući ga za dugogodišnje finansijsko bogaćenje na račun vlastitog naroda. Prema saopštenju, Dodik je kroz svoje aktivnosti godinama pljačkao narod, dok je istovremeno svojim secesionističkim izjavama ugrožavao stabilnost i sigurnost Bosne i Hercegovine”, piše Projekat za izvještavanje o organiziranom kriminalu i korupciji (OCCRP).
Sjedinjene Američke Države proširile su 18. juna, crnu listu OFAC-a dodajući sedam firmi koje se povezuju sa porodicom predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika. Tih sedam kompanija samo u prošloj godini ostvarile su prihod od nevjerovatnih 143.782.377 KM, odnosno više od 73,4 miliona eura i ostvarile dobit od ukupno 31.992.292 KM, odnosno16,3 miliona eura.
Prije svega, američke sankcije nisu bezazlene
Američke i birtanske sankcije su instrument spoljne politike koje koristi vlada Sjedinjenih Američkih Država i Ujedninjenog Kraljevstva kako bi izvršila pritisak na entitete, pojedince, bili oni iz svijeta politike ili biznisa i potaknula promjene u njihovom ponašanju. Ove sankcije obično uključuju ograničavanje ili zabranu trgovine, finansijskih transakcija ili drugih oblika ekonomske interakcije s ciljem postizanja određenih političkih ili sigurnosnih ciljeva.
Za Forbes BiH je to i ekskluzivno pojasnio i američki ambasador u Bosni i Hercegovini, Michael Murphy, i pojasnio da će Sjedinjene Američke Države uvijek štititi svoje interese na Balkanu dok je u fokusu javnosti bio verbalni rat predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i upravo američkog ambasadora. Ambasador ga optužuje da ekonomski uništava entitet, a da najgore tek slijedi, Dodik to sve negira.
Pravila koja regulišu bankarske transakcije s osobama na crnoj listi mogu se razlikovati ovisno o jurisdikciji i vrsti sankcija. U nekim slučajevima, banke mogu biti dužne blokirati ili zatvoriti račune koje povezuju s osobama ili entitetima na crnoj listi.
Milorad Dodik se suočava se s hitnom potrebom pronalaženja rješenja za osobe i firme čiji su bankovni računi ugašeni zbog američkih sankcija. Ovo pitanje postaje sve urgentnije kako vrijeme prolazi.
Osim sankcionisanih političara u Republici Srpskoj, Milorada Dodika i njegove djece, kao vlasnika firmi, sankcije su ranije izrečene i visokopozicioniranim ličnostima političkog života u drugom bh. entitetu, a na spisku su se osim premijera Federacije BiH Fadila Novalića, našli između ostalih i bivša glavna tužiteljica Tužilaštva BiH Gordana Tadić kao i bivši direktor Obavještajno sigurnosne agencije OSA, Osman Mehmedagić. Razlozi za sankcionisanje različiti su, i odnose se ili na podrivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma ili korupciju, ili pak oboje.
Osim što im se zamrzava imovina u Americi, ukoliko je imaju u toj zemlji, takođe se zabranjuje svim američkim firmama i američkim pojedincima da posluju sa firmama i osobama pod sankcijama. Takođe, zabranom su obuhvaćene i inostrane banke, koje po zakonu ne mogu blokirati sredstva sankcionisanim firmama, a koje se nalaze na računima njihovih banaka, ali ne smiju dalje poslovati sa sankcionisanima. I u tom pogledu, banke već zatvaranjem računa blokiranim firmama i sankcionisanim licima svjedoče da slijede ove odredbe.
Osim Infinity grupe u posljednjem paketu sankcija našle su se još i firme: Prointer ITSS, Sirius 2010 i Una World Network, Infinity Media, K-2 audio usluge, Kaldera Company.
Uticaj na građane: Smanjena međunarodna podrška i investicije
Jedan od glavnih efekata sankcija na Dodika je moguće smanjenje međunarodne podrške i investicija koje dolaze u Bosnu i Hercegovinu. Sankcije često dovode do smanjenja povjerenja međunarodnih investitora, što može za rezultat imati smanjenjem stranih investicija u zemlji. Ove investicije su ključne za ekonomski razvoj i zapošljavanje, pa njihovo smanjenje može dovesti do usporavanja ekonomske aktivnosti i smanjenja prilike za nova radna mjesta, što direktno utiče na životni standard građana.
"Stepen korumpiranosti Dodikove porodice takođe je izazvao zabrinutost među državama koje su zainteresovane za strana ulaganja u RS, što je neke od njih navelo da se uzdrže od toga jer vjeruju da bi bilo kakva finansijska pomoć vjerovatno završila u rukama Dodika i njegove porodice, a ne u institucijama RS.”, piše Ambasada SAD-a u BiH.
Povećana politička nestabilnost
Sankcije na političke lidere kao što je Dodik mogu povećati političku nestabilnost unutar zemlje. Kada su visoki politički funkcioneri podložni sankcijama, to može dovesti do političkih sukoba i povećanja tenzija među različitim etničkim grupama i političkim partijama. Ova nestabilnost može otežati provođenje važnih reformi i donošenje odluka koje su ključne za poboljšanje životnih uslova građana.
"Moj prijedlog zakona, Zakon o očuvanju Dejtonskog mirovnog sporazuma putem sankcija, nametnuće i kodifikovati sankcije protiv negativnih aktera poput Milorada Dodika u BiH, koji nastavljaju svoju agendu secesionizma, korupcije i destabilizacije”, Ann Wagner, kongresmenka u američkom Kongresu.
Uvodne riječi američke kongresmenke Ann Wagner na saslušanju komiteta za spoljne poslove donjeg doma ovog zakonodavnog tijela, gdje je održana rasprava o Bosni i Hercegovini, bile su jasne: “Daytonski mirovni sporazum je konstantno pod napadima predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika. Za njegove radnje nema podrške, samo sankcije.”
“Nema podrške za ono što Dodik govori, bilo da je riječ o razdruživanju, nezavisnosti Republike Srpske te bilo kakvom raspadu Bosne i Hercegovine.”, zaključeno je 19. marta.
Ekonomija i socijalne usluge
Iako sankcije ciljaju specifične pojedince, njihovi efekti mogu indirektno uticati na cijelu ekonomiju, uključujući budžet za socijalne usluge. Ako sankcije rezultiraju smanjenjem međunarodne pomoći ili investicija, to može dovesti do smanjenja sredstava dostupnih za javne usluge poput obrazovanja, zdravstva i socijalne zaštite, što može negativno uticati na kvalitet života građana.
Prošle godine je upućen poziv potencijalnim investitorima da izbjegavaju ulaganje u Republiku Srpsku što je dodatno pojačao pritisak na ovaj entitet. Gabriel Escobar je istakao da SAD, u saradnji s EBRD-om, MMF-om i Evropskom unijom, aktivno rade na tome da obustave priliv novca onima koji nanose štetu Bosni i Hercegovini. Uz to, u izvještaju američkog State Departmenta savjtovalo se izbjegavanje poslovanja s entitetima i pojedincima koji se nalaze pod sankcijama.
Ovi međunarodni signali stvaraju ozbiljne poteškoće za Bosnu i Hercegovinu, jer kreditori poput MMF-a i investitori sve češće gube povjerenje zbog političke nestabilnosti i Dodikovih secesionističkih ambicija.
Posljedično, građani bi mogli osjetiti pad kvaliteta života kroz povećanje nezaposlenosti, smanjenje javnih usluga i moguće kašnjenje plata u javnom sektoru. Rast inflacije i manjak stranih investicija mogli bi dodatno pogoršati ekonomske prilike, a uslijed smanjenja priliva sredstava mogla bi uslijediti i povećana zaduženost entiteta, što bi na duže staze donijelo teže ekonomske uvjete.
Socijalna i ekonomska neizvjesnost
Sankcije mogu uzrokovati dodatnu socijalnu i ekonomsku neizvjesnost među građanima, posebno u kontekstu već postojećih ekonomskih izazova u zemlji. Kada politički lideri budu podložni sankcijama, to može uzrokovati zabrinutost među građanima zbog mogućih posljedica na ekonomski razvoj i svakodnevni život, uključujući mogućnost dodatnih ekonomskih problema i smanjenje životnog standarda.
Sankcije mogu povećati ekonomsku neizvjesnost u zemlji, što dodatno opterećuje građane koji se već suočavaju s ekonomskim izazovima.
Ekonomske sankcije i njihov uticaj
Ekonomske sankcije, koje su često nametnute zbog političkih razloga ili ljudskih prava, mogu imati dalekosežne posljedice na ekonomiju zemlje. U slučaju Bosne i Hercegovine, sankcije su se uglavnom odnosile na određene pojedince ili entitete. Ove sankcije uključuju zamrzavanje imovine i zabranu putovanja, što može imati posredan uticaj na ekonomiju, smanjujući mogućnost privlačenja investicija i otežavajući međunarodne poslovne odnose.
Sankcije protiv Milorada Dodika uvedene su zbog njegovih aktivnosti koje su usmjerene protiv osnovnih principa demokratije u BiH. Ove sankcije nisu samo simbolična mjera, već mogu imati dugoročne efekte na ekonomiju zemlje kroz smanjenje međunarodne podrške i investicija.
Trgovinski sporazumi: Uloga u ekonomskoj politici
Trgovinski sporazumi igraju ključnu ulogu u oblikovanju ekonomskih odnosa između zemalja. Bosna i Hercegovina je potpisala nekoliko značajnih trgovinskih sporazuma, uključujući one sa Evropskom unijom i zemljama CEFTA (Central European Free Trade Agreement). Ovi sporazumi omogućavaju pristup širokim tržištima i mogu stimulirati ekonomski rast, ali također mogu izazvati i izazove kao što su povećana konkurencija za lokalne proizvođače.
Podsjećamo i da 2022. godine Narodna skupština Republike Srpske (NSRS) nije podržala veto člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika na Odluku o pokretanju postupka za vođenje pregovora radi zaključivanja sporazuma o partnerstvu, trgovini i saradnji BiH i Velike Britanije, koju je bez konsenzusa usvojilo Predsjedništvo BiH.
Dodik je proglasio ovu odluku, usvojenu 8. juna te godine, veoma štetnom po vitalne interese Republike Srpske i pozvao narodne poslanike da se izjasne.
Pristup tržištu EU je pomogao bosanskohercegovačkim izvoznicima u sektorima kao što su tekstil i prehrambena industrija. Međutim, izvještaji takođe naglašavaju da su mala i srednja preduzeća suočena s izazovima zbog usklađivanja sa visokim standardima EU, što može otežati njihovu konkurentnost na međunarodnom tržištu.
Uticaj na privredu i trgovinu
Ekonomija Bosne i Hercegovine, koja se još uvijek oporavlja od posljedica rata i tranzicije, osjetila je uticaj globalnih ekonomskih politika. Trgovinski sporazumi su omogućili zemljama članicama CEFTA-e da lakše pristupe tržištu EU, što je posebno važno za izvoz robe iz Bosne i Hercegovine. S druge strane, ekonomija zemlje suočava se s izazovima usklađivanja sa standardima i regulativama koje dolaze uz ove sporazume.
Na primjer, zahtjevi EU za visokim standardima proizvodnje i zaštite okoliša mogu stvoriti prepreke za mala i srednja preduzeća u Bosni i Hercegovini, koja često nema resurse za prilagođavanje. S druge strane, pristup većim tržištima može povećati izvoz i doprineti ekonomskom rastu, pod uslovom da se prevaziđu administrativne i tehnološke barijere.
Prema izvještaju Svjetske banke, navodi se da su se bosanskohercegovačka preduzeća suočila s povećanim troškovima prilagodbe evropskim standardima, što je rezultiralo u smanjenju njihove konkurentnosti na tržištu EU. Međutim, izvoz je takođe povećan, što ukazuje na potencijal za ekonomski rast ako se prepreke mogu prevazići.
Bez evropskih sankcija za Dodika?
Ekonomija Bosne i Hercegovine se nastoji prilagoditi globalnim ekonomskim politikama, što zahtijeva pažljivo balansiranje između koristi i izazova. U budućnosti, uspjeh u ovoj oblasti ovisit će o sposobnosti zemlje da optimizira svoje ekonomske politike i prilagodi se promjenama u globalnom okruženju.
Tineke Strik, članica Evropskog parlamenta iz Nizozemske, često se bavi pitanjima vezanim za vladavinu prava, ljudska prava i demokratiju na Zapadnom Balkanu. U više navrata je govorila o Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske, zbog njegovih secesionističkih politika i pokušaja destabilizacije Bosne i Hercegovine.
Što se tiče sankcija, Evropska unija kao cjelina nije uvela sankcije protiv Dodika, iako su se takve mjere više puta razmatrale. EU često koristi sankcije kao sredstvo za podršku demokratiji i međunarodnom pravu, ali u slučaju Dodika, postojale su podjele među članicama EU o tome kako pristupiti ovom pitanju. Neke zemlje su se protivile uvođenju sankcija, smatrajući da bi to moglo dodatno destabilizovati regiju.
Međutim, Sjedinjene Američke Države i Ujedinjeno Kraljevstvo su individualno uvele sankcije Dodiku zbog njegovih antidemokratskih poteza i korupcije. SAD su uvele sankcije još 2017. godine, dok je Velika Britanija proširila sankcije 2022. godine zbog prijetnji suverenitetu Bosne i Hercegovine.
Evropa je, u ovom kontekstu, bila opreznija u uvođenju sankcija, vjerovatno zbog složenih političkih interesa i diplomatije unutar same unije, gdje je potrebna jednoglasna odluka svih članica za takve mjere.
(Forbes.ba) Foto: Srna
Komentari / 57
Ostavite komentarUj
19.09.2024 14:06Jbt.
ODGOVORITEovaj mi lik
19.09.2024 16:15nimalo ne liči na srbina,pre mi liči na lažnog cara šćepana velikog
ЖИКАЖ
19.09.2024 16:39Молим Господина Јефрема да премилом и предобном Милораду искује још један орден.
ЖИКАЖ
19.09.2024 17:44МАЂАРИ НАШИ НАЈВЕЋИ (НЕ) ПРИЈАТЕЉИ.??? Милораде, сви те добро знамо.
Da,Da,Da
19.09.2024 18:01Narod i treba da osjeti sankcije i patnju narod je sve i kriv kada se proda na izborima i za dvadeset maraka podrzava mafijasku obotnicu lopine Dodika a onda cetiri godine vraca dugove koje je Dodik opljacko.
Valjuga
19.09.2024 18:02To srbine, srbuj i slamu jedi i pi mutnu vodu iz uvoza a Dodik milijarder sa vasi ledja.
Marko
19.09.2024 14:09Ne lupetaj te gluposti,samo se ponizavate i gubite ugled.
ODGOVORITERade
19.09.2024 15:53Marko idi priprrmaj se za izbore da ti nije sekta dala posao jos ti nebi grafa i zivota vidjeo
borac
19.09.2024 16:16Od kad ste izgubili ugled dobro zivite.
Za Radeta
19.09.2024 17:19Citaj Forbes Ramo
Il on dijagnoza
19.09.2024 14:24Il narod
ODGOVORITEKaze Marinko
19.09.2024 14:33Sto Lijevce polje zna izrodit`, to ne moze niko!!
ODGOVORITERambo
19.09.2024 14:41Gradjani mole da uklonite Dodika istom Metodom kojom ste ga postsvili !! Sa tenkom ste ga dovezli sa Tenkom ga odvezite , Narod placa Gorivo ! Sankcije su Mapet Show za Budale !
ODGOVORITEPredstava za javnost
19.09.2024 14:44Amerika je silom ustoličila najvećeg kriminalca,pa ga na isti način i svrgnite!!!Građani Republike Srpske,nikada vam neće vjerovati,pomiriti se s tim!Godinama,vaš "SVJEŽI DAŠAK VJETRA,NA BALKANU",TRUJE NAŠ VAZDUH,GUŠI NAŠE DISANJE,A,VI,OTIMAČI,POROBLJIVAČI ĆUTITE KAO P...E!!!NEĆETE JOŠ DUGO,JER ĆETE OTIĆI S NAŠE ZEMLJE,BRZINOM MUNJE,A VAŠ SVJEŽ DAŠAK ĆE U KAVEZ DOŽIVOTNO!!!UOSTALOM,I,VI ĆETE DOBITI LEKCIJU OD SLAVNOG PUTINA,KOME NISTE MI ZA NOKAT!!! SIKTER,BAGRO BJELOSVJETSKI!🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮
ODGOVORITEMilan
19.09.2024 14:54Vaš čovjek, vi ga doveli, pokrao izbore, vi aminovali, smrdi na dil.
ODGOVORITERe Milan
19.09.2024 17:40Bravo Milane!
Ma dajte..
19.09.2024 14:54Molim vas, pa oni ga doveli dali smjer kud da gojim sve to platili koliko su mislili da treba,a to što se ovaj oteo i pljačka gdje god vidi da može ....sad im malo zasmetalo ...je čista farsa jer boljeg poslušnika od Burle neće naći,da "razumije" njihov strateški cilj i da dobro pliva u toj našoj baruštinu...
ODGOVORITEMikula
19.09.2024 14:56Dodik radi šta hoće ludi narod vjeruje , kako je alumina došla u privatne ruke, pljačka narod na sve strane otima, prijeti , pale kuće, otpušta radnike uvodi robovlasništvo žene prisiljava na usluge ko u tursko doba, prijeti otkazima ko ne glasa a narod lud sluša i ćuti
ODGOVORITEre
19.09.2024 15:01Narod je za secesiju.Dodik obecava narodu ono sto narod voli da cuje.Narod hoce secesuju i ujedinjenje sa Srbijom a druga je stavr sto Dodik obamanuje narod i ne radi nista na tom planu vec samo lupeta i laze
ODGOVORITEDezerterbaja
19.09.2024 17:23Narod jest za secesiju ali nije za sukobe rat,,, Znaci narod ko i Baja siledija bi Mirni Razlaz, I sta onda narod je slusao ovog seoskog djilkosa skoro 20g. pa mu se usadilo u glavu secesija secesija i samo secesija,,, a secesija ne dolazi naravno jer glavni Baja nema jaja za secesiju svjestan je sta drugi dan poslije secesije donosi, Ko ugasi svjetlo mama mu ,,,,,,,,,
Sankcije
19.09.2024 15:05Su pljacka.
ODGOVORITEМаторац
19.09.2024 15:07То бјеше овако; млади скојевац занатлија, шатро студент на ФПН-у у Београду, предсједник општине, члан странке Анте Марковића заједно са својим идеологом Кецмановићем, па онда СНСД, опет скојевци и комесари... Али да се крало-крало се...прешло му у навику, како лепо рече она позната Ромкиња...То је темељна, стратешка бољшевичка доктрина: слажи, укради, превари, отми, зајеби... Надам се да ће ускоро и оно живинче из тзв. Куће цвећа да лети у тпм....
ODGOVORITE"Ne Kontam"
19.09.2024 15:09Kako mislite pljačka ? Nije Mile kriv što su njegove firma najbolje , i što stalno pobjeđuju na tenderima. Tenderi su javni,transparentni, nema tu tajni, sve je po zakonu. Svako od nas može osnovati firmu i raditi isto ovako, ali, džaba, kada smo lijeni,nećemo da radimo, dok Mile i porodica ,ne znaju gdje udaraju od posla. Prema tome i u tom pogledu, ta priča o pljački nema nikakvog smisla.
ODGOVORITEMarija
19.09.2024 15:19Sve živa istina. Na žalost. Zbog porodice Dodik mi svi živimo još jadnije i siromašnije. Ali naš narod to ne vidi. Svaki narod zasluzuje bas onakvu vlast kakvu i dobije. Tako da nemamo zašto kukati, sami smo krivi. Nije do porodice Dodik, do nas je koji svake godine biramo Dodika.
ODGOVORITERe ne kontam
19.09.2024 16:24Tvoj mozak "mozda" ne konta a mozda si dio hobotnice ali ima mnogo naroda koji sve konta. G L U P A N E.
Boga ti
19.09.2024 16:46"ne kotas li"? A mozda se pravis dalabu?
Re Re
19.09.2024 19:42"Ne Kontam" je tekst satiričnog sadržaja, više je nego očigledno, samo PRAVI GLUPANI poput vas to ne prepoznaju.
Oli
19.09.2024 15:20Narod pati oduzetu svu imovinu i pare sto je pokrao od naroda pa u samicu do smrti i oni njegovi lopovi.Oteto,prokleto,bando💩
ODGOVORITERe
19.09.2024 16:58Jel treba oduzet i one milione koje je alija plaćao da mu gradovi ne padnu? Samo za bihac 46 miliona.vidis za mene koji je trunuo u rovu gore to.
G23
19.09.2024 15:20Kojo Evropi mi tezimo? Ta koju poznajemo je americka kolonija, a taj "biznis" sa Milokradom djelo MZ-a. Uostalom, kako se i zasto raspala Jugoslavija?
ODGOVORITEOdgovor
19.09.2024 15:21A mi gledamo za to vrijeme odakle je vedro. Fuj.
ODGOVORITE000---
19.09.2024 15:24милорад додик је лидер снсд и његових снсдеоваца,и није лидер свих срба у РС.Мој никад није био ни лидер ни председник,нити ће кад бити.Неко ко може давксже да смо нико и ништа без чланске карте снсд,не заслужује да буде председник РС.
ODGOVORITEDelPo
19.09.2024 15:30Kako ste ga instalisali na vlast tako ga i maknite, sve ostalo nanosi stetu i drugima koji nisu krivi!!
ODGOVORITEsamozvani baja
19.09.2024 15:32tu sam da kočim,zatežem.kontriram.lažem i da vas vučem u što veći mrak
ODGOVORITEKomšija/susjed
19.09.2024 15:33Oooooo Srbi, jeste li vi tolike mazohiste i koliko možete dugo trpiti ovog čovjeka na vlasti? Laže vas, krade, potkrada, manipuliše, dezavuiše, obmanjuje, priča bajke i zavađa s komšijama. Šta je s vama? Bojite ga se...eeee, moji Srbi, ovaj vas vodi direktno u propast.
ODGOVORITEZa komšiju/susjeda
19.09.2024 15:46Srpsko junaštvo je nestalo sa junacima a mi što smo pretekli smo škart
Грми
19.09.2024 15:52Такође то код нас.
Re komsija/susjed
19.09.2024 15:52Pa srbuje i prica im price sto gode uhu. Svi protiv njega a kad ih zovne na referendum, izadje ih 95% ?! Zato, po zasluzi....
Грми
19.09.2024 15:53Такође то.
Realno
19.09.2024 15:44Pa, nije moguće da jedna Mađarska može da ucijenjuje cijelu EU? Ima tu i nešto drugo!?
ODGOVORITEHdkeo
19.09.2024 15:54Strasno sta rade bastionu srpstva.
ODGOVORITESa strane
19.09.2024 15:54A svima je poznato da Amerika isključivo zbog kriminala uvodi sankcije! Nikako zbog pritiska, vlastitih interesa, geopolitičkih ciljeva i sličnih stvari...
ODGOVORITETa trane
19.09.2024 17:20A ne boze sacuvaj
Ja
19.09.2024 16:20Ovo je isto, kao kod žena koje trpe nasilje, syo ih vise tuku i maltretiraju, one ih sve više vole! Mazohizam. Čast onima, koje prijave, bore se, zaštite djecu!
ODGOVORITEOzren
19.09.2024 16:36Dodik je njihov igrač, ovo je sve maska za naivne, koji su naravno većina kod nas. Ko mu je priznao onu sramotnu i varvarsku kradju izbora? Si Djin Ping? Kako da ne. Tad im je bio na tacni da ga skinu, ali naravno da nisu htjeli. Opet je potpisao u Butmiru sve što su tražili, sad kad je bio direktor CIA-e i pustiće ga da pokrade i ove izbore.
ODGOVORITEborac
19.09.2024 16:41dodik je lider lopovima, koji su na grbači ovom narodu, a ne lider republike srpske...ne nazivajte ovu spodobu liderom
ODGOVORITEDelPo
19.09.2024 16:44E moj matorac, pa ti si bolestan i trebao bi hitno da se javiš dobrom psihijatru!! Tolika količina mržnje prema nekome koji je mrtav preko 44 godine nije dobra i vraća se tebi kao bumerang!! Ako imaš dovoljno godina trebao si mu to u lice reći dok je bio živ a ako nemaš dovoljno godina onda te neko u porodici pogrešno vaspitao i usadio mržnju koja će te prije ili kasnije stići u najgorem obliku!! Moraš prije ili kasnije pred Boga pa mi nije jasno kako se ne bojiš!?
ODGOVORITEМаторац
19.09.2024 17:57DelPo-Види са том што те оштенила да те одведе у установу коју мени препоручујеш....
To brate
19.09.2024 17:40On je cisti lopovvvvvvv vjerujte on je za WC CISTITI a ne u Politikum samo krade je... ah goni ga u
ODGOVORITERocky
19.09.2024 18:41Koga oni postave,tu vremenom ni trava neraste
ODGOVORITEDelPo
19.09.2024 19:26E moj matorac, upravo si sa svojim komentarom potvrdio da si bolestan čovječe, potraži pomoć prije nego te uništi mržnja koju nosiš u sebi!! Vidiš ja iskreno vjerujem u Boga i ne mrzim baš nikog uključujući i tebe, ali te žalim ljudino!!
ODGOVORITEGrga
19.09.2024 19:56Ljudi ovo bi trebalo pod hitno onemogućiti da ima bilo kakav dodir sa novcem,napunite džak para i pobježe u Srbiju
ODGOVORITEHaha
19.09.2024 20:56Al ste se raspisali, meni je jasna poruka ovog pisanja i ko pise. ETO UZINAT GLASAM ZA DODIKA.
ODGOVORITERe
20.09.2024 00:46Volis da Sincina zivi u 1000 kvadrata, a seka u 350 , a gdje su nekretnine po inostranstvu. Fuj mafijo, dje ste lopovi?
re
19.09.2024 23:29on je republiku srpsku doveo do bankrostva ali nicija nije do zore gorjela ko se snjim druzijo uvjek mu se o glovu odlupalo bjezite od njega dok jos mozete pozdrav bn tv
ODGOVORITEDucko
20.09.2024 13:20Milorade Dodik nisi pokrao svoj narod
ODGOVORITEPa
20.09.2024 16:29Jel moguće, hahahaha. Jes lupate. Al dobro vi to naplatite. Samo udri po svom ako dobro Plate.
ODGOVORITE