Razlike: Radnik u Njemačkoj i BiH
Prvi put u posljednje tri godine za 1. maj, Međunarodni praznik rada, u Banjaluci nisu organizovani protesti.
Bosna i Hercegovina 01.05.2018 | 09:57
Ni danas sitaucija nije puno drugačija.
Njemačka je otvorila svoje granice radnoj snazi sa ovih prostora i naši ljudi masovno odlaze. Samo što danas više ne razmišljaju o povratku.
Povodom obilježavanja 1.maja, Međunarodnog praznika rada, željeli smo uporediti prava radnika u Njemačkoj i BiH. Barem na papiru.

RADNO VRIJEME
Njemačka
Otprilike 40 radnih sati nedeljno iznosi puno radno vrijeme u Njemačkoj, a moguć je i rad na nepuno radno vrijeme. Maksimalno sedmično radno vrijeme zakonski je ograničeno u prosjeku na 48 radnih sati.
Bosna i Hercegovina
I u Republici Srpskoj i u Federaciji BiH, radno vrijeme se raspoređuje na pet odnosno šest radnih dana i traje 40 sati sedmično
U praksi se, međutim, pokazalo, što je potvrdila ANALIZA RADNOG ZAKONODAVSTVA U BOSNI I HERCEGOVINI, da su radno vrijeme i njegovo trajanje najčešće kršena prava iz radnih odnosa od strane poslodavaca.
NOĆNI RAD, RAD NEDELJOM I PRAZNIKOM
Njemačka
Kao noćni rad, u Njemačkoj se računa rad u vremenu od 23 do 06, u pekarama od 22 do 05. Nadoknada za ovaj rad, na koju se ne plaća porez kao na normalno primanje, određuje se po složenom sistemu u kojem je, na primjer, određeno da se satnica plaća 25 odsto od dnevne za rad u intervalu od 20 do 06, dok dodatak iznosi 40 odsto na normalnu satnicu ako se počinje posao poslije ponoći.
Satnica se uvećava za 50 posto za rad nedeljom, za 125 odsto za rad na praznik i za 150 posto za rad na tzv. posebne praznike kao što su Badnji dan, Božić i Prvi maj. Izuzev za noćni, za ostali smjenski rad nema posebnih nadoknada.
Bosna i Hercegovina
Rad u vremenu između 22 sata uvečer i 6 sati ujutro idućeg dana, a u poljoprivredi između 22 sata i 5 sati ujutro, smatra se noćnim radom. Primanja za noćni rad, po zakonu, su najmanje 25% neto satnice.
Prema Zakonu o radu zaposlenik ima pravo na povećanu platu za otežane uslove rade, prekovremeni i noćni rad, rad nedjeljom i praznikom ili nekim drugim danom za koji je zakonom predviđeno da se ne radi. Poslodavac je dužan zaposleniku isplaćivati minimalno platu koja je predviđena ugovorom. Najniža neto satnica je 1,95 i množi se sa brojem satih u konkretnom mjesecu. Prekovremeni rad nije dozvoljen maloljetnim radnicima, trudnicama, majkama djece do tri godine života, samohranim roditeljima i tako dalje.

RAD NA ODREĐENO
Njemačka
Ako je radnik prijavljen na određeno, ovaj ugovor može da se obnovi dva – tri puta i to u periodu do 2 godine. Poslije toga, ovaj ugovor mora biti neograničen. Radnik nakon ovoga može biti otpušten samo u slučaju viška radnika, i to na osnovu dokaza da je socijalno više zaštićen u odnosu na druge radnike.
Bosna i Hercegovina
U BiH je od 2016. godine uvedeno ograničenje trajanja ugovora na određeno do maksimalno 3 godine, od dotadašnje dvije.
OTKAZ
Njemačka
U slučaju otkaza, onda kada poslodavac više ne vidi mogućnosti za dalji angažman zaposlenog, postoji zakonska obaveza da se vodi računa o socijalnoj dimenziji, odnosno mora se prije otkaza "napraviti socijalni izbor" zaposlenih koji njemu podliježu. Pri tome su glavni faktori dužina rada u određenoj firmi, zatim starosno doba zaposlenog, porodična situacija odnosno pitanje koga sve mora da izdržava i eventualna invalidnost zaposlenog. Otpuštanje je nezakonito ukoliko postoji mogućnost da zaposleni nastavi da radi na bilo kom drugom radnom mjestu u preduzeću.
Takođe, što je duži radni staž kod nekog poslodavca, time je duži i zakonski otkazni rok u slučaju da poslodavac želi otkazati radni odnos. Otkazni rokovi također mogu biti regulisan i važećim kolektivnim ugovorom.
Bosna i Hercegovina
Poslodavac otkaz, uz propisani otkazni rok, može dati radniku zbog ekonomskih, tehničkih ili organizacijskih razloga, ako se ne može osnovano očekivati od poslodavca da radnika zaposli na druge poslove ili da ga prekvalifikuje i dokvalifikuje za rad na drugim poslovima .
Novim zakonom, smanjena je otpremnina u slučaju tzv. tehnološkog viška radnika – sa prijašnjih 1/3 plate za svaku godinu radnog staža kod poslodavca na maksimalno 6 prosječnih plata
Pored otkaza iz poslovnih razloga, kada radnik svojim ponašanjem nije izazvao taj otkaz, poslodavac može otkazati ugovor o radu, uz otkazni rok, u slučaju da radnik nije u mogućnosti da izvršava svoje obaveze iz radnog odnosa, što je uvjetovano nekom osobinom radnika (osobno uvjetovani otkaz) zbog koje nije u mogućnosti da izvršava svoje obaveze iz radnog odnosa.
OTKAZ- TRUDNICE, MAJKE
Njemačka
Posebnu zaštitu od otkaza uživaju, trudnice i majke u radnom odnosu u razdoblju od četiri mjeseca nakon porođaja, zaposlenici na porodiljskom bolovanju i osobe s teškim invaliditetom.
Bosna i Hercegovina
U odnosu na ranije zakonsko rješenje novim entitetskim zakonima je predviđeno da poslodavac ne može ženi, odnosno radniku otkazati ugovor o radu, ako se se koriste nekim od sljedećih prava: za vrijeme trudnoće, korištenja porođajnog odsustva, te za vrijeme korištenja prava na rad sa polovinom radnog vremena nakon isteka porodiljskog odsustva, rada sa polovinom punog radnog vremena do tri godine života djeteta-ako je djetetu potrebna pojačana briga i njega prema nalazu nadležne zdravstvene ustanove, kao i za vrijeme korištenja prava na odsustvo radi dojenja.

OTPREMNINA
Njemačka
Otpremnina, ako je poštovana tražena zakonska procedura, iznosi polovinu mjesečnog prihoda za svaku godinu provedenu u preuduzeću.
Bosna i Hercegovina
U BiH je propisano da se visina otpremnine utvrđuje opštim aktom i ugovorom o radu i zavisi od dužine rada radnika kod poslodavca, a iznosi najmanje u visini jedne trećine neto prosječne mjesečne plate radnika isplaćene u posljednja tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu za svaku navršenu godinu rada kod poslodavca. Otpremnina ne može biti veća od šest prosječnih mjesečnih plata isplaćenih radniku u posljednja tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu.
BOLOVANJE
Njemačka
Poslodavac isplaćuje naknadu u visini pune plate za vrijeme bolovanja u trajanju do šest sedmica.
U slučaju duže bolesti naknada se prima sa Zavoda za zdravstveno osiguranje u iznosu od 70 posto plate. Kod privatnih osiguravajućih društava za zdravstveno osiguranje primjenjuju se različita pravila za određivanje naknade za bolovanje, stoga je potrebno raspitati se direktno kod pripadajućeg osiguravajućeg društva.
Bosna i Hercegovina
U FBiH novčanu naknadu za bolovanje isplaćuje poslodavac za prvih 42 dana odsutnosti na poslu zbog bolesti, dok se za isplaćene naknade duže od 42 dana bolovanja može refundirati od relevantnog fonda zdravstvenog osiguranja. Minimalni iznos te naknade je 80 posto plaće konkretnog zaposlenika.
Poslodavac za bolovanje duže od 42 dana, također, isplaćuje isti minimalni iznos naknade, s tim da se od fonda nikada ne može refundirati za cjelokupne isplaćene iznose naknada plata, već samo za iznose 70 – 80 posto od prosječne neto plate u FBiH.
U RS Fond zdravstvenog osiguranja isplaćuje naknadu plate od 70% do 90% od osnova. Naknada plate u iznosu od 70% isplaćuje se kada je uzrok bolovanju bolest ili povreda; medicinsko ispitivanje; njega oboljeg člana porodice. Naknada plate u visini od 90% isplaćuje se u slučaju da je bolovanje posljedica zarazne bolesti i u slučaju darivanja organa i tkiva.

VJENČANJE, SMRT ČLANA PORODICE
Njemačka
Za sopstveno ili vjenčanje djece dobija se jedan dan plaćenog odmora, kao i za zlatnu i srebrnu svadbu roditelja.
U slučaju smrti najbližih članova porodice dobijaju se dva dana, a ukoliko je odlazak na pogreb skopčan sa dužim putovanjem u dogovoru sa poslodavcem, moguće je dobiti i dodatne dane.
Bosna i Hercegovina
Radnik ima pravo na odsustvo sa rada uz naknadu plate do sedam radnih dana u jednoj kalendarskoj godini - plaćeno odsustvo u slučaju: stupanja u brak, porođaja supruge, teže bolesti i smrti člana uže obitelji, odnosno domaćinstva, u skladu sa kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu i ugovorom o radu
BOLOVANJE ZBOG NJEGE ČLANA PORODICE
Njemačka
Kada su bolesna djeca, roditelji imaju pravo na odsustvo sa posla, i to do 10 dana godišnje po djetetu, za troje djece maksimalno 25 dana godišnje. Samohrane majke ili očevi dobijaju 20 dana po bolesnom djetetu godišnje, maksimalno 50 dana za troje djece.
Poslodavcu se mora dostaviti atest dječijeg ljekara, a za vrijeme tog odsustvovanja sa posla zaposleni ne dobija primanje od poslodavca, već od zdravstvenog osiguranja. Da bi se od zdravstvenog osiguranja ova naknada dobila potrebno je i da oboljelo dijete ne bude starije od 12 godina, te da u domaćinstvu ne žive osobe koje bi mogle da preuzmu njegovu njegu. Naknada iznosi 70 posto bruto primanja, maksimalno pak 90 posto neto plate zaposlenog.
Bosna i Hercegovina
U Republici Srpskoj se zbog njege oboljelog člana uže porodice mlađeg od 15 godina roditelj ima mogućnost da koristi 15 dana bolovanja po tom osnovu u toku jedne kalendarske godine. Ukoliko je oboljeli član uže porodice stariji od 15 godina, osiguranik može da bude na bolovanju zbog njege tog člana porodice najduže do 7 dana u toku jedne kalendarske godine.
U slučaju težeg oboljenja djeteta do navršenih 18 godina života, drugostepena komisija za ocjenu privremene nesposobnosti za rad može, na prijedlog zdravstvene ustanove u kojoj se dijete liječi, kao i uputnice ovlašćenog doktora porodične medicine, predložiti bolovanje
A u praksi provedba zakona izgleda ovako:
NAJČEŠĆA KRŠENJA PRAVA RADNIKA U NJEMAČKOJ
Najčešća kršenja zakona u Nemačkoj su između ostalog prekovremeni rad i otkazi.
NAJČEŠĆA KRŠENJA PRAVA RADNIKA U BIH
„Što se tiče kršenja prava radnika, najveći broj se odnosi na neuplaćivanje doprinosa i nazakonite otkaze. Takođe, veliki broj građana se žali na probleme sa poslodavcima, zlostavljanje-mobing na radnom mjestu, prekovremeni rad, te rad na crno i neprijavljivanje radnika od strane poslodavaca. Takođe, nisu rijetki slučajevi diskriminacije pri zapošljavanju, nezakonitom otpuštanju trudnica ili radnika na bolovanju“, rekli su nam u Udruženju Vaša prava BiH.
Izvor: Buka
Komentari / 16
Ostavite komentarMobing kao Doping u BiH
01.05.2018 08:10Jel zna neko dali po novom zakonu u RS radnik ima pravo na jedan placen slobodan dan za krsnu slavu?
ODGOVORITEDaki
01.05.2018 08:27Prema članu 9. Zakona o praznicima RS, imaš pravo do dva dana plaćenog odsustva u toku kalendarske godine za ostale vjerske praznike koji nisu definisani u tom zakonu, a u šta spada i krsna slava.
pa ja
01.05.2018 08:41Ima dva dana
Sveznalica
01.05.2018 08:50Ima pravo na dva dana placenog odsustva za zadovoljavanje trdicionalno vjerskih potreba,tj. za slavu.
dojč
01.05.2018 10:01Porediti BiH sa Njemačkom nema smisla, niđe veze. Možda bi se moglo napraviti neka paralela stanja na prostorima ex YU, to je već realnije. Po meni Slovenija Br.1, potom Br.2 Hrvatska, Hrvatsku spašava turizam inače ekonomski dosta stagniraju i nazaduju, Br.3 Crna Gora, Br.4 BiH uprkos teškom ratnom stradanju, Br.5 Srbija, Srbija ima manju prosječnu platu od BiH, Br.6 Makedonija, ja ne znam šta je snjima, u Makedoniji praktično nije bilo rata ali su ekonomski na dnu bivše ex Yu. Najsiromašniji su RS entitet u BiH tu je negdje i Kosovo, možda je Kosovo jače zbog velike dijaspore.
Vuk
01.05.2018 08:19Sta vi poredite Njemacku i BiH...nema nigdje para za nabrati u svakoj nor drzavi da bi zaradio moras da radis i da se trudis...u Njemackoj ko hoce radi pa zaradi nesto...u BiH 70% ljudi radi da prezivi...u tome ne najveca razlika...
ODGOVORITERe:Vuk
01.05.2018 09:10Pa o tome ti clanak i govori...u Njemackoj radis 8 sati dnevno, i imas redovnu platu 2000 EUR a u Bosni kod privatnika radis 8-10 sati dnevno, plus obavezan neplacen rad subotom i dobijes platu 300EUR. Jel ti sad malo jasnije?
za re Vuk
01.05.2018 09:582/3 nasih radnika kpji sada dolaze u Njemacku nemaju 2000 eura neto platu.Nemojte se frljati ciframa.Mislim da je za takve radnike prosjecna plata oko 1500 eura za 8 sati rada,od toga za redovne mjesecne rashode mu treba minimalno 1000 eura,pa ako sam radi i ima familiju nije mu nista bolje nego kod nas.
Re: Za Re Vuk
01.05.2018 16:51Ti pricas o onima koji su juce sisli s autobusa u Njemackoj otvorili oglase, pa za 20 minuta dobili posao od 1500 EUR kao npr vozaci brze poste?! Jel znas koliko ima radnik u Mercedesu koji radi 2 godine? Ne znas. A sto se tice srana i razije...jeli to u bosni radniku placa drzava? Ajd' ne lupetaj.
dzoo
01.05.2018 09:09Privati te se motike ne mudruj te.Nema ljeba dok ne zasuces rukave i zapljujes u dlanove.Svi koji kazu nema posla lazu ogromna zemlja zarasta u korov.Ja od poljuprivrede zivim 5 ektara zemlje imam prosecnu platu od 11000 km a vi lovite vestice i nek nemate ljeba za jest.
ODGOVORITEza Dzoo
01.05.2018 10:03Bravo,Svabo kaze:"Kako neko moze biti gladan,odnosno siromasan pored vlastite zemlje,ja mu kazem da moze kod nas,on kaze,izvini,vi ste onda len narod,mislim da je upravu.'
Re:Doo
01.05.2018 19:56Lupetas ti da radis na njivi i zivis od zemlje. Zivis ti, ali od tudjeg rada, dok ti lelemudas negdje u ladovini i pametujes o hljebu i motiki na portalima. Ajde na seri.
Ulica i motka
01.05.2018 09:30To je privatluk mafijašluk za koji su se radnici borili i izborili, e pa sada užvajte u privatluku mafijašluku.
ODGOVORITEPoslovodavac
01.05.2018 10:08U Bosni veća prava ima radnik nego u Njemačkoj. U Bosni kad radnik dobije otkaz on odma tuzi poslovodavca i traži nadoknade i kolektivnog ugovora. Sudovi usvajaju tužbe jer advokati i studije su korumpirani i obično takve firme odu u stecaj nakon isplata radnicima jer sudski vještaci vještače ko im vise da ispod stola. Ja sam nakon ovog j......g sistema otišao u stecaj i propadamo sva imovina sto sam radio 20 godina u Njemačkoj .
ODGOVORITERe: Poslodavac
01.05.2018 16:41I koliko se to radnika obogatilo u BiH sto su tuzili gazde na sudu? I koliko je to gazda ispistovalo presudu prema radniku? Nisi ti propao sto te ko fol neki radnik tuzio, vec ti znas vrlo dobro zasto si propao...
Dewac
01.05.2018 15:44i Sta ste uporedili Afriku i London
ODGOVORITE