Produžen angažman vojnika u EUFOR-u zbog Dodika

Vlada Njemačke je odlučila u srijedu, 15. maja, da će nastaviti učešće u misiji EUFOR Althea u Bosni i Hercegovini, te da će produžiti angažman za godinu dana do kraja juna 2025. godine.

Bosna i Hercegovina 15.05.2024 | 16:32
Produžen angažman vojnika u EUFOR-u zbog Dodika

Odluka sada čeka na odobrenje Bundestaga.

"Savezna vlada time naglašava svoju stalnu posvećenost bezbjednosti i stabilnosti na Zapadnom Balkanu. Također će nastaviti podržavati reforme Bosne i Hercegovine neophodne za članstvo u EU”, navodi se na web stranici Vlade Njemačke.

Kako se ističe od 2023. godine u Bosni i Hercegovini ostvaren napredak ka željenom pristupanju Evrpskoj uniji, te da je stoga Evropski savjet odlučilo 21. marta 2024. godine otvoriti pristupne pregovore sa Bosnom i Hercegovinom.

“Još uvijek postoje važne reforme koje trebaju provesti svi akteri u Bosni i Hercegovini. To uključuje jednak tretman svih građana i promjene izbornog zakona”, navodi se.

Navedeno je da se u BiH “političke institucije slabe secesionističkom politikom i retorikom” predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.

“Zemlja je i dalje u opasnosti od unutrašnjih sukoba. Međutim, uslovi takođe čine zemlju podložnom uticaju stranih snaga. Uz prisustvo EUFOR-a ALTHEA, EU namjerava ojačati demokratiju i vladavinu prava, kao i državne institucije zajedno sa međunarodnom zajednicom.

Zbog ove situacije, neophodno je da Savezna vlada proširi raspored oružanih snaga Njemačke na EUFOR ALTHEA. Vlada je sada donijela odgovarajuću odluku o tome. Raspoređivanje će biti produženo do kraja juna 2025. Do 50 vojnika bi još uvijek trebalo biti raspoređeno”, dodali su u saopštenju Vlade Njmačke.

(BN)  Foto:N1

Komentari / 21

Ostavite komentar
Name

PROTEKTORAT

15.05.2024 16:49

Oce oni da komanduju nije to zbog Dodika nego zbog REPUBLIKE SRPSKE

ODGOVORITE
Name

Re

15.05.2024 17:33

Oces ti da demagogiju reklamiras

Name

Ja

15.05.2024 18:29

Pa zar Dodik svjetski mafijas moze da radi sta hoce i nikom nemoze nista.

Name

Nenad-Nostradamus

15.05.2024 21:32

To su Dodikovi oni njega cuvaju.To je jos jedan dokaz da narod ne podrzava Dodika,narod bi se pobunio,ali ne smiju od Natoa jer znaju da bi ga Nato zastitio.

Name

DEmonkratija

17.05.2024 15:51

Nema druge - milom ili silom u EU, a to znaci NATO!

Name

Bosanac

15.05.2024 16:52

I opet se potvrđuje moje mišljenje Dodik je više učinio za Bosnu i Hercegovinu nego bilo koji drugi političar još malo pa ćemo biti i bez Entiteta

ODGOVORITE
Name

Raspadori

15.05.2024 17:28

Svejedno, znamo koje su vam namjere. Vi bi ste ih ostvarivali ovako ili onako. Moraćete onako.

Name

Bok

15.05.2024 17:34

Nema informativne ili političke emisije na federalnim medijima, gdje se ne postavi pitanje, da li se nešto trebalo nazvati bosansko ili bošnjačko. Friško još pa ne ide. Bejha sa stranom vojskom, Šmitom i stranim sudijama ima suvereniteta isto kao i žaba dlaka.

Name

Re

15.05.2024 17:35

Da je učinio za BiH nije, inače bi osjetili mirniju i ekonomski stabilniju atmosferu

Name

Smislov

15.05.2024 17:38

Ništa on nije vama učinio dobro, samo nije ćutio na vaše podvale, laži i šurovanje sa strancima koji nas ne vole, prošlosti radi. Imate sreću pa on nema podršku među nama, jer nas je mnogo izlevatio i još uvijek to radi. Inače?

Name

Re

15.05.2024 17:51

I treba bez entiteta manje bi bilo lopova.

Name

Грми

15.05.2024 18:20

Мијењајте Бају.

Name

Idealno

15.05.2024 20:08

Ima nas u R. Srpskoj koji znamo da si ti u pravu sto se toga tice... Inace bi vi njega napadali stalno a ovako sutite i mutite...

Name

Lidija

15.05.2024 17:11

Dajte vi nama para i mirna Bosna

ODGOVORITE
Name

Ana

15.05.2024 18:56

Nisu to nikakve mirovne snage nego gomila robijaša narkomana i nacista koje su doveli u Bosnu da bi se oni riješili bagre

ODGOVORITE
Name

Nenad

15.05.2024 21:36

Tako je Ana oni su nam dovezli Dodika svi su to Dodikovi zastitnici.

Name

Miroslav

16.05.2024 15:24

Sto macka koti, mise lovi. Svabski vojnici, imaju pretke, a predci su im bili nacisti. Sta jos treba reci o njima i onom ilegalnom svabi, zlotvori.

Name

Re Miroslav

16.05.2024 16:21

Evo mogu ja reci da su oni dovezli Dodika na svojim tenkovima 1996.Pa zar Schmit nije priznao izbore

Name

+

15.05.2024 19:33

Jedan Dodik , zajebava Vas toliko. Da li to nisu laži. Smeta mnogima Republika Srpska. Vodite Vi Dodika. I doveli ste ga Vi.

ODGOVORITE
Name

Ana

15.05.2024 20:15

Koliko ima mafijasa i narkomana u SNSD-u??? Ana botu providna si....da nisi mozda Sanja vulic????

ODGOVORITE
Name

Re

16.05.2024 12:37

Sve stranke se ponasaju kao sekte, svaka ima "velikog vođu", nema tu ni "d" od demokratije. A o papcima je suvisno govoriti. Sreca je pa se narod ne obazire puno na politicare vec se pozabavio poslom i obavezama, neko u BiH, neko po svijetu. Za to vrijeme besposlicari i botovi tumace politiku uz besplatan sendvic. Neka im je u slast. A Ani treba njega