“Putevi RS” sa mape brišu 12 crnih tačaka
Od 78 opasnih mjesta na putevima Srpske gdje su u proteklom periodu izgubljeni brojni životi, preduzeće “Putevi RS” je za njih 12 izradilo plan sanacije, a prema riječima saobraćajnih stručnjaka prioritet bi trebalo da budu lokacije Tutnjevac i Ljubogošta.
Republika Srpska 11.03.2023 | 08:11
Na takozvanim “crnim tačkama”, kažu stručnjaci, uglavnom nema zaštitnih ograda, put nije proširen, a na nekima nedostaju čak i upozorenja kako bi vozači bili upozoreni na opasnost i kako bi otvorili četvoro očiju.
Prema riječima portparolke “Putevi RS” Natalije Kostrešević sa sanacijom 12 najopasnijih mjesta, za koje je urađena projektna dokumentacija, krenuće se nakon što ovo preduzeće obezbijedi finansijska sredstava koja su neophodna za realizaciju projekata.
"Do sada je izvršena trajna sanacija opasnih mjesta, između ostalog, na magistralnom putu Banjalučka pijaca - Rebrovac - Čelinac, zatim na magistralnom putu Klašnice dva - Šargovac u mjestu Glamočani, na ukrštanju u mjestu Gornja Vijaka", kazala je Kostreševićeva.
Dodala je da od tih identifikovanih opasnih mjesta, njih 47 obilježeno dodatnom saobraćajnom signalizacijom, takozvanom “žutom tablom”.
Vršilac dužnosti zamjenika direktora Agencije za bezbjednost saobraćaja RS Milija Radović za “Glas Srpske” je istakao da loša putna infrastruktura i nedostatak svijesti o važnosti poštovanja propisanih mjera dodatno uzrokuju nesreće koje gotovo svakog dana odnose živote.
"Krivine Tutnjevac, koja se nalazi na putu Banjaluka - Prnjavor, Piljagići, na dionici Prijedor - Banjaluka i Ljubogošta kod Pala su mjesta na kojima iz godine u godinu strada najviše učesnika u saobraćaju zbog čega bi te dionice trebalo prve da se nađu na spisku za sanaciju", kazao je Radović.
Dodao je da je u prva dva mjeseca ove godine na putevima u Srpskoj poginulo deset lica, što je nešto manje u odnosu na isti period lani. Februar ove godine je, istakao je on, bio jako težak, jer je tokom tog mjeseca na putevima Srpske poginulo čak osam lica.
"Trebalo bi da svi mnogo više radimo na tome da se ove brojke u budućnosti smanje. Od malih nogu treba da se krene sa prevencijom i edukacijom. Posebno pažnju moramo posvetiti mladima od 17, 18 i 19 godina koje ponese adrenalin i potreba za dokazivanjem u saobraćaju", kazao je Radović.
Dodao je da u saobraćaj ne treba ulaziti sa strahom, ali mora sa sviješću da vožnja sa sobom nosi opasnosti ako se ne pridržavamo saobraćajnih pravila.
"Da bi bezbjednost u saobraćaju bila što veća, treba mnogo više novca da se uloži. Tako što bismo u novinama, na portalima i televizijama, pa i društvenim mrežama svakodnevno emitovali upozorenja za pojas, brzinu kretanja", rekao je Radović i dodao da je dobar primjer kampanja “Kad se život preokrene”.
Nesreće
Podaci Ministarstva unutrašnjih poslova RS govore da se u januaru i februaru ove godine dogodilo 1.465 saobraćajnih nezgoda. Najčešće greške koje su uticale na nastanak saobraćajnih nezgoda tokom protekla dva mjeseca, prema podacima MUP-a, su neprilagođena i nepropisna brzina kretanja vozila, te nedržanje odstojanja, dok se najveći broj saobraćajnih nezgoda već godinama događa u ulicama u naselju i na magistralnom putu.
Prema podacima MUP-a RS, lani se na putevima Srpske dogodilo 9.896 saobraćajnih nesreća u kojima je život izgubilo 100 lica, za jedno manje u odnosu na godinu ranije. Prema starosnoj strukturi, najviše smrtno stradalih lani, odnosno njih 21, je starosti od 21 do 30 godina, a među poginulima je i šest maloljetnika.
(Glas Srpske)
Komentari / 9
Ostavite komentarBL
11.03.2023 07:45Ma ja. Lakse je neodradit posao kako treba, stavit ovaj znak, i sad kako su se ljudi 'navikli' na to, skinuti znak.
ODGOVORITEVgf
11.03.2023 07:45Višegrad-Vardiste cijela dionica je u raspadu, a veoma je frekventna. Nema zastitne ograde od Dobruna do Vardista gdje prolazi mnogo buseva, pmv i tmv. Ima ona trula iz 1965.g. Ulegnuca kolovoza su velika...
ODGOVORITESarajevo
11.03.2023 08:54Dok je ovakvih stručnjaka poput ovog Radovića koji samo organizuje akcije pojas brzina i akciju osvjetlaj obraz domaćine kad podijeli 10 rotacioni svetala za traktor nema napretka toliko udarnih rupa na svim putevima a tek autobuska stajališta bez proširenja u blizini krivine ...
Ре
11.03.2023 11:19Тај Милија Радовић је од рата на тој функцији, ништа од њега ,изађе годишње и нешто исприча и даље у брлог на спавање и у банку.
Србо
11.03.2023 08:29Хоћели некад бити , имамо паре и урадили смо из својих средстава, улице у БЛ и околини нема исправне а врхунац рада сам видио прије пар дана у Куљанима код БЛ ,ради се дио улице са старе Градишке цесте до улаза у центар за обуку полисије и како су радили од кружног према Градишкој цести ,тротоар је изашао у пола цесте и стручњаци су стали и тако то сад стоји а вјероватно траже неког ко је регуларно завршио школу и да нешто зна а буџет је пун ,каже наша Зорка а ако је у секти неће ни одговарати.
ODGOVORITELuka
11.03.2023 09:04I pozicija i opozicija kradu. Treba nama neka nova generacija političara, časnih i iskrenih, a ove sve do jednog u zatvor, bili iz SNSD, SDS, PDP…
ODGOVORITEВишеград
11.03.2023 09:25Чуј,пут Вишеград Вардиште,како то,а ђуревић има пара да општина купи два аута.А и оно што је до сада користио ново је.Сујета је то мој брате и комплекс из младости ране.
ODGOVORITEIdealno
11.03.2023 12:31. Ma meni je bitnije da na pojedinim dionicama puteva nisu ukinuta ograničenja od 60 km na sat, a da nema nikakvog osnova za to ograničenje. To su dionice koje pored puta imaju dobro razgranatog drveća, tako da policija tokom ljeta može po čitav dan da leškari tu i radarom dočekuje one što tuda voze malo preko sedamdeset...
ODGOVORITEPipi
11.03.2023 14:16Put od BL do Bocca, mjesto tijesno, jako opasan put