SP: I Budimpešta čeka bržeg od Milorada Čavića!

Istorijski rezultat srpskog plivača u glavnom gradu Mađarske "napada" i olimpijski šampion. Da li će posle osam godina biti ponovljena takva trka?

Ostali sportovi 24.07.2017 | 15:15
SP: I Budimpešta čeka bržeg od Milorada Čavića!
I tokom Svetskog prvenstva u Mađarskoj, ime našeg Milorada Čavića zauzima posebno mesto u istoriji i zvaničnim dokumentima ovog takmičenja.

Penzionisani srpski plivač, koji je kontroverzno izgubljenom trkom sa Majklom Felpsom obeležio Olimpijske igre u Pekingu, podigao je 2009. godine granicu na svetskim prvenstvima koju do sada niko nije dostigao.

Miloradov rekord Svetskog prvenstva u disciplini 50 metara leptir i dalje je na snazi i to vreme je neoborivo i osam godina posle čuvenog Svetskog prvenstva u Rimu. Nedostižna granica glasi 22,67 sekundi!

Na istom takmičenju, Čavić (33) i u disciplini 100 metara leptir postavio je vreme 49,95 koje nijedan Evropljanin nakon toga nije ponovio.

Čuveno Svetsko prvenstvo u Rimu ostalo je upamćeno i po epskim borbama najvećeg srpskog i najvećeg svetskog plivača, u trci na 100 metara. Milorad je u polufinalu pobedio Felpsa, postavio svetski rekord od 50,01 sekund, a veliki rivali potom su u finalu doslovno ostavili gledaoce bez daha.

Čavić je tog dana popravio sopstveni svetski rekord, plivao ispod 50 sekundi (49,95) , ali je Felps ipak bio brži (49,82). Bilo je to prvo finale 100 metara leptir u kojem su i prvoplasirani i drugoplasirani plivali ispod magične granice od 50 sekundi.

Uzbuljive dane, nedelje i mesece leta 2009. obeležila je i javna rasprava dvojice velikih plivača u vezi sa već čuvenim plivačkim odelima. Felps je dugo kritikovao našeg plivača zbog opreme "Arena Iks glajd" i tvrdio da ga njegov "Spido LZR rejser" čini sporijim od konkurencije. Čavić je u jednom trenutku svađe i otvoreno rekao da će lično kupiti i odneti Amerikancu Arenino odelo.

Ta odela, u kojima je za dve godine oboren niz svetskih rekorda u dugačkim i kratkim bazenima, zvanično su zabranjena od 2010. Poliuretansku opremu za plivače "preživela" su od 2008. do avgusta 2009. samo DVA svetska rekorda, u muškoj i ženskoj konkurenciji.

Sećanje na to spektakularno rivalstvo živo je i ovih dana u Budimpešti, gde je u ponedeljak počelo prvo Svetsko prvenstvo bez Majkla Felpsa od 2001. godine i Fukuoke.

Milorad Čavić u penziji je od Londona 2012, gde je posle hrabrog povratka plivanju posle operacije leđa tesno izgubio bronzu, u disciplini koju je proslavio i koja ga je proslavila.

Sa druge strane, plivači iz SAD neizbežno i veoma često u Budimpešti odgovaraju na pitanja o Felpsu, koji je i u nedelju bio u centru pažnje američke javnosti. Razlog za to ovog puta nije problem sa zakonom, već emitovanje video snimka njegove trke sa velikom belom ajkulom!

"Čim smo došli u Budimpeštu proverili smo da li imamo 'Diskaveri' kanal u hotelu, da bismo gledali tu trku", rekla je u glavnom gradu Mađarske Kejti Ledecki, petostruka olimpijska šampionka.

Kasniji pobednici trke na 100 metara nisu bili ni blizu takvih vremena - Felps je osvojio zlato u Šangaju 2011. za 50,71 sekund, Čad Le Klos u Barseloni 2013. sa 51,06 sekundi, a potom i 2015. u Kazanju, sa 50,56 sekundi.

KO BI MOGAO DA NAPADNE ČAVIĆEV REKORD?

Kao favorita za obaranje rekorda 22,67, uoči Svetskog prvenstva mnogi su, bar prema imenu, istakli olimpijskog šampiona, Džozefa Skulinga iz Singapura. On je prošle godine u Riju pobedio upravo Felpsa u finalu i ostvario dečački san.

Skuling je ušao u finale sa petim vremenom (22,93), a uoči turnira veći akcenat je stavio na trku na 100 metara. Najbolji u polufinalu bio je Amerikanac Kejleb Dresel (22,76), ispred Ukrajinca Andrija Govorova (22,77) i Brazilsa Nikolasa Santosa (22,84).

Srpski plivač Sebastijan Sabo takođe je učestvovao u polufinalu i u svom debitantskom nastupu na Svetskom prvenstvu zauzeo 13. mesto (23,54), u zaista snažnoj konkurenciji jedne od najatraktivnijih plivačkih trka.

Posle Milorada Čavića, šampioni sveta u trci na 50 metara leptir stilom bili su:

2011: Sezar Sijelo (Brazil) 23,10

2013: Sezar Sijelo (Brazil) 23,01

2015: Floran Manadu (Francuska) 22,97

Izvor: mondo.rs

Komentari / 0

Ostavite komentar