Improvizacija je pogubna, posebno u zdravstvu
Univerzitetsko–klinički centar Republike Srpske je pokušao da sakrije skandaloznu informaciju, a prema saznanjima BN televizije, već godinama je u procesu sertifikacije kod Agencije za sertifikaciju, akreditaciju i unapređenje kvaliteta zdravstvene zaštite Republike Srpske. To znači da UKC ne može ni pacijentima ni osoblju da garantuje sigurnost rada i bezbjednost uslova u kojima rade.
Republika Srpska 17.08.2023 | 20:03
Univerzitetsko–klinički centar Republike Srpske nema sertifikat koji je potvrda o sigurnosti rada i bezbjednosti uslova u kojima radi. Proces sertifikacije koji inače radi ASKVA – Agencija za sertifikaciju, akreditaciju i unapređenje kvaliteta zdravstvene zaštite RS u UKC–u traje već godinama, što jasno pokazuje da Agencija nije spremna da im da sertifikat koji očigledno ne zaslužuju.
Ukoliko je neki pacijent Univerzitetsko–kliničkog centra pao s kreveta, operisan na pogrešnom mjestu, dobio pogrešnu dijagnozu, doživio zamjenu nalaza ili su nastali problemi sa sterilizacijom, te doživio brojne druge greške, može da tuži Klinički centar, a slučaj dobija na sudu samim tim što UKC nema sertifikaciju.
"Republika Srpska je usvojila novi Zakon o zdravstvenoj zaštiti. U tom Zakonu je jasno navedeno da se zdravstvene ustanove moraju sertifikovati. Sertifikacija je usklađivanje rada zdravstvene ustanove sa bezbjednosnim standardima. A ti standardi se kreću od pada pacijenta s kreveta, od toga da pacijentu prime pogrešnu terapiju ili da ne dobiju terapiju na vrijeme.
Zanimljivo je da je UKC ušao u taj proces, a nije sertifikovana ustanova. To je poražavajuće, jer su se brojne manje ustanove sertifikovale, i privatne. Ako govorite da ste najbolji, dokažite svoj kvalitet kroz proces sertifikacije", poručuje Slobodan Stanić, član Predsjedništva Narodnog fronta.
U Registru sertifikovanih zdravstvenih ustanova, do koga je došao BN, nema nigdje UKC–a, dok su proces sertifikacije dobile i bolnice u Prijedoru, Foči i Trebinju, kao i Zavod za rehabilitaciju "Dr Miroslav Zotović" i bolnica za fizikalnu medicinu "Mlječanica" u Kozarskoj Dubici, te mnogobrojne privatne zdravstvene ustanove.
Sertifikat ima i bolnica u Bijeljini, koja je već i u procesu resertifikacije.
"Suština tog procesa je da ustanova bude funkcionalnija, naprednije, priznatija. I da bude što bolja u onome što radi, u konkretnom slučaju da pruža usluge pacijentima. Improvizacija je pogubna u svemu, pa smo mi u tom nekom prethodnom periodu uradili sistem laboratorijske dijagnostike, da kada vi uradite PCR u bijeljinskoj bolnici to je priznato i kad odete u Tokio", kaže dr Nemanja Janković, pomoćnik direktora JZU "Sveti Vračevi", Bijeljina.
Prema proceduri koja je objašnjena na veb stranici ASKVE, konačno odobrenje za sertifikaciju neke zdravstvene ustanove daje ministarstvo zdravlja. Iz Kliničkog centra potvrđuju našu informaciju.
"Postupak sertifikacije u skladu sa zahtjevima bolničkih standarda je u toku i biće završen u roku od devet mjeseci (trenutna ispunjenost zahjeva je preko 80%). Prema ISO standardima, sertifikovane su Klinika intenzivne medicine za nehirurške grane koja je i referentni centar, Klinika za kardiohirurgiju i Zavod za kliničku laboratorijsku dijagnostiku." - poručuju iz UKC - a.
Sertifikacija je obavezna za sve zdravstvene ustanove, vrši se prema djelimično kolegijalno dogovorenim standardima, odnosi se uvijek na cijelu zdravstvenu ustanovu, dok je sticanje statusa sertifikovane ustanove uslov za obavljanje zdravstvene djelatnosti – jasno je navedeno na veb stranici Agencije za sertifikaciju, akreditaciju i unapređenje kvaliteta zdravstvene zaštitte Republike Srpske.
(BN) Foto: Arhiva
Komentari / 30
Ostavite komentarMilan
17.08.2023 20:10Ahahahahaha, a danas od samo prije par sati je išla vijest da je danas uspješno izveden jedan od najsloženijih operativnih zahvata i izvađen tumor!
ODGOVORITELana
17.08.2023 20:59Najgore od svega bolnica nije klimatizovana,pacijenti se kuvaju na + 40 stepeni.Ako nema sredstava za to neka skupljaju dobrovoljne priloge od građana da stvorimo koliko toliko normalne uslove za liječenje
Jaffa
17.08.2023 22:42Zdravstvenim radnicima ne plate doprinose i nemaju zdravstveno osiguranje...industrijski kiseonik u liječenju...garaža prioritet ispred 101 druge važnije stvari...itd.
Re Milan
17.08.2023 23:06Nije vlado crta to obavio. Njemu je mjesto u zatvoru.
Re
17.08.2023 23:47A zasto bolnica nema klime? Zar to nije trebalo vec biti rijeseno ? Sigurno u svojim nekretninama rojese pitanje grijanja i klimatizacije.
Re
18.08.2023 06:37Indrustijski kisik,najveca smrtnost,zakovani prozori,klizeca garaza,zurke,klima.......
TEŠKO NAMA
18.08.2023 08:11Bitno je da ima šmrke, ostalo će biti kako bude.
Miroslav
17.08.2023 20:16Akreditacija je vrlo dug i zahtevan posao. Sve do u detalje, mora biti napisano i napisanog se mora drzati. Provodjenje akreditacije, mogu nadzirati strani i domaci strucnjaci, osposobljeni za nadzor. Svaki radni proces u bolnici, mora biti zabiljezen, pa i strucna greska, ili komplikacije koje su vrlo cesto opisane u literaturi. Sve mora biti tacni i transparentno, od kolicine potrosenig materijala, do tima koji je izveo radnju. Puno je administriranja, ali je od velike koristi, za sve pod krovom bolnice, za pacjente i osoblje. Nema podvala, prevara,kasnjenja, aljkavosti, jer se sve mora zapisati. Najveca korist je za pacjente.
ODGOVORITEМилорад
17.08.2023 21:26Мирославе ај не сери
Re
17.08.2023 23:50Sertifikacija je obavezna, a akreditacija je dobrovoljna i zahtjevnija je od serifikacije.
Re Milorad
18.08.2023 07:18Za tebe su rad, red i disciplina, velika nepoznanica. Najbolje je biti aljkav, neodgovoran i prost u svemu, zar ne.
Tako je
18.08.2023 11:42Sve ste dobro naveli,ali,pokvareni Đajić,je okupiran borbom za ličnim bogaćenje,putem pljačke,jer,za njega,nesposobnog,i frfljivog,ne postoji drugi način.. Hajde,narode,da bojkotujemo vajni,UKC u B.Luci,pa,neka liječe zamišljene pacijente,drugog načina nema,da im se stane na put uništavanja nedužnih pacijenata.
Re miroslav
18.08.2023 15:49Miroslav je botina. Nemojte biti kao Miroslav.
Perica
17.08.2023 20:21Ovaj bivši neuspješni: ministar, direktor stvarno je izgubio kompas, svaki dan prosipa pamet,promijenio 10 partija dali zna da je dosadan.Nemoj ti više molim te...
ODGOVORITERe Perica
17.08.2023 20:57Istina boli, pogotovo kad je iznosi kompetentna osoba, a to sto tebe boli Istina, to je nesto drugo. Ujedno skrenuo si sa teme. Objasni mi, ako mozes, kako osobi koja mirno lezi u bolnickom krevetu, moze da pukne plucna maramica, dok je prikljucen na respirator (tehnicki kiseonik). Tako sto je osoblje sa kupljenim diplomama, i osoblje koje nije upoznato kako se koristi respirator, prouzrokovala takve slucajeve, koji su se ne cesto, tragicno zavrsavali.
Lule
17.08.2023 21:53Perice, da ti nisi londonski đak?
Re
17.08.2023 21:57Bivši samo iz razloga što nije klimao glavom.
Re Perica
17.08.2023 23:55Kao bivsi direktor Instituta za javno zdravlje,, dr Stanic je ostavio Institut nekoliko stotina hiljada KM u plusu, a smjenjen je i kao direktor, a prije toga kao Ministar zdravlja jer je htio časno da radi svoj posao, nije htio da potpisuje svasta.
Istina
17.08.2023 20:26Kao i tehnicki kisik.
ODGOVORITECadjo
17.08.2023 21:03Oni su i Rudonju lijecili pa mu se pamet okrenula.
ODGOVORITEBušač
17.08.2023 21:26Šta ćemo sa skokovima kroz prozor? Zakovati prozore po standardu?!
ODGOVORITEBurle
17.08.2023 21:27I kisik za zavarivanje umjesto medicinskog ide po standardu? A i frizerke i starlete kao sestre?
ODGOVORITEJovana
17.08.2023 21:33Ajde, molim te, svaki dan zdravstvo komentariše propali doktor i ministar, samo zato što on nije nigdje pozicioniran. Bio si Ministar, mogao si sve a ništa nisi uradio. Za tebe je Đajić INSTITUCIJA!
ODGOVORITEPen
17.08.2023 22:33Jàdna je ta institucija .
Re Jovana
18.08.2023 00:01U Institutu je pokazao kakav je direktor, a u Ministar je bio kratko. Nema funkcije, iako je imao zato sto nije htio igrati kako kriminalci sviraju, a i sebi bi prigrabio korist. Mogao je, bio je clan vladajuce partije . Ali vladajucim ne trebaju posteni, vec poslusni ministri koji nece kvariti njihove kombinacije.
Re: Jovana
18.08.2023 00:02A dok je bio direktor i ministar svu siru i užu porodicu i familiju je pozapošljavao. A i ovaj NF je teško smece
Pero
18.08.2023 00:32Ne dao Bog Jovana da lezis na Đajicevom UKC-u pa ti rodbina kupovala lijekove jer UKC nema, lezis u sobi kao u sauni - a klime nema, terapiju ti daje prekvalifikovana frizerka ili kasirka. A rodbina pozeli da ti dodje u posjetu pa parkira na raskopanom parkingu ko zna koliko daleko jer je narkomanski direktor u inat svima zamislio da skrsi 50 miliona za garazu na rudniku. UKC najveci duznik poreskoj, i ko zna sta jos radnicima ne uplacuje. Bravo Jovana cemu se divis
RE Perica
18.08.2023 09:38Eto Stanić dosadan, ajde nam ti stručno objasni šta se tu dešava! A gospodin je podnio ostavku zato što nije htio biti poslušnik nego MINISTAR ZDRAVLJA!
ODGOVORITEVLAH
18.08.2023 09:41Nije tačno što tvrdis dragi kolega Stanicu. Klinike se zbog složenosti rada sertifikuju posebno i većina klinika je sertifikovana a možda i sve nisam siguran. Tako da tvoje tvrdnje u potpunosti nisu tačne. Na ulazu na GAK ima uramljen sertifikat za sve klinike koje se nalaze u toj zgradi.Pozdrav
ODGOVORITERealan
19.08.2023 14:20Vladu Džajića pod hitno treba odstraniti iz zdravstva RS I biti će sve uredu.
ODGOVORITE